reklama

Zábava při rekonstrukci střechy: klempířina a krytina

Další díl našeho článku o rekonstrukci střechy pokračuje klempířinou a pokrývačskými pracemi. Obojí lze díky moderním technologiím zvládnout svépomocí. Z nářadí se bude hodit akuvrtačka, nůžky na plech nebo speciální nýtovačka. Práce jde s nářadím rychle od ruky. Šikovným pomocníkem je na stavbě mobilní dílna.

Střecha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Klempířina a pokrývačské práce se dají dělat svépomocí (Zdroj: Prima DOMA)

Začněte přípravou okapových háků, do kterých přijdou pověsit žlaby. Háky se dají koupit v barvě RAL, která odpovídá barvě vaší střechy. Rýna musí mít spád, aby z ní voda odtékala. Proto se také háky ohýbají tak, aby spádovou rovinu respektovaly. Háky si vyskládejte vedle sebe, první a poslední si označte body, které budou ve vypočítaném spádu. Vyznačené body pak spojte přímkou, která bude znázorňovat místo, kde je nutné hák ohnout. K samotnému ohýbání se používá speciální ohýbačka, která jde půjčit v půjčovně.

Háky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Háky na rýnu musí být ohnuté tak, aby respektovaly spád (Zdroj: Prima DOMA)

Než se okapy na střechu přimontují, nesmíte zapomenout vložit mezi latě a parozábranu ochranu proti ptákům. Jde o plastovou mřížku, která se jednoduše přitluče ke střešním latím. Prodávají se různé šířky mřížky, kterou lze dobře stříhat nůžkami i řezat nožem. K přitlučení použijte hřebíky – takzvané papíráky s velkou hlavou.  

Mřížka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mřížka zabrání vlétávání ptáků pod střechu (Zdroj: Prima DOMA)

Háky je potřeba připevnit ke střeše. Očíslujte si je tak, aby se vám nepomíchaly. Nejprve si připevněte první a poslední hák. Ty pak spojte provázkem, který vám vyznačí rovinu, ke které budete rovnat zbylé háky. Háky se připevňují buď vruty nebo hřebíky. Místo, kde se hák instaluje, musí být rovné bez hrbolů a výčnělků. Někdy je potřeba motorovou pilou nebo frézkou vyfrézovat do laťování drážky, aby byly háky se střešními latěmi v jedné rovině.

Háky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Háky spojte provázkem, který vám vyznačí rovinu (Zdroj: Prima DOMA)

Dalším krokem je instalace samotných okapů. Ještě předtím, než je do háků vložíte, musíte je opatřit čely. Dnes už se čela nepájí, ale k okapům se nýtují. Čela rýn se zamáznou izolačním tmelem, nasadí se na rýnu a přinýtují. Je důležité použít nýty z hliníku, aby spoj v budoucnu nerezavěl. Jednoduchá je i montáž kotlíku, na který přijde připojit svod. Rýnu si položte na mobilní dílnu. Místo, kde chcete mít kotlík, si na rýně označte, vrtákem udělejte několik otvorů, do nichž nasadíte nůžky na plech. Těmi pak vystřihněte požadovaný otvor. Okraje otvoru ohněte kombinačkami, aby přes hranu otvoru voda dobře stékala. Kotlík se zahákne za okraj rýny a přinýtuje. Hotový svod poté umístěte do háků na střeše a zajistěte plechovými úchyty, které jsou součástí háků.

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vystřihněte otvor na kotlík (Zdroj: Prima DOMA)

Pokračujeme montáží štítového oplechování. Plechové lišty jsou součástí každého střešního systému – nemusíte je tedy vyrábět sami. Oplechování skládáme směrem od okapu nahoru s tím, že štítový plech musí vést až do okapu – k tomu je jeho konec potřeba upravit nůžkami. Plechy se pomocí vrutů a akuvrtačky zboku šroubují do střešní latě. Stejně postupujeme až k vrcholu a pak na druhé straně štítové hrany. Aby na sebe jednotlivé plechové profily navazovaly, je dobré jejich hranu na čelní straně jemně zaoblit nůžkami na plech. Z vnitřní strany se štítové lemování přichytává plechovými sponami. Ty si nemusíte kupovat, jdou snadno vyrobit třeba z kousku odpadního plechu. Další kus oplechování přijde vložit nad rýnu – jde o takzvanou okapnici. Montáž je jednoduchá – přitlouká se nebo šroubuje vruty.

Štítové lemování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Štítové lemování se šroubuje ke střešní lati (Zdroj: Prima DOMA)

K montáži plechové krytiny si vezměte na pomoc akuvrtačku. Používají se speciální samořezné šrouby s integrovaným těsněním. Šrouby se obvykle dodávají ve dvou velikostech – kratší a delší. Ty první slouží ke spojování samotných plechů, delší se používají ke kotvení plechů do střešních latí.

Před pokládkou je důležité vložit na spodní hranu střechy ochranu proti ptákům – v tomto případě se jedná o jemný plastový hřeben, který vyplní reliéf střešní krytiny. Montáž plechové krytiny i její kotevní body se u každého výrobce liší. Proto prostudujte technické listy jednotlivých firem. Důležité zásady ale platí pro všechny – šrouby se dotahují jen tak, aby se jejich gumové těsnění jemně stlačilo a přesáhlo obvod hlavičky šroubu asi o jeden milimetr. Pod málo dotaženým šroubem bude zatékat, pod přetaženým rovněž. Samotné plechy se rovněž nesmí nikdy řezat flexou – vysoká teplota by okolí řezu poškodila a kov by mohl rezavět. Obráběné dílce krytiny si položte na mobilní dílnu a stříhejte ručními nebo elektrickými nůžkami na plech.

Šroubování
i (Zdroj: Prima DOMA)
U dobře dotaženého šroubu přesahuje pryžové těsnění zhruba jeden milimetr nad obvod hlavičky šroubu (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž hřebenáče jde dobře od ruky. Před jeho instalací je nutné položit na vrchol hřebenový pás. Jeho smyslem je, aby zabránil zatékání vody pod hřebenáč, ale zároveň umožnil odvětrávání střechy. Pás je samolepicí, na něj se pak šroubuje samotný hřebenový plech. Opět se používají stejné vruty, jako při montáži krytiny. Řezná místa ošetřete speciální sprejem a hlavičky šroubků na štítovém lemování můžete zakrýt ozdobnými kryty. Tím je montáž střechy u konce.

Těsnicí lemování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pod hřebenáč přijde těsnicí lemování. Prodává se v samolepicím provedení (Zdroj: Prima DOMA)

Při výběru dobré akuvrtačky na montáž střešní krytiny není podstatný kroutící moment – ten může být relativně malý. Důležitá je naopak nízká hmotnost stroje a kapacita baterie. Při dotahování střešních šroubů se také hodí elektronická regulace otáček přímo ve spoušti, což umožní citlivé dotažení šroubu bez poškození jeho gumového těsnění. Akumulátory nenabíjejte při práci na střeše na přímém slunci – mohou se přehřát a vysoká teplota může kapacitu baterie snížit nebo neúměrně protáhnout čas nabíjení.  Hodí se i integrovaný držák akuvrtačky, díky kterému si stroj snadno připnete třeba k opasku pracovních kalhot.

Tipy a triky:

  • Na střeše pracujte jištěni lanovými prvky a s ochrannou přilbou.
  • Akuvrtačky mají nastavitelný utahovací moment – najděte si takovou hodnotu, která zajistí optimální dotažení vrutů. Kvalitní vrtačky mají rovněž alespoň dvě volitelné rychlosti. Jejich přehled najdete na www.garland.cz.
  • Žádná řezná hrana plechu nesmí zůstat neošetřená. Výrobci plechových krytin obvykle dodávají vysprávkové barvy a spreje.
  • Pokud se rozhodnete k montáži okapů použít vruty, vyberte si kvalitní konstrukční provedení.
  • Pokud potřebujete některé díly ostříhat či naohýbat, připravte si vhodné pracovní prostředí. Vyzkoušejte například pracovní ponk Ramia, díky svým rozměrům a váze jej sami přemístíte, kam potřebujete. Po dokončení činnosti jistě oceníte, že jej snadno složíte a umístíte na místo, kde vám nebude překážet.
  • Nezapomeňtě, že nástroje musí být v pefektním stavu. Je dobré je občas očistit a promazat. Použijte Grafit spray - přípravek vytvářející ochranný film, který zajišťuje dlouhodobý mazací efekt
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12.6.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč