reklama

Srovnejte podlahy do latě! Ukážeme vám, jak si poradit s nivelací podlah

Nové podlahy jsou v každém domě velkým zdrojem radosti. Aby ale byla vaše nová podlaha rovná a dlouho vydržela, je pro ni třeba správně připravit podklad.

Před nivelací
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak na nivelaci podlahy (Zdroj: Prima DOMA)

Toho docílíte za pomocí nivelace podlahy, tedy procesu, kdy se betonový základ nebo stará dlažba urovnává za pomocí nivelační stěrky. Poradíme vám, jakou nivelační stěrku vybrat, jak ji aplikovat a na co si dát pozor. Po přečtení článku tak budete mít dostatek vědomostí k tomu, abyste se do nivelace bez obav pustili na vlastní pěst.

Vyberte si ten správný druh nivelační stěrky

Hned na úvod se hodí poznamenat, že existuje několik druhů stěrek na nivelaci podlah. Jejich výběr závisí zejména na tom, v jaké místnosti se novou dlažbu chystáte dělat. Základní, běžně využívanou stěrkou je stěrka sádrová nebo adhezní, která se hodí do téměř všech vnitřních prostor. Druhou nejpoužívanější stěrkou je pak stěrka cementová, kterou je možné využít ve venkovních prostorách a také v místnostech s větší vlhkostí. Například v garáži nebo koupelně. Když už si vyberete druh stěrky a také značku, vždy se v dalších krocích důsledně řiďte technickým listem produktu nebo návodem na balení. Vyvarujete se tak mnoha možným problémům.

Chystáte se na rekonstrukci podlahy? Zvolte tu správnou, ne každá podlahová krytina se hodí do každé místnosti. Poradíme vám!

Na betonový základ i starou podlahu

Nivelace podlah se provádí všude tam, kde je třeba položit novou podlahu. Hlavním smyslem nivelace je zajistit, aby byla nová podlahová krytina rovná a měla co nejdelší životnost. Ještě před samotnou aplikací nivelační stěrky je ale třeba připravit také původní podklad. Může jít o beton i starou dlažbu. V obou případech se pak mírně liší postup přípravy i druh penetrace, který je nutné ještě před aplikací nivelace na podklad nanést.

Dělník kontroluje rovinu
i (Zdroj: Depositphotos)
Hlavním smyslem nivelace je zajistit, aby byla nová podlahová krytina rovná a měla co nejdelší životnost (Zdroj: Depositphotos)

Vše je třeba nechat dostatečně proschnout

V případě, že se na nivelaci podlah chystáte v místnosti, kde je pouze základový beton, je třeba beton důkladně omést a nejlépe také vysát. Ještě předtím můžete také odstranit výraznější nerovnosti, které by mohly nivelaci komplikovat. Poté, co je beton co možná nejčistší, je třeba jej napenetrovat příslušnou penetrací. V případě, že beton hodně saje, neuškodí ani penetrace dvojitá. Velmi důležité je, aby penetrace před nivelací dostatečně proschla. Pokud nedodržíte čas schnutí stanovený výrobcem penetrace, může se stát, že tak nivelaci znehodnotíte.

Na starou dlažbu hrubá záplata

Při nivelaci podlahy, kde namísto betonu zůstala stará dlažba, se postup příliš neliší. Dlažbu je nutné co možná nejlépe očistit a na rozdíl od betonu také odmastit. K tomu vám pomůžou speciální čisticí prostředky nebo také jedlá soda. Po očištění dlažby je opět třeba nanést penetraci, tentokrát ale jiný druh. Vyberte takovou penetraci, po jejíž aplikaci povrch dlažby zhrubne. Díky tomu se na něm následně lépe uchytí nivelační stěrka i nová dlažba. Opět je velmi důležité nechat penetraci dostatečně vyschnout.

Umíte pokládat dlažbu? Naučíme vás to. Připravili jsme návod krok po kroku, jak na to. 

Namíchaná stěrka
i (Zdroj: Depositphotos)
Ještě před samotnou aplikací nivelační stěrky je ale třeba připravit také původní podklad (Zdroj: Depositphotos)

Vydržte, než podklad vyschne

Nivelace podlah se vždy provádí až ve chvíli, kdy je podklad dostatečně suchý. I proto je třeba před jejím začátkem změřit jeho vlhkost. Jednou z možností postupu je využít povrchové měřiče vlhkosti, které sice nejsou tak přesné, ale ke svému postačí. Druhou je pak přizvat na stavbu technika, který odebere vzorky a vlhkost změří v laboratoři. V každém případě se ale před začátkem nivelace rozhodněte pro alespoň jeden z těchto kroků.

Bez správné předpovědi se do nivelace nepouštějte

Když máte podklad očištěný a napenetrovaný, je čas pustit se do samotné nivelace podlahy. Ovšem pouze v případě, že vám přeje počasí. Aby nivelační stěrka správně schnula, potřebuje teploty mezi 10-25 °C. Zároveň by se ale již natažená nivelační stěrka neměla například ohřívat fukarem, nebo by se na ní nemělo větrat kvůli ochlazení. To vše může ovlivnit její kvalitu a rovnost. V uvedeném teplotním rozmezí by se měla pohybovat i teplota podkladu pod stěrkou, nejen vzduchu v místnosti.

Vyrovnaná podlaha
i (Zdroj: Depositphotos)
Běžně využívanou stěrkou je stěrka sádrová nebo adhezní (Zdroj: Depositphotos)

Technické listy a návody k použití jsou svaté

Konečně nastal čas na samotnou nivelaci podlahy. Ještě před mícháním a aplikací nivelační stěrky ale oblepte stěny v úrovni podlahy a také prahy místnosti dilatační okrajovou páskou. Následně se můžete pustit do smíchání nivelační stěrky s vodou, a to přesně podle návodu na obalu, nebo podle technického listu výrobku. Správný poměr vody v nivelační stěrce je kruciální. V případě, že jí bude příliš, nebude stěrka tak pevná, jak by měla být. Poznáte to podle bledších míst, které se objeví po zaschnutí stěrky. Přesně podle pokynů výrobce je stěrku nutné také rozmíchat.

Rozlévat a roztírat

Když máte stěrku připravenou, je potřeba ji nalít na podlahu a začít se samotnou nivelací. Stěrku vylijete přímo na připravený podklad, a následně ji roztíráte za pomocí ozubené strany hladítka nebo takzvané rakle, což je ozubený plech na dlouhé tyči.

Vylití stěrky
Správně namíchanou nivelační stěrku je třeba začít roztírat ihned po vylití na připravený podklad (Zdroj: Depositphotos)
Rakle
Vylitá nivelační stěrka se dobře roztírá například zubatou stranou hladítka nebo za pomocí rakle – plechové stěrky na dlouhé násadě (Zdroj: Depositphotos)

Při aplikaci stěrky je vhodné vzít si na boty speciální návleky s trny, kterými nepoškodíte podklad ani samotnou nivelační stěrku. Když máte stěrku nataženou po celé místnosti, přejeďte po ní ještě nivelačním válečkem. Ten má dlouhé plastové trny, které nivelaci zbaví případných bublinek.

Váleček s trny
Na závěr nivelace podlahy použijte váleček s plastovými trny, které ze stěrky odstraní nežádoucí bublinky (Zdroj: Depositphotos)
Návleky s trny
Při aplikaci nivelace je vhodné mít na botách speciální návleky s trny, které vám umožní pohyb po vylité stěrce (Zdroj: Depositphotos)

Pracujte v tempu, ať nemusíte pracovat dvakrát

Při samotné nivelaci podlahy je třeba neztrácet čas. Správně namíchaná nivelační stěrka schne poměrně rychle, a je tak třeba pracovat v tempu. Menší místnosti zvládne nivelovat jeden kutil, na nivelaci větších prostor si už ale raději přizvěte parťáka. V případě, že vám nivelace zaschne ještě předtím, než ji stihnete dokončit, nemusíte ale příliš zoufat. Stačí přidat druhou vrstvu stěrky a tentokrát být o trochu rychlejší. Po dokončení nivelace opět podle návodu vyčkejte, než stěrka zaschne. A poté se můžete pustit do samotných podlah.

TIP:

Hledáte vhodnou podlahu do garáže? Známe takovou, kterou dokáže složiz i ženská! Přečtěte si víc.
 

Publikováno: 10.5.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec