Oškrabáním staré barvy před malováním přípravné práce nekončí. Naopak. To nejdůležitější ještě přijde - zatmelení prasklin a penetrace. Bez těchto kroků nestojí výsledek za moc. Pokud ale přípravu nepodceníte, můžete se těšit na skvělý finální povrch. K opravám zdí se používají moderní plastické tmely a na penetraci speciální napouštědla.

Po oškrabání staré barvy stěnu omeťte smetákem. Odhalí se tak praskliny a prohlubně ve zdi, které je potřeba zatmelit. Na mikroskopické a tenké trhliny se hodí kartušový tmel. Do spáry ho stačí nanést, zahladit špachtlí a počkat, až tmel zavadne. Naopak na hlubší prohlubně a rýhy je vhodnější tmel v kbelíku. I ten se nanáší a vyhlazuje špachtlí.

Po zatvrdnutí tmelu je potřeba povrch zdi přebrousit. Zapomeňte na brusný papír – ten funguje jen chvíli a brzy se zanese. Skvělým trikem je použití brusné mřížky, která se používá na sádrokartony. Její pomocí stěnu dokonale vyhladíte, čímž ve výsledku zajistíte perfektní povrch přemalované zdi.

Posledním krokem je penetrace zdi. Ještě před ní stěnu opět omeťte od prachu. Penetraci můžete použít jednoduchou univerzální nebo hloubkovou. Ta první se hodí na relativně nové zdi, druhá přijde vhod u starých stěn, na něž se v minulosti naneslo už několik vrstev barev. Penetrace povrch sjednotí a slepí jemný prach. Nanáší se štětcem nebo válečkem.
Tipy a triky:
- k vytmelení prasklin můžete použít i sádru. Její nevýhodou je, že tvrdne až příliš rychle, a navíc může znovu praskat.
- Pokud potřebujte zatmelit hlubší rýhu, naneste tmel v několika vrstvách – vždy ale počkejte, až předchozí zatvrdne.
- Na praskliny mezi rámy oken a zdivem se hodí pružné tmely. Ty se nebrousí, ale vyhlazují pomocí mokré houbičky.
- Penetrace může zanechávat na dřevěných výrobcích, jako jsou třeba zárubně, fleky. Pracujte s ní proto opatrně.




Publikováno: 2.5.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA, Depositphotos (foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč