reklama

Nejlépe si odpočinete ve vaně, s jejíž montáží jste si poradili sami

Vana je ozdobou každé koupelny, a i ten nejlepší sprchový kout se jí jen sotva vyrovná. Pokud však svou koupelnu rekonstruujete svépomocí, může vás od nákupu vany odradit představa její montáže. Není se čeho obávat.

Montáž vany
i (Zdroj: Depositphotos)
Poradíme jak na montáž vany (Zdroj: Depositphotos)

Troufáme si tvrdit, že náročnější, než samotná montáž vany, je její výběr a nákup. Současný koupelnový trh totiž nabízí ohromné množství tvarů a barev, kterými mohou vany disponovat. Vybírat můžete také z několika různých materiálů.

Akrylát je stále ve vedení

Jen těžko budete hledat nějaké univerzální poučky pro to, jak se před montáží vany rozhodovat mezi všemi dostupnými barvami a tvary. Dejte proto na svůj vlastní cit, nebo se poraďte s někým, kdo má design v malíčku. Myslete také na správnou velikost vany. Důležité je nejen to, aby se vám vana vešla do koupelny, ale tak, abyste se vy pohodlně vešli do vany. O čem naopak můžeme nabídnout základní informace, jsou nejvyužívanější materiály. Nejčastěji se určitě setkáte s akrylátovými vanami. Je to logické – takové vany nejsou příliš drahé, jsou relativně odolné a navíc lehké, což usnadňuje manipulaci i montáž.

Vanový kout
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vanový kout by měl být vybavený hydroizolací (Zdroj: Prima DOMA)

Designový kousek, nebo raději klasiku?

Další možností jsou vany z litého mramoru. Takové vany skvěle vypadají, a nejčastěji se montují do prostoru. Jejich využití je tak poměrně specifické, a určitě nesedne každému. S mramorovou vanou se také hůře manipuluje, zejména kvůli její vysoké hmotnosti. Do třetice pak máme na výběr vany smaltované – to jsou zejména designové kousky. Smaltovaná vana má specifický vzhled a své kouzlo, je ale náchylná na poškození a často také chladná na dotek. Pokud vám tedy jde zejména o praktičnost, pro smaltovanou vanu se nejspíše nerozhodnete. Mnohem spíše sáhnete po ověřené akrylátové klasice. Navíc i ona zdánlivě obyčejná akrylátová vana může dnes skvěle vypadat.

Základ
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zděný rastr pro vanu postavíte stejně jako zděnou příčku (Zdroj: Prima DOMA)

Na dlažbu i na beton, hlavně do čistého prostředí

Spíše, než do prostoru, budete ve své nové koupelně vanu instalovat do některého z rohů. A v případě vany akrylátové budete také stát o to, aby byly její boční hrany a konstrukce, ve které vana stojí, něčím zakryté. V takové situaci máte na výběr ze dvou možností – buďto z akrylátových krycích panelů nebo obezdívky, kterou následně obložíte dlažbou. Tak jako tak byste se do montáže vany měli pustit až v závěrečné fázi rekonstrukce, kdy je vše kolem v podstatě hotovo. Na místě, kde vana bude stát, můžete, ale také nemusíte, mít položenou dlažbu. Pokud ji nemáte, stačí rovný beton. Ten je ale třeba před umístěním vany důkladně očistit, aby se o něj vana nějak nepoškodila.

Odtok
Ověřte, že je odtok uvolněný a dá se napojit na kanalizaci (Zdroj: Depositphotos)
Usazení
Vanu usazujte do rastru vždy minimálně ve dvou (Zdroj: Depositphotos)

Bez nožiček to nepůjde

Prvním krokem k úspěšné montáži akrylátové vany je připevnění kovových nožiček, které vanu drží v rovině a správné výšce. Nožičky jsou součástí konstrukce, podpírající vanu, která bude po dokončení prací skrytá buď za krycími panely, nebo obezdívkou. Další součástí jsou takzvané podpěry, nosníky pod nášlapnými a sedacími plochami, které zaručují stabilitu a odolnost. Nosníky a nožičky připevněte podle návodu k vaně. S největší pravděpodobností k tomu bude zapotřebí našroubovat několik vrutů, které vanu a konstrukci spojí k sobě. Žádné speciální nářadí ale není potřeba.

Nožičky
i (Zdroj: Depositphotos)
Nožičky je třeba při montáži vany seřídit tak, aby byla vana co možná nejvíce v rovině (Zdroj: Depositphotos)

Přidejte vše potřebné

Jak s montáží vany pokračovat, když už jsou nožičky přišroubované? Nyní je třeba jejich nastavitelnou část seřídit tak, aby byla vana v úplné rovině. To raději několikrát zkontrolujte vodováhou. Poté se znovu obraťte na návod, a podle jeho pokynů nainstalujte odtokový komplet. Ani tady se nemusíte bát žádných velkých složitostí. Povedlo se? Tak už zbývá jen přidat kolečko ovládající vanový odtok a také montáž vodovodní baterie. Další kroky se pak odvíjí od toho, jestli chcete vanu obkládat panely nebo obezdívat.

Obezdívání
Při obezdívání vany myslete na to, že ji nesmíte napevno zazdít. Výrazně byste tím zkrátili její životnost (Zdroj: Prima DOMA)
Ukotvení
Existují i jiné způsoby instalace vany. Jako konstrukce k obezdění může posloužit například dřevěný rám (Zdroj: Depositphotos)

Jednodušší cesta

Krycí panely, které se využívají primárně u akrylátových van, se s ní spojují za pomocí plastových nebo kovových úchytek. Ty našroubujete na vanu v místech, které určuje návod. Následně boční a čelní panel spojíte k sobě, a hotový kryt ve tvaru L pomocí úchytek připevníte k vaně. Všechny spáry mezi vanou, stěnou a panely se následně utěsní za pomocí sanitárního silikonu, popřípadě také ještě krycími lištami, které se do čerstvě naneseného silikonu zatlačí.

Spáry
i (Zdroj: Depositphotos)
Těsnění silikonem je při montáži vany potřeba nejen mezi vanou a obezděním, ale také mezi vanou a stěnou (Zdroj: Depositphotos)

Pár triků a rád k obezdívání

Ne každému se ale bílé krycí panely líbí. V takovém případě bude závěrečným krokem montáže vany její obezdění, popřípadě ještě obložení obkladačkami. Nejvhodnějším materiálem pro takovou práci jsou pórobetonové tvárnice, které jsou odolné, a zároveň se s nimi snadno manipuluje. Při obezdívání myslete na pár základních pravidel – vanu je třeba před obezdíváním zatížit, a to nejlépe vodou. Vana bude pevně sedět a vy navíc ještě před obezděním odhalíte případné nedostatky v konstrukci nožiček nebo odtoku. Tvárnice by zase měly končit pod úrovní vany, a vana by nikdy neměla být zazděná napevno. Pokud by se tak stalo, nebude akrylát moct pružit a zkrátí se tak její životnost. V případě nutných oprav bude takto vanu navíc možné vyndat bez toho, abyste museli obezdění zničit. Stejně jako v předchozí variantě vyplňte po dozdění tvárnicemi spáry sanitárním silikonem. Větší plochy pak můžete vyplnit montážní pěnou.

A do nové vany praktický podnos

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12.6.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec