reklama

Chodník ze zámkové dlažby

Dříve nebo později budete muset při stavbě domu nebo rekonstrukci vyřešit přístupovou cestu k domu, popřípadě do garáže. Jednoduchým, účelným, pěkným a poměrně levným řešením je chodník ze zámkové dlažby. S trochou šikovnosti jej zvládnete postavit svépomocí.

Zámková dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Chodník ze zámkové dlažby (Zdroj: Depositphotos)

Nad čím se vyplatí zapřemýšlet

Než se pustíte do stavby, tak si musíte promyslet několik základních parametrů. Ujasněte si, pro jaký účel bude chodník sloužit. Bude se po něm chodit, bude po něm jezdit osobní auto nebo jste majitel autodopravy a někde potřebujete odstavit autobus. Podle zatížení si vyberte požadovanou tloušťku dlažby, nosnost vám sdělí výrobce.

Dalším neméně důležitým parametrem je barva. Ideální je sladit příjezdovou cestu a chodník s barvou fasády. Betonové výrobky dnes koupíte v mnoha barvách a designech, není výjimkou ani beton imitující dřevo. Podle celkové velikosti dlážděné plochy si vyberte i velikost jednotlivých dlaždic. Na malé plochy vybírejte dlaždice menších formátů, na vydláždění velké plochy nebo dlouhých chodníků se nebojte velkoformátových dlaždic, které krásně vyniknou.

Velikost
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podle celkové velikosti dlážděné plochy si vyberte i velikost jednotlivých dlaždic (Zdroj: Prima DOMA)

Nejdřív udělejte chodník

Prvním krokem při stavbě chodníku je položení obrubníků. Vykopejte díru hloubkou odpovídající všem vrstvám kameniva i dlažby, následně si celou plochu budoucího chodníku zhutněte. Ve stavebninách nebo půjčovnách nářadí si bez problémů půjčíte například vibrační plošinu.

Do 8–10 cm vysokého betonového lože položte obrubníky. Dobře je svisle i vodorovně vyrovnejte, nejlépe vám poslouží obyčejný provázek. Spáry mezi jednotlivými obrubníky ponechejte 3–5 mm, protože beton je materiál s výrazným pnutím. Obrubníky ukotvěte betonem do ⅓ celkové výšky obrubníku. Po zatuhnutí betonu můžete dále pokračovat.

Zásyp
i (Zdroj: Prima DOMA)
Prvním krokem při stavbě chodníku je položení obrubníků (Zdroj: Prima DOMA)

Podkladní vrstva zajistí stabilitu

Podkladní vrstva je alfou a omegou úspěchu. Pro pochozí chodník vám bude stačit 15 cm podkladní vrstvy. Z toho bude 10 cm frakce 0-63 a 5 cm frakce 8-16. Každá vrstva zvlášť se musí opravdu důkladně zhutnit. Po navršení první frakce zhutněte povrch a další vrstvě věnujte úplně stejnou péči.

Rovina
Pro vyrovnání kladecí vrstvy použijte lať nebo vodováhu (Zdroj: Prima DOMA)
Stavba
Podkladní vrstva je alfou a omegou úspěchu (Zdroj: Prima DOMA)

Položení dlažby není žádná věda

Na zhutněnou plochu položte kladecí vrstvu, která se již nezhutňuje. Podle šířky dlaždic počítejte na kladecí vrstvu alespoň 3 cm. Dlažba si ještě o něco sesedne, takže si nezapomeňte započítat rezervu 0,5-1 cm. Pro vyrovnání kladecí vrstvy použijte lať nebo vodováhu a nijak povrch neudusávejte. Postupujte v rovnání povrchu v požadovaném spádu, chodník se logicky spáduje směrem od domu, aby k domu netekla voda. Minimální spád v podélném směru je 0,5 %.

Následně se dlažba zapískuje křemičitým pískem, který se zamete do spár. Doporučujeme dlažbu na závěr ještě zhutnit, aby se dlaždice dobře usadily v kladecí vrstvě. Nejspíše budete muset zopakovat zapískování, protože při vibracích se písek ve spárách sklepe dolů, ale je nutné mít vyplněnou celou výšku spáry.

Pokládka
Samotná pokládka dlažby je jednoduchá (Zdroj: Prima DOMA)
Pokládka
Následně se dlažba zasype křemičitým pískem, který se zamete do spár (Zdroj: Depositphotos)

Na co si dát pozor

Samotná pokládka dlažby je jednoduchá. Pozor si musíte dát u colormixových odstínů, kdy je dlažba tvořena dlaždicemi v různých barevných odstínech. Dlaždice berte z několika palet naprosto nahodile, aby se vytvořil požadovaný efekt. Písek zametejte do spár obyčejným koštětem. Vyberte si pro tuto činnost suchý den bez deště, kdy je písek dobře vyschlý a chodník je suchý. Jinak se vám bude špatně zametat a spáry mohou být nedokonale vyplněny. Při hutnění dlažby vyberte hmotnost plošiny podle maximální nosnosti dlažby. Pokud je vaše dlažba pochozí, tak hmotnost vibrační plošiny nesmí přesáhnout nosnost, hrozí popraskání dlažby.

Jak vibrovat zámkovou dlažbu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30.6.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář