reklama

Stavíme designový kurník 1. díl: Jak upravit nehezkou zeď

Pokud jste se rozhodli o svépomocné výstavbě kurníku pro slepice a máte vybrané místo, kam jej umístíte, pak je vhodné začít úplně od začátku. Taková nevzhledná zeď dělá prostředí nehezké. V dnešním prvním díle stavby kurníku vám ukážeme, jak jednoduše vyřešit holou neomítnutou zeď nalepením dlažby a fasádními latěmi.

Hejno slepic
i (Zdroj: Depositphotos)
Postavte vašim opeřencům designový kurník (Zdroj: Depositphotos)

Potřebné nářadí a materiál

  • vybraný typ dlažby na celou plochu, kterou budete chtít polepit
  • ocelový L profil
  • vodoznak
  • svinovací metr
  • lepidlo na dlažbu
  • čistič pěny
  • speciální pásová pila na kov
  • rozbrušovačka s diamantovým kotoučem
  • pokosová pila
  • vrtačka
  • dřevěné klíny pro podložení L profilu a dlažby
  • kladivo
  • střešní latě
  • fasádní prkna
  • natloukací hmoždinky
  • nátěrová hmota na prkna
  • štětec
  • umělý trávník
  • tavná pistole
  • krumpáč, lopata
  • kamenná drť

Začátek celé činnosti je spojen s projektováním. Nejprve, než se do celé práce pustíte, rozhodně je vhodné si vytvořit plán, na kterém si vše rozměříte a zakreslíte. I podle výměr poté objednáte dostatečné množství materiálů, které budete potřebovat pro stavbu. Dlažbu si nechte přivézt dovozovou službou přímo ze stavebnin.

Navezení materiálu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Navezení dlažby na místo stavby (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání kovu pilou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nařezání L profilu dle délky stěn, které budete obkládat

Zaměřte si délky stěn, které budete obkládat. Jako spodní opěrný prvek poslouží ocelový L profil, který si jednoduše uřežete pomocí rozbrušovačky nebo speciální pásovou pilou. Pásová pila na kov 2v1 Scheppach MBS 1100 je skvělým nástrojem pro řezání kovových trubek a dalších kovových i plastových materiálů. Velkou výhodou této pily je její univerzálnost. Dá se použít jako stacionární nástroj, kdy je připevněna k podstavě nebo se dá volně používat bez podstavy, takže řezání již zamontovaných součástí nebo profilů v prostoru se stává hračkou. Důležité je kromě délky si profil uříznout podle sklonu navazujících stěn, aby tento perfektně seděl po celé délce. 

Příprava podkladu pro dlažbu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyrovnání a příprava podkladu pro založení první vrstvy dlažby

Dalším krokem je příprava podkladu, který musí být naprosto rovný. Připravte si na požadovanou délku zkrácený L profil, dvě dlaždice a vodoznak. Důkladně si zaměřte rovinu, v případě mírně křivého podkladu srovnejte pomocí několika malých dřevěných klínků. V naší realizaci jsou použity zatravňovací dlaždice z řady AKVALINES

Vypěňování prostoru pro dlažbu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Příprava montáže první řady dlaždic

Započněte lepení první řady dlaždic. Důležité je si montážní pěnou nanést hmotu jak do prostoru pod dlaždicemi první řady, tak tam, kde budou dosedat na stěnu. Nikdy si nepřipravujte několik dlaždic najednou, ale vždy po jedné. Lepidlo totiž tuhne jen vlhkostí vzduchu a při nanášení několika dlaždic naráz by tak nebyla zaručena pevnost spojení.

Řezání dlažby
i (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání dlaždic diamantovým kotoučem o průměru 230 mm

Naměřte si velikosti poslední dlaždice v řadě a tu zkraťte pomocí rozbrušovačky s nasazeným diamantovým kotoučem. Co se týká potřebného výkonu přístroje na takovou práci, pro tyto činnosti se hodí spíše výkonnější typy, na které lze nasadit kotouče většího průměru. Nezapomínejte na ochranu rukou a očí. 

Upevnění dlaždic na stěnu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zakládání druhé řady dlaždic

Plynule přejděte z první na druhou řadu. Jak vidíte na obrázku výše, i zde si pomáhejte dřevěnými klínky, aby stále bylo zajištěno, že dlažba na stěně bude pevně držet a po nalepení nespadne dolů. Na konci každé řady musíte poslední dlaždici upravit na požadovanou délku, aby zde nebyla mezera. Zhruba po pěti řadách je vhodné na chvíli práci zastavit, aby spojení ztvrdlo. Stejně tak postupujte i na další stěně, kterou chcete obložit. Po jednom dni, kdy již lepení dokonale drží, vyjměte všechny podpěrné klínky. V případě, že se při montáži některá dlaždice ušpiní na pohledové ploše od lepidla, využijte speciální čistič, který tuto pěnu rozpouští.

Příprava montáže prken pod střechu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Příprava montáže fasádních prken, podkladem jsou střešní latě

Po nalepení dlažby po úroveň výšky plotu nebo vrat je vhodné stylově upravit i prostor těsně pod střechou zvenčí. Pomocí pokosové pily si nařežte střešní latě, které poslouží jako podklad pro montáž fasádních prken. Do těchto latí vyvrtejte otvory vrtákem č. 8 a upevněte pomocí natloukacích hmoždinek.

Montáž fasádních prken pod střechu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Upevnění fasádních prken na připravenou konstrukci

Změřte si délku, na jakou budete potřebovat zakrátit fasádní prkna a uřežte je pokosovou pilou. Pak plynule přejděte k jejich montáži na připravený rošt ze střešních latí. Pokud je tento prostor bičován deštěm, pak je vhodné zvolit některou z nátěrových hmot a nenechávat prkna v přírodním stavu. Volba barvy by měla být sladěná s barvou, v jaké bude vyveden kurník.

Lepení umělého trávníku do mezer mezi dlažbou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž umělého trávníku

Prostor mezi dlažbou zaplňte umělým trávníkem. Přichycení k dlaždicím je možné provést za pomocí tavné pistole. Nařezání proužků umělého trávníku proveďte vylamovacím nebo jiným velmi ostrým nožem. Moderní venkovní dlažba BEST – AKVALINES se vyrábí ve výšce 8 cm a proto ji můžete použít na chodníky i příjezdové cesty nebo parkovací stání pro auto. Při vodorovné pokládce můžete spáry, které dlažba vytváří, vysypat drobným kamenivem nebo zeminou promíchanou s travním semenem. 

Také si připravte podklad pro kurník, vyvezte z plochy půdu do hloubky cca 15 cm a nahraďte ji kamennou drtí 8/16.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Náš tip:

Elektrická úhlová bruska Scheppach AG 2200 je velká a velmi výkonný stroj s kotoučem 230 mm, vhodná pro všechny typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání a broušení betonu, kamenů nebo obkladů. Silný motor s funkcí pomalého rozběhu (Soft Start) má vysoký výkon 2200 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. To zaručuje vysokou rezervu výkonu i při náročných činnostech. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a velký spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Více se dozvíte na www.garland.cz.

Publikováno: 22.5.2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček