reklama

Poradíme vám, jak bělit dřevěné podlahy

Okoukala se vám vaše podlaha? A co ji tak proměnit s pomocí jednoduchého triku. Už jste někdy slyšeli o bělených podlahách? Bělené podlahy jsou velmi žádané u skandinávského stylu. Bělené dřevěné podlahy vytváří v prosvětleném interiéru příjemnou atmosféru a jsou aktuálně velmi trendy. S bělením dřevěných podlah se však můžete střetnout i v jiných případech, třeba tehdy, když by se vám zdála vaše původní podlaha již příliš tmavá nebo třeba při odstraňování různých skvrn.

Stylová místnost v skandinávském stylu s bělenými dřevěnými podlahami
i (Zdroj: Depositphotos)
Bělené podlahy vypadají velmi pozitivně. Dokáží prosvětlit a aspoň opticky provzdušnit celou místnost. Bělené dřevěné podlahy můžete mít i vy (Zdroj: Depositphotos)

Co si pod bělením dřevěných podlah představit?

Bělením se povrch dřeva zesvětluje, odstraňují se barevné skvrny a nežádoucí změny. Dřevo se také barevně sjednotí a můžete tím získat i výrazného barevného kontrastu. Bělení nejlépe funguje na buku, dubu, jasanu a javoru. K bělení se nehodí třešeň a cedr. Nevhodným dřevem je i červený dub, protože by po bělení zrůžověl.

Dětský pokoj s bělenými dřevěnými podlahami
i (Zdroj: Depositphotos)
Bělením podlahu zesvětlíte, můžete to použít na celou podlahu nebo jen na její část, třeba v případě odstraňování skvrn (Zdroj: Depositphotos)

Jak funguje bělidlo?

Bělidlo na dřevě funguje nejlépe tehdy, když je suché a otevřené, tedy bez vrstev přírodních olejů a pryskyřic. Celé kouzlo bělení dřeva pak spočívá v kyslíku, který je velice reaktivním a žíravým prvkem, jenž je při bělení zodpovědný za tvorbu nových sloučenin ve vláknech dřeva, které pak efektivněji odráží světlo.

Prázdný pokoj s bělenými dřevěnými podlahami
i (Zdroj: Depositphotos)
Bělené podlahy opticky prostor zvětší a prosvětlí (Zdroj: Depositphotos)

3 hlavní bělidla

U bělení podlah se můžeme střetnout s třemi různými bělidly. Každý typ funguje přitom jinak, a to díky své oxidační schopnosti. Práce s bělidly se nemusíte bát, pokud budete dodržovat vše, co mají uvedené na obalech, je práce s nimi bezpečná.

Peroxidové bělidlo

Peroxidové bělidlo skvěle uchová původní barvu dřeva. Je tedy nejlepším prostředkem k bělení dřevěných podlah z důvodu jejich stárnutí. Poradí si i s těmi nejodolnějšími skvrnami, jako třeba inkousty, barvy, organické skvrny. Jedno z nejsilnějších bělidel na podlahy se vyrábí v kombinaci hydroxidu sodného (tedy louhu) a peroxidu vodíku. Kombinací těchto dvou sloučenin dochází k uvolnění velkého množství volných molekul kyslíku, čímž velmi rychle oxiduje povrch dřeva.

Štětec položený na dřevěné podlaze
i (Zdroj: Depositphotos)
Podlahy můžete bělit třemi způsoby. Všechny tři jsou spojeny s nanášením bělidla štětcem na podlahu (Zdroj: Depositphotos)

Chlorové bělidlo

Umělé chlorové bělidlo se vyznačuje větší silou a tou nejlepší schopností odstraňování nežádoucích skvrn, pigmentových změn a barevných nesrovnalostí. Odstraní fleky od džusu, čaje, a krve. Funguje na principu uvolňování kyslíkových radikálů a chloritanových radikálů. Kromě bělení dřevo také dezinfikuje.

Kyselina šťavelová

Kyselina šťavelová je ideální pro čištění dřeva. Najdete ji přirozeně v přírodě ve šťovíku, rebarboře a špenátu. Hodí se dokonce i k čištění tvrdého dřeva. Dokáže ze dřeva odstranit vodní skvrny, skvrny z tříslovin i železité skvrny, černý inkoust a dokonce si poradí i s hlubokými černými skvrnami a skvrnami od moči. Dostanete ji v krystalické podobě. Je nejslabším bělidlem, i tak velmi účinným. Dostává se do velké hloubky.

Krystalická kyselina šťavelová
i (Zdroj: Depositphotos)
Kyselina šťavelová je dostupná obvykle v krystalické podobě (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybělit dřevěnou podlahu?

Ještě dříve, než se vrhnete na bělení, je vhodné zjistit velikost plochy, kterou máte v plánu bělit a také i stav podlahy. Pomůže vám to s výběrem správného bělidla i potřebného množství.

Co k bělení podlahy budete potřebovat:

 • nepromokavé rukavice
 • ochranu očí
 • respirátor
 • čistý plastový kbelík
 • hrubý štětec
 • kartáč
 • orbitální brusku
 • jemný kotouč pro brusku
 • koště nebo vysavač
 • míchací tyčinku na dřevo
 • bělidlo
 • přívod čisté vody
 • dostatečné množství bílého octa
 • čisté hadříky
K bělení potřebujete dostupné prostředky
i (Zdroj: Depositphotos)
K bělení podlahy potřebujete základní ochranné prostředky. (Zdroj: Depositphotos)

Postup bělení podlahy

Před zahájením bělení podlah, je nutné povrch podlahy nejprve zbrousit. Povrch podlahy musí být čistý. Zbavte ho proto hrubých i jemných nečistot. Podlahu zameťte nebo vysajte. Připravte si bělidlo, které hrubým štětcem naneste rovnoměrně na podlahu. Kartáčem pak bělidlo důkladně vetřete do dřeva a nechte 10 minut působit. Pokud není výsledek podle vašich představ, po 10 minutách můžete nanést další vrstvu bělidla. Nechte působit dalších 10 minut.

Broušení dřevěné podlahy velkou bruskou
i (Zdroj: Depositphotos)
Před zahájením bělení podlahy, je nutné podlahu nejprve zbrousit (Zdroj: Depositphotos)

Poté je nutné bělidlo neutralizovat. Použijte k tomu nejprve bílý ocet, který následně z podlahy setřete čistou vodou. Pozor, tekutiny na podlahu nanášejte velmi opatrně. Dřevo je na všechny tekutiny velmi citlivé, a pokud byste to přehnali, došlo by k jejich přesycení, což by pak způsobilo jejich bobtnání nebo změnu barvy. Vodu tedy z podlahy důkladně setřete a následně nechte podlahu schnout, alespoň dalších 24 hodin. Po bělení je dřevo nezbytné opět zbrousit. Teprve až potom můžete provést povrchovou úpravu a na dřevo nanést ochrannou vrstvu.

Publikováno: 14.6.2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová