reklama

Správná péče o trávník je základ. Poradíme vám jak na to

Krásně se zelenající a hustý trávník, to je bezpochyby sen každého majitele zahrady a travnaté plochy kolem domu. Jenže, takový oku lahodící koberec neroste sám od sebe. Jestliže jste si doposud mysleli, že trávník stačí jednou za týden nebo čtrnáct dní posekat a vyroste vám na zahradě „angličák“, potom jste hodně na omylu. Kvalitní trávník rovná se pravidelná a správná péče, se kterou vás nyní podrobněji seznámíme.

Správná péče o trávník je základ, poradíme vám, jak na to (Zdroj: Depositphotos)

Péče začíná hned po zimě

Péči o trávník po zimním období neodkládejte. Ideální doba na první údržbu je v okamžiku, kdy tráva ještě nezačala pořádně růst. Přesně v takový okamžik byste měli vzít do ruky hrábě a pustit se do odstraňování nepořádku, jako je napadané listí, stará a odumřelá tráva, nebo větvičky stromů.

Vertikutace a provzdušnění půdy

Po důkladném úklidu zahrady přichází na přetřes nezbytné prořezávání zeminy. Tento krok provedete za pomoci speciální techniky označované jako vertikutátor. Ten můžete zakoupit v elektrické i motorové variantě. Bohatou nabídkou se pyšní prodejce UNI HOBBY.

Vertikutátorem proříznete půdu do hloubky cca 3 milimetry a tím pádem zajistíte ideální pronikání vody do zeminy. Stejně tak živin a vzduchu. Narušením kořínků trávy vytvoříte prostor pro růst té nové a zároveň se můžete zbavit plevele. Vertikutaci stačí realizovat na jaře, popřípadě na podzim, podle kvality trávníku. S vertikutací souvisí také provzdušnění. Díky němu dochází ke sbírání staré trávy a mechů, které zabraňují trávníku přirozeně dýchat. Tento proces je lepší provádět alespoň třikrát ročně. Ideálně s pomocí vhodné techniky. Buď zvolíte speciální hrábě, nebo elektrické nástroje.

Dosévání, hnojení a zavlažování

Výše uvedenými procesy péče o trávník rozhodně nekončí. Právě po vertikutaci a provzdušnění přichází další důležité fáze, které byste neměli podceňovat.

  • Dosévání trávy - během vertikutace vám mohou vzniknout holá místa, do nich sejte novou trávu. Kvalitní osivo můžete pořídit například v UNI HOBBY.
  • Hnojení - v ideálním případě pohnojte celý trávník, k čemuž slouží směsi plné živin, pro hnojení lze využít speciální techniku. Hnojením zkvalitníte trávník a dodáte mu větší odolnost.
  • Zavlažování - po všech uvedených krocích dopřejte trávníku dostatečnou závlahu, kterou po zimní údržbě bude potřebovat, ne nadarmo se říká, že voda je život.

V tento moment si můžete říci, že jste pro trávník po zimním období udělali skutečně maximum. Postupně se však začněte připravovat na jarní, letní a podzimní údržbu.

Prodejna UNI HOBBY s balením hnojiv a výsadby
Kvalitní hnojiva a sadbu můžete pořídit v prodejnách UNI HOBBY (Zdroj: UNI HOBBY)

Sekání trávy a další činnosti

S první jarní sečí je dobré začít, když jsou ideální podmínky pro jarní údržbu trávníku. V tuto dobu je nejlepší zkracovat trávník max. o jednu třetinu jeho aktuální délky. Když pak tráva trochu povyroste, pusťte se do jejího pravidelného sekání. Snažte se ji udržovat ve výšce nad pět centimetrů, aby nedocházelo k zasychání. Vyšší trávu vždy zkraťte zhruba o třetinu.

Využít k tomu můžete robotické, elektrické, benzínové nebo vřetenové sekačky, z široké nabídky UNI HOBBY. V závislosti na velikosti zahrady a technických požadavcích si na své přijde dozajista každý. Zahradní technika v dnešní době ostatně nezná mezí. Když se podíváte do bohatého produktového portfolia UNI HOBBY, zjistíte, že na zahradu si můžete pořídit spoustu pomocníků, kteří vám usnadní péči o trávník.

Prodejna UNI HOBBY s nabídkou sekaček
Nejen hnojivo, ale také kvalitní sekačky najdete v prodejnách UNI HOBBY (Zdroj: UNI HOBBY)

⦁    Vytrhávač plevele – odstraníte plevel narušující  vzhled trávníků.
⦁    Vysavače listí – rychleji s nimi posbíráte nepořádek po zimě.
⦁    Vyžínače a nůžky –  zastřihnete trávu na hůře dostupných místech.
⦁    Zahradní traktory – slouží k pohodlnějšímu sekání větších ploch.

Nyní když víte, jak správně pečovat o trávník, nezbývá, než si koupit vhodnou techniku a pustit se do práce.

Publikováno: 9.5.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce