reklama

Je spolehlivá a hodně vydrží. Epoxidovou podlahu si zařídíte sami

Zatímco v obýváku nebo ložnici musí podlaha hlavně dobře vypadat, v garáži nebo sklepě by měla primárně dlouho vydržet. Právě proto se v těchto místnostech často setkáte s epoxidovými podlahami. Ty jsou specifické tím, že jsou, podobně jako třeba nivelační stěrka, lité.

Epoxidová podlaha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Je spolehlivá a hodně vydrží. Epoxidovou podlahu si zařídíte sami (Zdroj: Prima DOMA)

Neskládají se tedy ze žádných dílů, ale vylévají se na podklad. Epoxidové podlahy nejenže mají vysokou mechanickou a chemickou odolnost, ale také nejsou příliš drahé. S jejich realizací si navíc poradí každý středně zručný kutil.

Do interiérů patří epoxidová stěrka, nikoliv jenom nátěr

Epoxidové podlahy se dají realizovat jako nátěr nebo jako stěrka. Nátěr je vhodný všude tam, kde nepotřebujete dokonale rovnou plochu. Využívá se v dílnách, průmyslových prostorách nebo exteriérech, jako jsou balkony a terasy. Stěrka znamená silnější, a tedy i dokonale rovnou, epoxidovou vrstvu vhodnou do garáží, sklepů a dalších interiérů. Díky nejrůznějším barevným úpravám, které umožňují sladit epoxid s dalšími prvky místnosti, je možné mít takovou podlahu například také v kuchyni. Díky bezspárovosti a hladkému povrchu vynikají epoxidové podlahy také snadnou údržbou. A to třeba právě v kuchyni mnoho lidí velmi ocení. Díky jednolitému vzhledu je epoxid populární také mezi některými architekty. Často se tak s touto podlahou můžete setkat i na místech, kde byste ji vůbec nečekali.

Povrch
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve je potřeba po očistění podlahy srovnat povrch (Zdroj: Prima DOMA)

Dobrý podklad dělá dobrou podlahu

Realizace epoxidové podlahy není žádná velká věda, podstatné je, mít dobře připravený podklad. Čím rovnější podklad bude, tím snazší bude aplikace epoxidu a tím krásnější bude výsledek vaší práce. Podklad, na který chcete epoxid vylévat, by měl být ideálně natřený nivelační stěrkou. Tu po jejím zaschnutí mírně obruste, důkladně zbavte prachu a natřete vrstvou epoxidové penetrace. Poté, co penetrace zaschne, se znovu zbavte všech nečistot v podkladu, a pusťte se do lití epoxidové podlahy.

Penetrace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celou plochu musíme také napenetrovat (Zdroj: Prima DOMA)

Kutilství je někdy trochu alchymie

Aby byla epoxidová podlaha skutečně odolná, a zároveň dobře vypadala, je nutné ji správně namíchat.  Správné smíchání dvousložkové epoxidové podlahy je alfou a omegou dobrého výsledku. Proto se při míchání úzkostlivě držte návodu od výrobce, a vše raději dvakrát převažte a překontrolujte. A pokud víte, že epoxid nespotřebujete celý, předem si spočítejte, jaký díl byste si měli odvážit. Samotné míchání pak trvá alespoň několik minut. A poté už je třeba se honem pustit do práce.

Izolace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Po obvodu místnosti instalujte izolaci (Zdroj: Prima DOMA)

Epoxid nanášejte ve spěchu, rychle totiž tuhne

Nejlépe se připravená epoxidová podlaha nanáší štětečkem nebo válečkem. Nástroj přizpůsobte nejlépe velikosti místnosti, ve které pracujete. Při aplikaci je nutné postupovat co nejrychleji, epoxid totiž postupně zasychá. Myslet byste měli také na správnou teplotu v místnosti – pro aplikaci epoxidu je to teplota v rozmezí 15-25 °C. Nižší teplota znamená hustější epoxid náročný na aplikaci a naopak. Vrstva epoxidu, který můžete na podlahu nejprve vylít, a posléze roztírat, nebo roztírat rovnou z nádoby, by měla být tlustá několik milimetrů. A pokud se náhodou nepodaří epoxid nanést správně hned napoprvé, nezoufejte. Rychle namíchejte a naneste druhou vrstvu.

Míchání
i (Zdroj: Depositphotos)
Důkladné a pečlivé rozmíchání epoxidové směsi zaručí dobrý výsledek (Zdroj: Depositphotos)

I podlaha v garáži může být umělecké dílo

Hotová epoxidová podlaha nemusí mít nutně jen barvu stěrky. Po aplikaci je možné ji dozdobit. K tomu dobře poslouží zejména akrylátové chipsy, které se naberou na prsty, vyhodí do vzduchu a nechají spadnout na ještě nezaschlou epoxidovou podlahu. Dávejte ale pozor, ať se vám pytlík s velmi lehkými chipsy nevysype na jednom místě. Se vzhledem podlahy si můžete vyhrát i jinak. Přestože je většina epoxidových podlah matná, je dnes totiž možné sehnat také lesklé varianty. I ony mohou být zajímavým designovým prvkem ve vašem domě.

Vylévání
Epoxidovou stěrku rozetřete do roviny (Zdroj: Prima DOMA)
Ruční roztírání
Při práci příliš neotálejte, litá epoxidová podlaha totiž rychle tuhne (Zdroj: Depositphotos)

Po realizaci dopřejte nové podlaze chvíli klidu

A kdy se můžete po nové epoxidové podlaze konečně projít? To znovu záleží na konkrétním tipu a informacích od výrobce. Většina z podlah je ale pochozích po 24 hodinách, některé dokonce už po polovině této doby. Pokud je ale velká zima nebo naopak horko, je lepší, když počkáte ještě o jeden den navíc. A ještě jeden den počkejte, pokus chcete na podlahu pokládat například těžký nábytek. V případě, že vás tlačí čas a potřebujete rychlejší řešení, seženete také rychle pochozí epoxidy, které jsou zaschlé už za několik hodin. V takovém případě ale počítejte s tím, že budete muset při nákupu sáhnout hlouběji do kapsy.

Stěrka
i (Zdroj: Depositphotos)
K realizaci epoxidové podlahy se hodí váleček nebo také stěrka (Zdroj: Depositphotos)

Jak na čištění podlah

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11.6.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec