reklama

Instalace předsazené sádrokartonové stěny v kuchyni

Poradíme vám jak efektivně a poměrně rychle vylepšit pomocí předsazené sádrokartonové stěny zeď, na kterou už nemůžete zavěsit skříňky z důvodu poškozeného zdiva a nevzhledných omítek, které již nelze opravit. Při rekonstrukci kuchyně je ideální použít vysokopevnostní sádrokarton, který má nosnost několik desítek kilogramů.

Kuchyně, žena
i (Zdroj: Depositphotos)
Vysokopevnostní sádrokarton je vhodnou volbou při rekonstrukci kuchyně (Zdroj: Depositphotos)

Výhodou sádrokartonových desek je i snadná manipulace a jednoduchá instalace. Oproti  jiným materiálům je sádrokarton lehký, odolný, má dlouhou životnost, je ekologický a při práci s ním vzniká minimum odpadu.

Proč a kde vytvořit předstěnu

Předsazená sádrokartonová stěna je vhodná všude tam, kde už na původní zdivo nelze nanést novou omítku, připevnit na ni obklady nebo zavěsit skříňky. Sádrokartonem můžeme vylepšit vlastnosti stávajících stěn, zejména tepelně-izolační, nebo zbavit domov hluku zvenčí či od sousedů. Sádrokarton je materiál, který má mnohé přednosti. Kromě toho, že v místnosti reguluje vlhkost a udržuje příznivé mikroklima, lze do něho zabudovat i kuchyňskou linku, přičemž stačí na zavěšení skříněk použít hmoždinky nebo vruty. Za stěnu můžete navíc skrýt elektroinstalaci a vodovodní přípojku. Výhodou sádrokartonu je oproti jiným materiálům nízká cena a práce s ním je rychlá.

Sádrokarton, montéři
i (Zdroj: Depositphotos)
Předsazená stěna ze zeleného sádrokartonu, na kterou lze zavěsit skříňky a do meziprostoru umístit elektroinstalaci (Zdroj: Depositphotos)

Typy sádrokartonu

V současné době se vyrábí několik typů sádrokartonových desek, které jsou podle vlastností odlišeny barvou. Kromě základního bílého sádrokartonu, který se vyrábí většinou o síle 12,5 mm, jsou na trhu i speciální sádrokartonové desky vysokopevnostní. Ty vynikají extrémní pevností, jsou vysoce odolné a mají velkou nosnost. Sádrokarton vybíráme podle prostředí, do kterého je určen.

Sádrokartonové desky
i (Zdroj: Depositphotos)
Sádrokartonové desky bílé základní a zelené impregnované určené do vlhkého prostředí, do kuchyní, koupelen, na toalety a do sklepů (Zdroj: Depositphotos)

Vlastnosti sádrokartonu

Sádrokartonové desky jsou podle vlastností odlišeny barvou. Základní klasický sádrokarton se sádrovým jádrem a bílým papírovým povrchem lze využít jen v prostorách se stabilní teplotou, kde není vlhkost. Naopak zelený impregnovaný sádrokarton je určen do vlhkého prostředí. Hodí se do koupelen, na toalety, do kuchyní anebo také sklepů. Modrý akustický sádrokarton izoluje hluk.

Navíc obsahuje speciální technologii Activ Air, která neutralizuje formaldehyd, což je toxická a karcinogenní látka, vyskytující se v mnoha výrobcích používaných v domácnosti. Uvolňuje se zejména z nábytku, podlah, koberců, textilií, nátěrů, laků i lepidel a také při spalování uhlí a dřeva. Další speciálně vyvinutý protipožární sádrokarton, který je označený červenou nebo růžovou barvou, zabraňuje šíření požáru. Uplatnění najde zejména v místnostech, kde jsou umístěna kamna nebo otevřené krby či větší množství elektrospotřebičů.

Sádrokartonové stěny
i (Zdroj: Depositphotos)
Modrý sádrokarton vhodný i na stropy do místností se zvýšenou vlhkostí (Zdroj: Depositphotos)

Postup při instalaci předstěny v kuchyni

Pro ukotvení kuchyňské linky je ideální zvolit volně stojící předstěnu nezávislou na původní stěně. Ta se připevňuje k rámovému bednění, takzvanému rastru, což je konstrukce z nosných hliníkových profilů nebo dřevěných latí. Celá předstěna se ukotvuje k původní stěně jen z jedné strany. Jedná se v podstatě o jakousi podkonstrukci, na kterou se pak přišroubují nebo navrtají sádrokartonové desky. Ty se řežou na míru nožem.

Nejprve se nařízne lícový povrch desky, poté se otočí z rubu, v místě naříznutí se zlomí a dořízne. Složitější výřezy se mohou provádět pilkou a hrany řezů pak upravit hoblíkem. Desky se připevní na konstrukci pomocí šroubů nebo hmoždinek zašroubovaných nebo navrtaných skrze sádrokarton do kovového profilu. V případě dřevěné konstrukce je nutné, aby hloubka zašroubování do dřeva byla minimálně stejná jako síla sádrokartonové desky. 

Konstrukce
i (Zdroj: Depositphotos)
Konstrukce z nosných hliníkových profilů, která se ukotvuje k původní stěně (Zdroj: Depositphotos)

Výdřeva, ano či ne?

Výdřeva se provádí pro ukotvení těžších předmětů, jako jsou skříňky kuchyňské linky nebo umyvadlo. Většinou se ale volí jen v případě použití klasických bílých sádrokartonových desek, které mají nižší nosnost i odolnost. V dnešní době, kdy jsou na trhu moderní, kvalitní vysokopevnostní sádrokartonové desky s vysokou nosností není nutné provádět výdřevu. Některé typy vysokopevnostního sádrokartonu unesou na jednom vhodně ukotveném bodě až 80 kg.

Roh
i (Zdroj: Depositphotos)
Ukázka výdřevy v rohu místnosti (Zdroj: Depositphotos)

Ukotvení kuchyňské linky

Na příčku z kvalitního sádrokartonu můžeme zavěsit nejen obrazy a poličky, ale i těžší předměty jako jsou skříňky. Ukotvení závěsných skříněk kuchyňské linky je v tomto případě jednodušší než při použití klasického sádrokartonu, kdy je nutné provést výdřevu. Vysokopevnostní desky mají navíc dobré akustické vlastnosti, jsou odolné proti vlhkosti a požáru, a tím pádem ideální do kuchyně. Na připevnění skříněk stačí použít vrut bez předšroubování. Skříňku pak lze přišroubovat kdekoli na ploše. Pro připevnění běžné kuchyňské skříňky s hloubkou 40 cm se používají dva vruty, z nichž každý unese 25 kg.

Vrtačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Na ukotvení skříněk kuchyňské linky použijte vrtačku nebo šroubovák (Zdroj: Depositphotos)

Když se za pár let rozhodnete kuchyňskou linku a skříňky přemístit nebo vyměnit, stačí vyšroubovat vruty a dírky vyplnit tmelem. Na kotvení těžších předmětů jako jsou skříňky kuchyňské linky, se používají speciální hmoždinky. Použít lze například sklopné hmoždinky typu KD, které unesou 43 až 50 kg nebo nejlepší tvarovací hmoždinky HM s nosností 15 až 25 kg. Způsob kotvení se volí podle vlastností základního materiálu, do kterého budete skříňky připevňovat.  

Publikováno: 20.4.2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová