reklama

Postavte si nezničitelnou zahradní stavbu z plotovek

Potřebujete bytelný zahradní přístřešek nebo jen velkou psí boudu, zkrátka drobnou stavbu, která vydrží napořád? Nechce se vám podobné stavby realizovat ze dřeva a co dva roky přebrušovat a přetírat lazurou? Pak zkuste stavbu z plotovek. Skládají se podobně jako lego, stavba jde rychle od ruky a má téměř neomezenou životnost. Z nářadí budete potřebovat pilu, flexu s diamantovým kotoučem a míchačku.

Zdění
Postavte si bytelnou drobnou stavbu (Zdroj: Prima DOMA)

Důležitý je základ. Ten musí jít do nezámrzné hloubky, která se na různých místech v Česku pohybuje jinak. Obecně ale platí, že základ musí být nejméně 80 cm hluboký. Základ sice můžete betonovat ručně míchačkou, pokud ale máte v blízkosti betonárku, objednejte si mix s betonem. Velmi si tak ulehčíte práci, navíc beton z betonárky je obvykle kvalitnější než ten, který umícháte doma. Než beton zatuhne, zapíchejte do něj roxory – kovové tyče.

Betonování základů
Betonování základů urychlí mix (Zdroj: Depositphotos)

Na vyzrálý beton položíte první řadu plotových tvárnic. Nejprve si založte rohy stavby. Dbejte zejména na to, aby byly v pravém úhlu. To zjistíte změřením úhlopříček – musí být stejné. Výškově srovnejte rohové trávnice pomocí nivelačního laseru nebo vodováhy. Když máte rohové trávnice usazené, můžete začít pokládat první řadu tvárnic. Ty se usazují do suchého betonu a jemnými údery gumovou paličkou se rovnají do roviny. Aby zdi nebyly křivé, natáhněte si mezi rohové tvárnice provázek a plotové tvárnice k němu přikládejte.

Máte rádi grilování a posezení s přáteli? Pořiďte si betonový gril, který skvěle dotvoří design vaší zahrady.

NÁŠ TIP:

Novinkou mezi plotovými prvky je BEST – MAESTRA. Můžete tak mít zcela nový, neokoukaný systém, který určitě zaujme každou návštěvu, sousedy i kolemjdoucí. Tvarovky jsou navrženy a vyrobeny tak, aby ladily s moderním trendem a zároveň splnily požadavek nenáročné stavby.

 Tvarovka BEST – MAESTRA
Tvarovky jsou maximálně pevné a mrazuvzdorné (Zdroj: BEST)

Jedná se o systém tří typů, které se doplňují a vytvářejí jednoduchou a zároveň zajímavou zeď. Tvarovka BEST – MAESTRA má podlouhlý tvar, rovný povrch opatřený zkosenými hranami a na horní hraně úskok, který vytváří zajímavý detail celého plotu.

Aby vaše zahrada a dům byly dokonale barevně sladěné, nabízíme vám plotové prvky BEST – MAESTRA hned v 7 odstínech. Vybírat můžete z jednobarevných odstínů i z colormixů. Je jen na vás, kterou barvu vyberete. Dokonalý plot čeká na vaše rozhodnutí.  

Betonové tvarovky BEST – MAESTRA jsou nejen nové, neokoukané a nabízí řadu barevných variant, ale také maximálně pevné a mrazuvzdorné. Využijete je tak například pro stavbu:

  • betonových plotů,
  • dělicích prvků,
  • protihlukových stěn,
  • opěrných a okrasných zdí.
 Tvarovka BEST – MAESTRA
Plotové prvky BEST – MAESTRA můžete mít hned v 7 odstínech (Zdroj: BEST)

Pokud jste v předchozím kroku zapomněli na roxory, můžete je instalovat ještě teď. Roxor o průměru 12 mm potřebuje vyvrtat díru o průměru 16 mm. Použijte vrtačku s příklepem. Díru vyfoukejte například vzduchovou pistolí, dovnitř vtlačte chemickou kotvu a zasuňte roxor. Vytvrzení chemické kotvy trvá s ohledem na teplotu okolí mezi 30 minutami až po několik hodin.

Betonové dopňky se hodí do zahrady! Podívejte se na naše tipy a zútulněte si zahradu.

Roxory
Roxory můžete do betonu vložit ještě před jeho zatvrdnutím nebo později pomocí chemické kotvy (Zdroj: Depositphotos)
 Vyvrtaný otvor
Před aplikací chemické kotvy musíte vyvrtaný otvor důkladně očistit od prachu (Zdroj: Depositphotos)

Se zakládáním první řady plotovek si opravdu vyhrajte. Pokud budete postupovat pečlivě, další řady tvárnic se už budou skládat jako lego. Tvárnice skládejte nasucho, vždy ale maximálně po 3 řadách. Pak je vylijte betonem, který dobře udusejte pomocí latě. Do tvarovek postupně vkládejte další ztužující roxory, a to jak ve směru vertikálním, tak i po délce. Některé tvarovky mají na roxory připravené drážky. Tvárnice v rozích stavby překládejte, materiál dělte bruskou s diamantovým kotoučem.

Beton
Beton na vylití tvarovek by měl být řidší, ale ne moc, aby nevytékal mezi spárami (Zdroj: Depositphotos)

V průběhu stavby neustále kontrolujte její rovinu. Pomocí dřevěných klínků, které si vyřežete nejlépe pokosovou pilou, můžete sklon tvárnic jemně regulovat. Pokud mají tvárnice mezery, kudy beton vytéká, vyplňte je maltou nebo zdicí pěnou. Nad dveře stavby použijte překlad. Usazuje se do maltového lože.

Vodováha
Rovinnost zdí kontrolujte vodováhou (Zdroj: Depositphotos)

Poslední řadu tvárnic opět vyplňte betonem, který srovnáte dřevěným hladítkem. Až beton vyzraje, což v případě použití doma namíchané směsi trvá minimálně 2 týdny, můžete pokračovat se stavbou střechy. Nejjednodušší a nejrychlejší je střecha pultová. Věnec stavby můžete vyrobit z dřevěných hranolů, které podložíte hydroizolací a připevníte chemickou kotvou, do které vložíte závitové tyče. Aby měla střecha spád, vyrobte si z KVH hranolů vazník, který přijde přišroubovat do dřevěného věnce. Následuje pokládka krokví, bednění z OSB desek, instalace okapových svodů a montáž finální krytiny. Na střechu s malým spádem se hodí plech.

Pultová střecha
Pultová střecha je na konstrukci nejjednodušší. Obklad je proveden z palubek (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud pracujete často mimo elektrickou síť a nechce se vám kupovat akumulátorové stroje, zvažte pořízení elektrocentrály. Ty se dnes dají koupit za rozumný peníz a pro hobby účely zcela dostačují. K centrále můžete připojit výkonnou příklepovou vrtačku, úhlovou brusku a většinu běžného elektrického nářadí. Elektrocentrály jsou snadno přenosné a umožní vám pracovat i tam, kde by to jinak možné nebylo.  

Tipy a triky:

  • Plotové tvárnice berte z palet na střídačku. Zajistíte tak promíchání jejich barevných odstínů, které mohou být z výroby nepatrně odlišné.
  • Roxory, které budete do trávnic vkládal vertikálně, v rozích spojte – buď vázacím drátem, nebo je svařte.
  • Roxory se dělí flexou nebo pákovými nůžkami.
  • Beton se v tvarovkách udusává dřevěnou latí – směs musí vyplnit celou tvárnici.
  • Při betonáži a alespoň 2 týdny po ní by teplota vzduchu neměla klesnout pod 5 °C.

Takto můžete postavit třeba domek pro velkého psa:

TIP:

Nezapomeňte vyrobit zahradní koutek i pro děti. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na to. 

Publikováno: 14.6.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA, Depositphotos (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč