reklama

Jak vyjmout špaletové okno i s rámem

Co Čech, to kutil, říkává se o nás. Je to ale skutečně pravda? Nebo ke každému přibití hřebíku do zdi potřebujeme plány a odborníka? Abychom tomuto rčení dostáli, ukáže vám náš osvědčený minutový manžel Pepa Libický, jak se vyměňují stará špaletová okna a jak je vyjmout tak, abychom nemuseli na opravu ostění volat zedníky.

Návod, jak vyjmout špaletové okno i s rámem (Zdroj: Prima DOMA)

Výměna špaletových oken

Stará špaletová okna nám dosloužila a my se rozhodli je konečně vyměnit za modernější plastová. Pokud je to jen trochu možné a plastová okna nenaruší výrazně celkový ráz domu, neváhejte a dejte se do práce. Plastová okna výrazně zateplí vaše místnosti v domě, eliminují venkovní hluk a budou i snáze udržovatelná, co se úklidu týká. 

Plastová okna si můžete nechat vyrobit u specializované firmy. A než vám je dovezou, můžete se pustit do likvidace těch starých, není to nic složitého. Pokud budete dávat pozor a na věc půjdete s námořnickou rozvahou, nebudete muset ani opravovat ostění po neodborném a nešetrném zásahu.

První krok a ty další

Jako první vyjmeme z rámů zasklená okna, aby se později nerozbila a my neměli po celé místnosti střepy. Okna se vysunují z pantů směrem vzhůru tak, že křídlem okna lehce pohybujeme ze strany na stranu, a přitom tlačíme na dolní okraj směrem nahoru. Vysazená okna pak odneseme na bezpečné místo, kde se nerozbijí.

Okno
Nejprve vysadíme okna (Zdroj: Prima DOMA)

Než budeme vybourávat samotný rám, je dobré vyříznout vertikálně umístěné spojnice oken. Můžeme je samozřejmě vydolovat ven hrubou silou pomocí pořádné palice anebo použít elektrickou pilu a sofistikovaně spojnice vyříznout.

Řezání
Rám pro lepší vylamování rozřežeme (Zdroj: Prima DOMA)

Dále bychom měli odstranit také vnější parapet. Ten bývá přibitý jednak zvenku k rámu, a také k vnějšímu ostění. Abychom si nepřivodili zranění, použijeme ostré dláto a kladivo a z jedné strany parapet vytrhneme. Parapet bývá plechový, tudíž jej dáme na stranu, abychom ho později mohli odvézt do sběrného dvora. 

Parapet
Parapet je připevněný hřebíky (Zdroj: Prima DOMA)
Plech
Parapet zvenku odtrhneme (Zdroj: Prima DOMA)

A nyní přichází na scénu okenní rám. Nařízneme jej na několika místech, abychom rám pak mohli snadněji vylomit. Do řezu nasadíme majzlík a pomocí kladiva rám vylamujeme. Začnete na spodní straně, kde bude přístup pod rám nejsnadnější. Bočnici rámu pak vylomíme ze spoje v rozích. Přejdeme na horní díl rámu, který je díky absenci boční části povolený, a nakonec se budeme věnovat druhé boční straně rámu. 

Rám
Pomocí majzlíku a kladiva rám snadno vylomíme (Zdroj: Prima DOMA)

Ostění

Jakmile se nám podařilo vylámat všechny části rámu, můžeme dřevo použít tak maximálně na ztopení, protože je natřené barvou a na nic jiného se prakticky nehodí. Zděné ostění pak bude potřebovat začistit, protože plastová okna už tento falc nepotřebují. Ostění začistíme rovněž pomocí majzlíku a kladiva, aby bylo co nejrovnější.

Špaleta
Špaletu začistíme do roviny (Zdroj: Prima DOMA)

Podstatné ale je, abychom nakonec dokonale očistili nejen celé ostění, ale i předokenní část od prachu a nečistot. Nerozpakujte se použít vysavač a zbavit celé místo hlavně prachu. Ten by mohl následně usednout v plastových oknech do mechanických částí a snížit jejich pohyblivost. A proč jsme na začátku pečlivě odnášeli a schovávali stará okna?

Docela dobře je totiž můžeme použít na stavbu malého pařníku nebo skleníku

Publikováno: 17.6.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Martina Pilzová