reklama

Akustická příčka je cestou ke klidnému a tichému bydlení

Hluk je jedním z nejrušivějších elementů. Zvuky přicházející z vnějšku i hluk, který vydávají ostatní členové rodiny, dokáže znepříjemnit den i nepříjemně zamíchat s rodinnými vztahy. Naštěstí existuje řešení, co vám zajistí klidný odpočinek v naprostém tichu.

Akustická příčka je cestou ke klidnému a tichému bydlení (Zdroj: Depositphoptos)

Kam se hodí akustická příčka

Akustické příčky se hodí zejména mezi místnostmi, které jsou určeny na spaní, a ostatními prostorami. Ideálním příkladem je například akustická příčka mezi ložnicí a koupelnou či toaletou. V ložnici můžete v klidu spát, zatímco si v koupelně manželka fénuje vlasy nebo si dopřává dlouhou sprchu.

Akustické příčky se hodí prakticky kamkoliv. Využít je můžete při stavbě nového domu, ale také při rekonstrukci stávajících objektů. Lze je umístit také do chat, chalup nebo dokonce do panelákových bytů.

Rastr
Akustické příčky se hodí zejména mezi místnostmi, které jsou určeny na spaní a ostatními prostorami (Zdroj: Prima DOMA)

Výhody akustických příček

Největší výhodou akustických příček je samozřejmě akustická neprůzvučnost. Hluky z vedlejší místnosti vás již nebudou rušit a vy si takto můžete užít klidný spánek nebo si odizolovat například kancelář.

Dalším nesporným kladem je jednoduchá montáž a vynechání veškerých mokrých procesů. Akustickou příčku namontujete bez problémů během jednoho dne a druhý den můžete bydlet v novém pokoji. Absence mokrých výrobních procesů značně zkracuje rekonstrukci, nic nemusí vysychat a příznivá je i cena.

Stavba rastru
Dalším nesporným kladem je jednoduchá montáž a vynechání veškerých mokrých procesů (Zdroj: Prima DOMA)

Stavba akustické příčky krok za krokem

Na stavbě akustických příček není nic těžkého, při troše šikovnosti to zvládnete s partou kamarádů během jednoho odpoledne svépomocí. Pokud si však nejste jistí, raději si pozvěte odbornou firmu.

Nedodržení pracovních postupů může vést ke vzniku vibrací a přenášení hluků. Hlavní zásadou pokládání akustických příček je izolování samolepícím těsněním, které zabrání přenosu vibrací. Akustická deska se nesmí přikládat přímo na stěnu. Je nutné dodržet správné rozteče v rastru, poté se oplášťuje první strana akustickými deskami. V této fázi se uloží případné rozvody elektřiny a vloží se tepelná izolace z minerální vlny. Poté pokračujeme položením modrých akustických desek i z druhé strany.

Měření
Na stavbě akustických příček není nic těžkého (Zdroj: Prima DOMA)
Připevnění
Je nutné dodržet správné rozteče v rastru, poté se oplášťuje první strana akustickými deskami (Zdroj: Prima DOMA)

Modrá akustická deska

Modrá akustická sádrokartonová deska je dnes již dobře známá. Jde o desku s vhodnou hustotou jádra, které je tvořeno sádrovou krystalickou strukturou tlumící okolní zvuky. K jejímu vývoji vedla poptávka architektů a majitelů domů toužících po klidném bydlení, protože dlouhotrvající hluk je nejen obtěžující, ale i zdraví škodlivý.

Modré akustické desky mají nejen výborné odhlučňovací vlastnosti, ale vykazují také vysokou požární odolnost již v základním provedení. Jsou tenké, takže nezmenší užitou plochu místnosti. Povrch je naprosto hladký a zdravotně nezávadný. Modrá barva je výborným poznávacím znamením a snadno ji rozpoznáte od ostatních sádrokartonových desek.

Vyřezávání
Akustické desky mají výborné odhlučňovací vlastnosti (Zdroj: Prima DOMA)

Na co si dát pozor

Dbejte na konzistenci celé plochy. Pokud někde akustické desky špatně napojíte nebo zaizolujete, tak riskujete vznik nepříjemných akustických mostů a výsledný efekt odhlučnění se nekoná. Chcete-li odhlučnit akustickou příčkou jen jednu místnost, izolujte místnost, ve které vzniká hluk. Jakmile by se zvuk dostal do podlah a stropu,  odhlučnění by bylo už téměř nemožné.

Modré akustické sádrokartony mají výborné vlastnosti. Podpořit je můžete prostými fyzikálními zákony. Čím těžší desku vyberete, tím lepších výsledků dosáhnete. Hmotnost se liší u jednotlivých výrobců. Pokud chcete kvalitně odhlučněný dům, musíte tuto skutečnost zvážit již ve stádiu projektu a nejlépe vše probrat se zkušeným projektantem.

Jak do sádrokartonu namontovat lustr

Publikováno: 23.6.2021, Autor: Lukáš Benzl , Profil autora: Lukáš Benzl