reklama

Minimalistický interiér žádá minimalistické zárubně

Nový trend v bydlení přeje čistým liniím a minimalismu. Dosáhnout ho můžete třeba skrytými zárubněmi. Dveře se dostanou do jedné přímky se zdí a výsledkem je krásná sjednocená stěna.

Skryté zárubně pro otočnou variantu dveří (Zdroj: JAP FUTURE)

Čisté linie, prosté tvary i funkční materiály, tak velí minimalistický trend interiérového designu. K jeho absolutnímu doladění přispívá i absence zárubní a sjednocení dveří se stěnou do jedné přímky. Zárubně tedy fakticky nezmizely, jen změnily svůj materiál na hliník a ukryly se do stavebních otvorů.

Historické okénko – postupně mizející zárubně

Zárubeň je rámový prvek pevně spojený se stěnou sloužící pro upevnění dveřního křídla, který prošel během let výrazným vývojem. Málokdo si asi pamatuje na kamenné sloupy či dřevěné trámy, které byly pevnou součástí konstrukce stavby. Téměř každý si ale vzpomene na klasické ocelové zárubně, které opanovaly rodinné domy 70. a 80. let, nebo na úzké ocelové zárubně v panelových domech. Svůj účel zajisté plnily, ale designově z dnešního pohledu trochu pokulhávaly. Ve vztahu k nim znamenaly, dnes již klasické, obložkové zárubně v 90. letech zásadní průlom.

Pískované sklo
Dveře mohou být i z lakovaného pískovaného skla (Zdroj: JAP Future)

Obložkové zárubně lemují stavební otvor a přibližně 1 cm předstupují před rovinu stěny. U polodrážkové varianty vystupuje dveřní křídlo částečně před zárubeň, oproti tomu bezpolodrážkové neboli bezfalcové provedení umožňuje zapuštění křídla do jedné roviny se zárubní. Dnes se již používá i  pohledová obložka, která je uvnitř stavebního otvoru usazená na vnitřní konstrukci neboli kontrazárubni. A to už je jen krok k úplnému zmizení zárubní do stavebního otvoru.

Dveře s lakovaným povrchem
Dveře s výplní z lakovaného skla (Zdroj: JAP FUTURE)

Stydlivé zárubně?

Zárubně se neskrývají proto, že by byly tak nesmělé. Hlavní důvod jejich ukrytí před zraky obyvatel interiéru je čistě designový. Esteticky dokonalé srovnání dveřního křídla se stěnou pozvedne prostor na nejvyšší úroveň. Jejich konstrukce pevně ohraní průchozí prostor, při finální úpravě stěny se ale ztratí pod povrchovou úpravou, ať už se jedná o výmalbu nebo obklad. Usazení těchto zárubní je možné jak do klasické zděné příčky, tak i do té sádrokartonové.

Dveře ve skrytých zárubních jsou vybavené skrytými 3D seřiditelnými panty, které jsou z pohledové strany prakticky neviditelné. I ony tak přispívají k designové čistotě tohoto řešení dveřního kompletu. Využití skrytých zárubní navíc téměř anuluje limity provedení dveří. Nejenže je možné do nich usadit dveře až 3 700 mm vysoké, ale zároveň mohou být i bez nadpraží, či ve formě sešikmených dveří do podkrovních prostor. Do skrytých zárubní lze vložit jak klasické dřevěné dveře, tak i celoskleněná dveřní křídla či ta s hliníkovou konstrukcí.

Šikmé provedení
Skryté zárubně se nebojí ani šikmého provedení (Zdroj: JAP FUTURE)

Když mizí i dveře

Chcete mít ukryté dveře, jako byly ty na zámku, ústící do tajemných komnat? I když dnes po nich toužíme čistě z estetického hlediska, jejich pořízení není tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Efektu tajných dveří lze docílit poměrně snadno – potřebujete dveře, které na svém povrchu nesou MDF desku sloužící k nanesení stěrky, malby či tapety.

Betonová stěrka, skrytá zárubeň
Skrytá zárubeň s betonovou stěrkou (Zdroj: JAP FUTURE)

Estetická dokonalost i praktičnost

Skrytá zárubeň mnohdy zároveň umožňuje i reverzní otevírání dveří, díky kterému je možné srovnat do jedné roviny i dveře, které se otevírají každé na jinou stranu. Standardní je, že dvoje dveře, které jedny otevíráme k sobě a druhé od sebe, spolu z čelní pohledové strany nelícují v jedné rovině.

{"type":"embeded","object_id":"30285"} 

Některé modely skrytých zárubní umožní otevírání jednoho dveřního křídla směrem k sobě z pohledové strany a druhého od sebe. Ty je ale nutné osadit dveřmi s polodrážkou. Tím docílíme lícování obou křídel s linií stěny. Skryté zárubně tak nabízejí luxusní designové řešení dotažené do posledního detailu.

Lakované sklo a kamenná dýha
Lakované sklo v kombinaci s kamennou dýhou vypadá nádherně (Zdroj: JAP Future)

A co když dveře potřebují "jen" renovaci?

Publikováno: 13.6.2021, Autor: DENDRIT s.r.o., JAP FUTURE (text a foto) , Profil autora: Redakce