reklama

Vyberte si ten správný kotel na biomasu

Jednoduché a efektivní vytápění je starostí všech majitelů kotlů a kamen. Pro některé z nich přichází čas, kdy se musí zamýšlet nad typem nového zařízení na vytápění. Brzy totiž budou zakázány kotle 1. a 2. emisní třídy. Dobrou volbou může být kotel na biomasu. A topit v něm můžete i bez vaší pomoci.

Kotel na pelety
i (Zdroj: Klastr Česká peleta)
Sáhněte po kotli s teplovodním výměníkem (Zdroj: Klastr Česká peleta)

Co je biomasa?

Biomasa označuje všechnu organickou hmotu na Zemi, která je součástí koloběhu živin v biosféře. Jsou to tedy těla rostlin, živočichů, hub a sinic a bakterií. Pro nás je zajímavá ta hmota, kterou můžeme snadno a efektivně energeticky využít. Tou jsou rostliny, tedy konkrétně dřevo - kusové dřevo a dřevní hmota nebo výrobky z ní, piliny, štěpka, kůra, brikety a pelety. Energii z nich získáme spalováním, což je nejstarší proces v tomto ohledu. Největší výhodou na rozdíl od fosilních paliv je bilance oxidu uhličitého. Do vzduchu se ho dostane jen takové množství, jaké rostlina během života absorbovala. Nezvyšuje tedy počet skleníkových plynů. A je to obnovitelný druh energie - každý rok nám dokonce přirůstá více dřevní hmoty, než jí spotřebováváme.

naštípané dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Kotel na biomasu může spalovat i samotné dřevo (Zdroj: Depositphotos)

V čem spalovat biomasu?

Ke spalování biomasy a výrobě tepla můžete použít různé spotřebiče. V interiéru se používají krby a kamna, případně sporáky, do sklepa, kotelny nebo technické místnosti je vhodný kotel. V tomto ohledu je na vás, co zvolíte, jestli si doma chcete a můžete vytvořit příjemnou atmosféru s krbem a plápolajícím ohněm nebo chcete ryze funkční stroj a schováte ho.

Jak vybrat kotel na biomasu?

Pokud už víte, že ideální cestou pro vás bude kotel, zřejmě sáhnete po kotli s teplovodním výměníkem. Ty totiž ohřívají vodu a posílají ji dál do radiátoru nebo podlahového topení. Jako palivo vám může sloužit kusové dřevo, dřevní štěpka, pelety nebo brikety.

  • kusové dřevo - nejrozšířenější forma paliva, je nutné spalovat pouze suché dřevo (sušené min. 1 rok) a dřevo připravovat - štípat, řezat a přikládat
  • pelety – dřevní biomasa slisovaná pod vysokým tlakem do tvaru válečků, umožňuje stejný komfort vytápění jako plynem nebo elektřinou, tedy bezobslužně
  • brikety – válce nebo hranoly z biomasy lisované za velmi vysokého tlaku, vydrží hořet déle než klasické dřevo
  • dřevní štěpka – průmyslové palivo nižší kvality používané ve větších kotelnách, pro rodinné domy se nehodí
Druhy otopu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kotel vybírejte už podle toho, co v něm chcete spalovat (Zdroj: Prima DOMA)

Kotel vybírejte už podle toho, co v něm chcete spalovat nebo můžete vybrat takový, který umožňuje spalovat všechny výše uvedené druhy. Dalším kritériem při výběru je výkon, to vám propočítá topenář nebo projektant podle tepelné ztráty objektu a její potřeby na vytápění.

Sáhněte po kotli renomovaného výrobce, který má dlouhou tradici a dostatečnou síť topenářů, kteří s ním spolupracují. V případě potřeby bude servis mnohem jednodušší. Určitě se nemusíte vyhýbat českým značkám, kterých je na trhu hned několik.

Kotel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kotel je nejlepší umístit do sklepa (Zdroj: Prima DOMA)

Topte peletami

Velmi výhodné je v kotli na biomasu používat pelety. Malé granule, válečky se lisují z dřevěných pilin a hoblin. Mají všechny stejnou velikost, a tak se skvěle hodí do automatických kotlů, které si jimi budou přikládat samy téměř bez vašeho přičinění. Stačí si k jejich uskladnění vyrobit (nebo zakoupit) silo, tedy zásobník, odkud si je kotel nabere. Pak už jen můžete jednou za rok objednat cisternu, která vám pelety dopraví a pomocí flexibilní hadice nafouká do sila.

Dejte si jen při jejich nákupu pozor na to, aby byly pelety opravdu kvalitní, vyrobeny z přírodních surovin bez nežádoucích škodlivých příměsí. Nesmí v nich být syntetická pojiva, lepidla ani barvy - pouze čisté dřevo. Chcete-li mít v tomto směru jistotu, sáhněte po peletách s označením ENplus. Ty jsou certifikované, ověřené. Nemusíte se tak obávat, že by neměly požadovanou výhřevnost nebo v nich byly nežádoucí látky, které ničí samotný kotel i ovzduší.

foukání pelet cisternou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pelety vám firma snadno a rychle nafouká přímo do zásobního sila (Zdroj: Prima DOMA)

Legislativní změny

V následujícím roce náš čekají změny v legislativě, které určují, jaké kotle můžeme k vytápění používat. Od 1. 9. 2022 se nebudou smět používat kotle 1. a 2. emisní třídy, to jsou především staré ručně plněné kotle na uhlí. Ty znečišťují ovzduší nejvíce. Při výběru z takového druhu kotle nelze než doporučit kotel na dřevěná paliva. Můžete si jeho výměnu zafinancovat sami. Kotle na kusové dřevo a dřevní pelety začínají na zhruba 30 tisících korunách. Další možností je využít tzv. kotlíkové dotace. Stát vám potom na kotel může přispět až 127 500 korun.

Uhlí
i (Zdroj: Depositphotos)
Uhlím si už brzy nezatopíte (Zdroj: Depositphotos)

www.ceska-peleta.czeshop.biomac.cz

Publikováno: 1.5.2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová