reklama

Dva domy jednou cihlou HELUZ FAMILY

Hned dva domy pro dospělé potomky vyrůstají současně na téměř hektarové "zahradě“ rodičů na kraji jihočeského Chýnova. I když se projekty architektonicky liší, jeden bude klasickým bungalovem a druhý podkrovním domem, základní stavební prvek - cihlu HELUZ FAMILY - mají stejný.

Stavba
i (Zdroj: HELUZ)
Dva domy jednou cihlou HELUZ FAMILY (Zdroj: Heluz)

„Najímáme si ruce, řemeslníky, organizačně si stavbu zajišťujeme sami,“ říká otec rodiny Jaroslav Praveček. Jako první bude dokončen zděný, plně podsklepený dům s podkrovím, sedlovou střechou a krytou terasou. Dispozičně je objekt navržen jako 5+1. V suterénu  se nachází garáž, technická místnost, prádelna, posilovna a skladové prostory pro sezónní vybavení domácnosti. V přízemí se počítá s prosvětleným obývacím pokojem, na který navazuje jídelní kout, kuchyně a rohová krytá terasa. Celý prostor bude navíc působivě otevřen do hřebene střechy s palubkovým obložením na vnitřní straně. „Říkám tomu katedrála, takto si to vymyslela dcera,“ pokračuje Jaroslav Praveček. Prostorné přízemí ještě pojme pracovnu, ložnici s vlastní koupelnou a samostatnou toaletu. Do patra vede schodiště a navrženy tu jsou dva pokoje, koupelna, šatna a otevřená galerie s průhledem do přízemí.

HELUZ_RD Chýnov_IMG_1144
Dispozičně je objekt navržen jako 5+1 (Zdroj: HELUZ)
Vizualizace_RD Chýnov_1_obyvak_Autor ing.arch. Eva Provazníková
Vizualizace obývacího pokoje (Zdroj: ing.arch. Eva Provazníková)

Energetickou ambicí domu je spotřeba na úrovni nízkoenergetického až pasivního domu, i proto je hlavním stavebním prvkem cihla HELUZ FAMILY 44 broušená s vynikajícími tepelněizolačními parametry (součinitel prostupu tepla U = 0,17 W/m2K). Cihla HELUZ FAMILY 44 broušená je určená pro jednovrstvé zdění bez nutnosti dodatečného venkovního zateplení. Jednovrstvé zdivo lépe dýchá,  protože má 4-6× lepší difúzní vlastnosti než EPS (polystyren) používaný pro zateplovací systémy, a nehrozí mu biologická ani mechanická degradace.

Vykazuje i optimální fyzikální vlastnosti (např. akustika, požární odolnost, nízká tepelná vodivost, přirozená propustnost vodních par, bezpečnost). „V cenovém porovnání jednovrstvé konstrukce z cihel HELUZ FAMILY šíře 44 cm vs. cihelná konstrukce s 16 cm EPS, která má srovnatelný součinitel prostupu tepla, dosáhneme stejných nákladů na realizaci. Záleží hodně na ceně práce, druhu izolantu, kotvení apod., ale za stejnou cenu můžeme mít trvanlivější a jednodušší jednovrstvou konstrukci,“ vysvětluje  ing. Filip Bosák, manažer technického poradenství společnosti HELUZ.

Rodinný dům
V plánu investora RD v Chýnově je tepelné čerpadlo i fotovoltaické panely (Zdroj: HELUZ)
HELUZ_RD Chýnov_IMG_1154
Kromě tepelné pohody bylo při stavbě pamatováno i na akustický komfort (Zdroj: HELUZ)

V plánu investora RD v Chýnově je tepelné čerpadlo i fotovoltaické panely na střeše, nebo počítačem řízené ovládání větrání a stínění. I proto využil nosné a žaluziové překlady HELUZ, které mají flexibilní vnitřní prostor pro uložení, či spíše ukrytí kazet s venkovním stíněním, ať už si nakonec obyvatelé domu vyberou rolety, žaluzie nebo screeny.

HELUZ_RD Chýnov_IMG_1145
Energetickou ambicí domu je spotřeba na úrovni nízkoenergetického až pasivního domu (Zdroj: HELUZ)
HELUZ_RD Chýnov_IMG_20210327_163613
Celý prostor bude působivě otevřen do hřebene střechy (Zdroj: HELUZ)

Kromě tepelné pohody bylo při stavbě pamatováno i na akustický komfort. „Chtěli jsme odhlučnit obytné místnosti, jako dětský pokoj, ložnice atd.,“ doplňuje investor. Klid obyvatelům domu proto zajistí příčky z akustických cihel HELUZ AKU Z 17,5 broušená. Písmeno Z v názvu cihly symbolizuje specifický tvar cihelného bloku připomínající písmeno „Z“, který zvyšuje schopnost zvukové izolace. Zdivo z HELUZ AKU Z 17,5 broušená (375 × 175 × 249 mm) oboustranně omítnuté vápenocementovou omítkou tloušťky 15 mm má laboratorní vzduchovou neprůzvučnost Rw = 51 dB, což je nadstandardní hodnota vzhledem k malé tloušťce zdiva vyzděného na maltu pro tenké spáry.

HELUZ_RD Chýnov_IMG_20210404_183650
Kladečské plány a výpočty statika jsou jednou ze služeb společnosti HELUZ (Zdroj: HELUZ)
HELUZ_RD Chýnov_IMG-20210327-WA0004 (1)
Říkám tomu katedrála, vypráví majitel (Zdroj: HELUZ)

I vodorovné konstrukce jsou navrženy jako skládané keramické, využity byly stropy HELUZ MIAKO. Kladečské plány a výpočty statika jsou jednou ze služeb společnosti HELUZ, kterou lze při stavbě svépomocí využít.

HELUZ_RD Chýnov_IMG_20200924_174418
i (Zdroj: HELUZ)
Jako první bude dokončen zděný, plně podsklepený dům s podkrovím, sedlovou střechou a krytou terasou (Zdroj: HELUZ)

O stavbě:

  • Název projektu: RD Chýnov
  • Zastavěná plocha: 143,2 m2
  • Užitná plocha: 301 m2
  • Obvodové konstrukce: HELUZ FAMILY 44, HELUZ FAMILY 38
  • Vnitřní konstrukce: HELUZ AKU Z 17,5 broušená, HELUZ 11,5
  • Vodorovné konstrukce: stropy HELUZ MIAKO
Vizualizace_RD Chýnov_3_vyhled z galerie_Autor ing.arch. Eva Provazníková
Vizualizace výhled z galerie (Zdroj: ing.arch. Eva Provazníková)
Vizualizace_RD Chýnov_4_obyvak 2_Autor ing.arch. Eva Provazníková
Vizualizace obývací pokoj (Zdroj: ing.arch. Eva Provazníková)
Vizualizace_RD Chýnov_5_kuchyne_Autor ing.arch. Eva Provazníková
Vizualizace kuchyně (Zdroj: ing.arch. Eva Provazníková)
Vizualizace_RD Chýnov_6_detsky pokoj_Autor ing.arch. Eva Provazníková
Vizualizace dětský pokoj (Zdroj: ing.arch. Eva Provazníková)
Vizualizace_RD Chýnov_7_koupelna děti_Autor ing.arch. Eva Provazníková
Vizualizace koupelny děti (Zdroj: ing.arch. Eva Provazníková)
Vizualizace_RD Chýnov_8_koupelna rodice_Autor ing.arch. Eva Provazníková.jpg
Vizualizace koupelny rodičů (Zdroj: HELUZ)

Publikováno: 14.5.2021, Autor: Heluz (text a foto), Profil autora: Redakce