reklama

Jak získat od slunce co nejvíce aneb Správné umístění fotovoltaiky na střeše domu

Umístění fotovoltaiky nebo solárních panelů se zdá být jednoduché. A opravdu to není žádná velká věda. Stačí nainstalovat panely na jižní stranu střechy, kde je největší výnos ze sluneční energie, a je vystaráno.

Střecha, solár
i (Zdroj: Prima DOMA)
Správné umístění solárních panelů hraje pro funkčnost fotovoltaiky velkou roli (Zdroj: Prima DOMA)

Jak ale postupovat v případě, že máte střechu orientovanou na jiné světové strany nebo máte na domě střechu plochou? Právě o tom, spolu s připomenutím vlastností čerpání solární energie, které byste měli před pořízením fotovoltaického systému znát, pojednávají následující řádky.

Sluneční záření v zásuvce

Proč si vlastně do svého domu pořídit solární fotovoltaickou elektrárnu neboli fotovoltaiku? Hlavní výhodou je určitá míra energetické nezávislosti spojená s viditelnou úsporou peněz. Využívání sluneční energie vám ročně ušetří tisíce korun. Fotovoltaika navíc šetří nejen vaši peněženku, ale také svět kolem vás. Solární energie, přenášena na Zemi slunečním zářením, je totiž takzvaným obnovitelným zdrojem, které výrazně méně zatěžuje životní prostředí. Elektřinu, kterou ze solárních panelů na střeše domu získáte, využijete primárně na chod spotřebičů v domácnosti. Navíc není třeba se obávat, že vám elektřina, kterou ihned nevyužijete, z domu zmizí. Ukládá se totiž v akumulátorech, které jsou součástí fotovoltaiky. Nebo s ní můžete v domě ohřívat vodu.

Vyhněte se severní straně střechy

Jak už jsme zmínili, nejvyšší výnos energie má fotovoltaika umístěná na jižně orientované střeše. Pokud máte na domě orientovanou střechu tímto směrem, je o umístění panelů rozhodnuto. Kam ale se solárními panely v případě, že máte střechu orientovanou na východ a západ. Řešením je stejnojmenná metoda východ-západ, kdy se na každou stranu střechy umístí polovina panelů. Toto zdánlivě provizorní řešení vám sice získá o přibližně 15 % méně energie než varianta otočená na jih, má ale i své výhody. Východní strana získává energii už brzy ráno, a strana západní zase ještě pozdě večer, kdy je spotřeba energie v rodinných domech tradičně nejvyšší. Systém zapojení východ-západ se tak vyplatí zejména u fotovoltaik, které nedisponují velkým zásobníkem, kam by uložili přes den nastřádanou energii určenou k večerní spotřebě.

Podívejte se také na video, kde vám poradíme nejlepší umístění solárních panelů.

Solár, obě strany střechy
i (Zdroj: Prima DOMA)
V ideálním případě se panely umístí na jižně orientovanou střechu. Tam kde to není možné, se polovina umístí směrem na východ a druhá na západ (Zdroj: Prima DOMA)

U plochých střech pozor na zatížení

Umístění fotovoltaiky na sedlové střechy domů provádí specializované firmy. Montáž lze provézt na téměř každé sedlové střeše, jelikož tento typ střechy váha panelů nijak výrazně nezatěžuje. Střechu je ale potřeba předem zkontrolovat, aby nebyl krov napadený plísní nebo dřevomorkou, nebo zda nemá střecha nějaké strukturální poškození. Pouze v takovém případě nelze solární panely na dům umístit. Jiná pravidla platí u plochých střech, pro které solární panely představují větší zátěž. A to z důvodu, že je třeba je na plochých střechách zatížit. Pokud byste na svém domě s plochou střechou toužili po fotovoltaice, je nejprve nutná konzultace se statikem, který vyhodnotí vaše možnosti.

Montáž panelů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž panelů není třeba řešit se stavebním úřadem. U rovných střech je ale dobré poradit se se statikem kvůli zatížení konstrukce střechy (Zdroj: Prima DOMA)

Spíš než stavební úřad navštívíte památkáře

Mnoho lidí má dojem, že pro umístění fotovoltaiky na střechu je potřeba stavební povolení. Není to ale pravda. Kvůli montáži panelů a dalších dílů fotovoltaické elektrárny není třeba s úřady nic řešit. Výjimkou jsou pouze budovy stojící v památkové zóně. Pokud vám jeden takový patří, musíte svůj záměr instalovat fotovoltaiku nejprve konzultovat s památkáři. Koho ale musíte před montáží fotovoltaiky informovat v každém případě, je váš dodavatel elektrické energie. Ten po vás bude po dokončení montáže také považovat následnou revizi, která ověří, zda je vše tak, jak má být.

Vsaďte na jistotu

Jaké jsou kromě střechy domu další možnosti umístění fotovoltaiky? Několik panelů je možné umístit například na fasádu domu, takové řešení ale nevypadá příliš dobře. Navíc ve většině případů platí, že pokud je možné panely umístit na fasádu, je stejně tak možné umístit je na střechu domu. Další možností jsou pak nejrůznější altány nebo garáže, z jejichž střech můžete posléze vést elektrickou energii do domu. Ideální postup však je nejprve zjistit si možnosti umístění fotovoltaiky na vaši střechu, a poté vybrat kvalitní elektrárnu, která využije solární energii jako zdroj elektřiny naplno. Právě takovou vlastností disponuje například fotovoltaika S-Power MIDI+, která patří mezi to nejlepší na českém trhu. Ať už v oblasti kvality panelů samotných nebo v oblasti kapacity baterie na uschování získané elektřiny. Ta je totiž oproti dalším v České republice dostupným fotovoltaikám dvojnásobná.

Přemýšlíte nad pořízením fotovoltaiky? Přečtěte si i náš další článek, kde vám zodpovíme nejčastější dotazy, co to obnáší. 

Fotovoltaika nejsou jen solární panely

Každému je určitě jasné, že fotovoltaika nejsou jen ony solární panely na střeše a několik kabelů. Kromě akumulátorů skladujících získanou elektřinu se sestava skládá ještě ze srdce celého systému, kterým je takzvaný střídač. Střídač nejenže monitoruje, kolik elektřiny fotovoltaika vyrobí, a jestli vše funguje tak jak má, ale sleduje také spotřebu vašeho domu.

Střídač
i (Zdroj: Prima DOMA)
Fotovoltaika nejsou jen solární panely na střeše, ale například střídač, který je mozkem celého systému (Zdroj: Prima DOMA)

Také vás o všem vás informuje na svém monitoru. U moderních typů fotovoltaik, jako je S-Power MIDI+, však na kontrolu své domácí elektrárny nemusíte chodit ani ke střídači. Všechna důležitá data najdete na internetu nebo v mobilní aplikaci. Budete tak mít dokonalý přehled o tom, kolik peněz jste díky solárním panelům a fotovoltaice již ušetřili.

Mobil
i (Zdroj: Prima DOMA)
Střídač monitoruje spotřebu i množství vyrobené energie. Údaje z něj můžete sledovat v aplikaci na počítači nebo v mobilu (Zdroj: Prima DOMA)

Slunce vám ukáže čas

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Máte bazén? Fotovoltaika vám pomůže s ohřevem vody! 

Publikováno: 10.6.2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec