reklama

Poradíme vám, jak bělit dřevěné podlahy

Okoukala se vám vaše podlaha? A co ji tak proměnit s pomocí jednoduchého triku. Už jste někdy slyšeli o bělených podlahách? Bělené podlahy jsou velmi žádané u skandinávského stylu. Bělené dřevěné podlahy vytváří v prosvětleném interiéru příjemnou atmosféru a jsou aktuálně velmi trendy. S bělením dřevěných podlah se však můžete střetnout i v jiných případech, třeba tehdy, když by se vám zdála vaše původní podlaha již příliš tmavá nebo třeba při odstraňování různých skvrn.

Stylová místnost v skandinávském stylu s bělenými dřevěnými podlahami
Bělené podlahy vypadají velmi pozitivně. Dokáží prosvětlit a aspoň opticky provzdušnit celou místnost. Bělené dřevěné podlahy můžete mít i vy (Zdroj: Depositphotos)

Co si pod bělením dřevěných podlah představit?

Bělením se povrch dřeva zesvětluje, odstraňují se barevné skvrny a nežádoucí změny. Dřevo se také barevně sjednotí a můžete tím získat i výrazného barevného kontrastu. Bělení nejlépe funguje na buku, dubu, jasanu a javoru. K bělení se nehodí třešeň a cedr. Nevhodným dřevem je i červený dub, protože by po bělení zrůžověl.

Dětský pokoj s bělenými dřevěnými podlahami
Bělením podlahu zesvětlíte, můžete to použít na celou podlahu nebo jen na její část, třeba v případě odstraňování skvrn (Zdroj: Depositphotos)

Jak funguje bělidlo?

Bělidlo na dřevě funguje nejlépe tehdy, když je suché a otevřené, tedy bez vrstev přírodních olejů a pryskyřic. Celé kouzlo bělení dřeva pak spočívá v kyslíku, který je velice reaktivním a žíravým prvkem, jenž je při bělení zodpovědný za tvorbu nových sloučenin ve vláknech dřeva, které pak efektivněji odráží světlo.

Prázdný pokoj s bělenými dřevěnými podlahami
Bělené podlahy opticky prostor zvětší a prosvětlí (Zdroj: Depositphotos)

3 hlavní bělidla

U bělení podlah se můžeme střetnout s třemi různými bělidly. Každý typ funguje přitom jinak, a to díky své oxidační schopnosti. Práce s bělidly se nemusíte bát, pokud budete dodržovat vše, co mají uvedené na obalech, je práce s nimi bezpečná.

Peroxidové bělidlo

Peroxidové bělidlo skvěle uchová původní barvu dřeva. Je tedy nejlepším prostředkem k bělení dřevěných podlah z důvodu jejich stárnutí. Poradí si i s těmi nejodolnějšími skvrnami, jako třeba inkousty, barvy, organické skvrny. Jedno z nejsilnějších bělidel na podlahy se vyrábí v kombinaci hydroxidu sodného (tedy louhu) a peroxidu vodíku. Kombinací těchto dvou sloučenin dochází k uvolnění velkého množství volných molekul kyslíku, čímž velmi rychle oxiduje povrch dřeva.

Štětec položený na dřevěné podlaze
Podlahy můžete bělit třemi způsoby. Všechny tři jsou spojeny s nanášením bělidla štětcem na podlahu (Zdroj: Depositphotos)

Chlorové bělidlo

Umělé chlorové bělidlo se vyznačuje větší silou a tou nejlepší schopností odstraňování nežádoucích skvrn, pigmentových změn a barevných nesrovnalostí. Odstraní fleky od džusu, čaje, a krve. Funguje na principu uvolňování kyslíkových radikálů a chloritanových radikálů. Kromě bělení dřevo také dezinfikuje.

Kyselina šťavelová

Kyselina šťavelová je ideální pro čištění dřeva. Najdete ji přirozeně v přírodě ve šťovíku, rebarboře a špenátu. Hodí se dokonce i k čištění tvrdého dřeva. Dokáže ze dřeva odstranit vodní skvrny, skvrny z tříslovin i železité skvrny, černý inkoust a dokonce si poradí i s hlubokými černými skvrnami a skvrnami od moči. Dostanete ji v krystalické podobě. Je nejslabším bělidlem, i tak velmi účinným. Dostává se do velké hloubky.

Krystalická kyselina šťavelová
Kyselina šťavelová je dostupná obvykle v krystalické podobě (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybělit dřevěnou podlahu?

Ještě dříve, než se vrhnete na bělení, je vhodné zjistit velikost plochy, kterou máte v plánu bělit a také i stav podlahy. Pomůže vám to s výběrem správného bělidla i potřebného množství.

Co k bělení podlahy budete potřebovat:

  • nepromokavé rukavice
  • ochranu očí
  • respirátor
  • čistý plastový kbelík
  • hrubý štětec
  • kartáč
  • orbitální brusku
  • jemný kotouč pro brusku
  • koště nebo vysavač
  • míchací tyčinku na dřevo
  • bělidlo
  • přívod čisté vody
  • dostatečné množství bílého octa
  • čisté hadříky
K bělení potřebujete dostupné prostředky
K bělení podlahy potřebujete základní ochranné prostředky. (Zdroj: Depositphotos)

Postup bělení podlahy

Před zahájením bělení podlah, je nutné povrch podlahy nejprve zbrousit. Povrch podlahy musí být čistý. Zbavte ho proto hrubých i jemných nečistot. Podlahu zameťte nebo vysajte. Připravte si bělidlo, které hrubým štětcem naneste rovnoměrně na podlahu. Kartáčem pak bělidlo důkladně vetřete do dřeva a nechte 10 minut působit. Pokud není výsledek podle vašich představ, po 10 minutách můžete nanést další vrstvu bělidla. Nechte působit dalších 10 minut.

Broušení dřevěné podlahy velkou bruskou
Před zahájením bělení podlahy, je nutné podlahu nejprve zbrousit (Zdroj: Depositphotos)

Poté je nutné bělidlo neutralizovat. Použijte k tomu nejprve bílý ocet, který následně z podlahy setřete čistou vodou. Pozor, tekutiny na podlahu nanášejte velmi opatrně. Dřevo je na všechny tekutiny velmi citlivé, a pokud byste to přehnali, došlo by k jejich přesycení, což by pak způsobilo jejich bobtnání nebo změnu barvy. Vodu tedy z podlahy důkladně setřete a následně nechte podlahu schnout, alespoň dalších 24 hodin. Po bělení je dřevo nezbytné opět zbrousit. Teprve až potom můžete provést povrchovou úpravu a na dřevo nanést ochrannou vrstvu.

Publikováno: 14.6.2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová