reklama

Návod na montáž screenových rolet v 10 krocích

Víte, co jsou to moderní screenové rolety, ale nevíte, co vás čeká při jejich montáži? Připravili jsme pro vás fotoreportáž z reálné instalace těchto venkovních textilních clon od odborné firmy. Nejedná se tedy o návod, jak si stínění nainstalovat svépomocí – vždy se raději svěřte do rukou odborníků, aby vám venkovní stínění vydrželo po celý život.

Návod na montáž screenových rolet v 10 krocích (Zdroj: Climax)

Screenové rolety

U screenových rolet (někdy také nazývaných jako svislé fasádní clony) se stejně jako u venkovních žaluzií a hliníkových rolet doporučuje naplánovat jejich montáž už ve fázi projektu novostavby nebo před rekonstrukcí. Instalace screenových rolet bývá v porovnání s dalšími typy venkovního stínění rychlejší. Výhodou je, že není potřeba řešit zapuštění bočních vodicích lišt jako u žaluzií. Pokud plánujete roletu na motorický pohon, kterou lze snadno ovládat na dálku, nesmíte zapomenout na vyvedený kabel pro přívod elektrické energie.

Tip:

Stavíte nový dům nebo rekonstruujete? Využijte dotaci na venkovní rolety nebo žaluzie díky programu Nová zelená úsporám.

Průvodce instalací screenové rolety

Před zahájením výroby rolety na míru k vám přijedou odborníci na přesné zaměření. Teprve poté se zadají údaje do výroby. Praktickou ukázku instalace si ukážeme na screenové roletě Unirol se ZIP systémem a motorickým pohonem na již hotové stavbě.

Tip:

Moderní screenová clona Unirol 100 Z má látku vedenou v zipu a odolá tak větru o rychlosti až 90 km/h. Látka a motor jsou schované v hranatém boxu a clona zastíní plochu až 9 m2.

1_Rozvržení-umístění-rolety_Climax
Rozvržení umístění rolety (Zdroj: Climax)

Před montáží technici zkontrolují rozměry okna a rozvrhnou si umístění pro screenovou roletu.

4_Přívod-elektrické-energie_Climax
Přívod elektrické energie (Zdroj: Climax)

Následuje příprava vodicích lišt. Na přední straně lišty se odšroubují šrouby, aby se sundal přední kryt a vyndala PVC vložka.

9_Přišroubování-konstrukce-k-rámu_Climax
Potom se vodicí lišty spojí s krycím boxem rolety a takto hotová sestava se přiloží na montážní podklad. Technici si označí otvory pro vrtání a přišroubují sestavenou konstrukci k okennímu rámu (Zdroj: Climax)

Před instalací musí být připravený přívod elektrické energie.

10_Spárování-s-dálkových-ovladačem-Climax
K motoru se připojí montážní kabel a vyzkouší se funkčnost dálkového ovladače (Zdroj: Climax)

Potom se vodicí lišty spojí s krycím boxem rolety a takto hotová sestava se přiloží na montážní podklad.

13_Montáž-přední-krytky_Climax
Na koncovku pojezdového profilu rolety a následně i na ZIP látky se navleče plastový profil. Poté se k vodicí liště zpátky namontuje přední krytka (Zdroj: Climax)

Pomocí vodováhy se zkontroluje osazení rolety, kterou lze vypodložit pomocnými klínky.

Nakonec se zkontroluje funkčnost screenové rolety – její navíjení i koncové polohy.

14_Kontrola-funkčnosti-rolety_Climax
Kontrola funkčnosti rolety (Zdroj: Climax)

Do montáže venkovního stínění se nikdy nepouštějte sami, pokud vám má plnohodnotně fungovatProfesionální montáž doporučujeme nejen z funkčního, ale i praktického hlediska. Její nekvalitní provedení totiž může stínění zbytečně poškodit. Jen proškolení odborníci produkty dokonale znají, dokážou vám bezpečně poradit a vy se tak vyhnete nepříjemným opravám i nákladům navíc. 

Máte ta správná okna?

Publikováno: 29.6.2021, Autor: CLIMAX (text a foto) , Profil autora: Redakce