reklama

Instalace komínové vložky

Nařízení vlády z roku 2011 ukládá majitelům budov starat se o bezpečný technický stav jejich komínů, což je z hlediska bezpečnosti dobrým krokem. Instalace správné komínové vložky je investicí na dlouhá léta dopředu a rozhodně se nevyplatí na ní šetřit.

Komínová vložka
Instalace komínové vložky (Zdroj: Depositphotos)

Na prvním místě je projekt

Než se vůbec pustíte do výběru komínové vložky a kamen, tak si najděte šikovného projektanta, který vám zpracuje projekt. V úvahu musíte vzít celou řadu proměnných. Výkon kamen, tepelné úniky, zateplení, případné rekonstrukce, velikost domu a další faktory ovlivňují, jaká kamna vlastně vybrat.

U kamen rozhodně neplatí úměra čím větší výkon, tím lepší. Kamna musí být dimenzována speciálně pro určitý dům. Od výběru kamen se potom odvíjí i výběr komínové vložky a dalších komponent. Než si pozvete projektanta, tak si alespoň zběžně promyslete, jakým palivem chcete dům vytápět.

Komín
Na začátku je vždycky projekt (Zdroj: Prima DOMA)

Kdy je na čase myslet na rekonstrukci komína

Při stavbě nového domu budete dříve nebo později muset řešit komín, pokud však řešíte rekonstrukci domu, zaměřte se i na komín. Možná je v havarijním stavu a je na čase problém řešit, než bude pozdě. O rekonstrukci komínu nebo komínové vložky se zajímejte, když má komín špatný tah, cítíte spaliny, původní vložka je nepoužitelná, přecházíte na jiný druh paliva nebo průduch není v souladu s platnými předpisy.

Výběr komínové vložky

Jak bylo zmíněno výše, tak výběr komínové vložky závisí v první řadě na druhu kotle. Asi nejpoužívanějším materiálem je nerez, používá se u kotlů na tuhá paliva, tekutá paliva nebo u plynových kotlů. Jejich výhodou je nízká cena, relativně dlouhá životnost a snadná manipulace. Plastové komínové vložky se používají u plynových kondenzačních kotlů, kde je nízká teplota spalin. Plastové vložky jsou tvořeny dvěma trubkami v sobě, kdy jedna odvádí spaliny a druhou trubkou je nasáván kyslík do kotle.

Keramické vložky se instalují ke kotlům na tuhá paliva, olejová paliva i plynná paliva. Jejich obrovskou nevýhodou je vysoká hmotnost a téměř nemožnost je spustit do komína, takže se musí část komína ubourat. Dalším kritériem pro výběr komínové vložky je samotný komín. U nerezových vložek máte na výběr z pevných a ohebných trubek, které se přizpůsobí i zahnutým komínům.

Vložka
Výběr komínové vložky závisí v první řadě na druhu kotle (Zdroj: Depositphotos)

Vložkování komína krok za krokem

Vložkování komínu je poměrně náročná činnost a pravděpodobně si ji nebudete provádět sami, ale zavoláte si profesionální firmu. V první řadě je třeba prohlédnout komín, kde odborně způsobilá osoba posoudí, zda je komín ve vhodném technickém stavu a podle zvoleného typu kotle určí, jaká velikost a typ komínové vložky bude potřeba.

Dále je potřeba vyzkoušet, zda zvolená vložka projde komínem a popřípadě průduch upravit frézováním. Odebrat jde jen určitá část zdiva, z komína musí něco zbýt, protože jinak hrozí nestabilita a komín by mohl spadnout. Dokončovací práce jsou už hračka. Instalace nerezové čepice, kam ústí komínová vložka, ukončuje celou práci. Po důkladné kontrole spalinové cesty je posouzena i požární bezpečnost a komín je připraven na topnou sezónu.

Vložka 2
Je potřeba vyzkoušet, zda zvolená vložka projde komínem (Zdroj: Depositphotos)
Instalace
Vložkování komína je poměrně náročná činnost (Zdroj: Depositphotos)

3 dobré rady na závěr

Od kvality komínové vložky se odvíjí celková životnost komínu. Nešetřete na nekvalitních materiálech, ve finále utratíte daleko více peněz, protože za pár let budete řešit rekonstrukci. Dejte si pozor na podezřele nízké cenové nabídky. Ano, cenová nabídka je výhodná, ale v ceně není například instalace čistícího dílu, takže nemáte možnost vybrat saze. Někdy firmy tlačí ceny dolů díky vynechání nýtů a vložky do sebe jen zapojí, což je nebezpečné. Zeptejte se u vybrané firmy i na tyto drobné detaily, ať nejste ve finále nepříjemně překvapeni. Vyvložkování komínu je nejčastější způsob rekonstrukce komínu, pokud již nestačí běžné vyčištění, tak můžete zkusit saze vypálit, což je velmi nebezpečné.

Nepodceňujte pravidelnou údržbu 

Publikováno: 2.7.2021, Autor: Lukáš Benzl , Profil autora: Lukáš Bednář