reklama

Realizace zahrady dokola a kolem se Zeleným kolem

Než začnete podnikat jakékoliv kroky a pustíte se do samotné realizace vaší zahrady, je dobré si předem udělat představu o tom, jak by vaše zahrada měla vypadat.

Návrh vizualizace zahrady se schodištěm a pergolou
i (Zdroj: Zelené kolo)
Realizace zahrady dokola a kolem se Zeleným kolem (Zdroj: Zelené kolo)

Obvykle však spousta z nás právě takovou představu nemá, či dokonce představy nemusí ladit s podmínkami, které nám prostor dává. V těchto situacích je vhodné najmout si odborníka, který vám s myšlenkou a formou nové zahrady pomůže.

Zahradní architekt vám nejen pomůže ujasnit si představy o budoucí zahradě, ale také doladí technické detaily, které samozřejmě s realizací nové zahrady souvisí a ne vždy je člověk schopen je vyřešit sám. Zahradní architekt vám zahradu s jejími prvky přesně vizualizuje a dokáže ji i zobrazit v průběhu celého roku. Než takového odborníka oslovíte, je dobré mít ujasněné alespoň vaše základní požadavky a představy, jak budete zahradu využívat. 

Než začneme plánovat

Ponořte se do svého vlastního života… chcete se po návratu z práce věnovat aktivnímu odpočinku, třeba ve formě sekání trávníku nebo si raději sednout se sklenkou vína na terasu? Raději si k večeři utrhnete čerstvé rajské jablíčko z vašeho záhonu nebo si ho klidně koupíte a bude vám k němu stačit pouze bazalka z vašeho bylinkového záhonu? Chcete relaxovat u vody a pozorovat přitom ryby nebo jste spíše na koupání v průzračně čisté vodě? Budou vaše děti chodit na blízké hřiště a doma si jen kopat na trávníku nebo byste je raději měli pod dohledem na domácím velkorysém hřišti? Každá funkce vyžaduje odlišný přístup.

Návrh vizualizace zahrady 1
i (Zdroj: Zelené kolo)
Před samotnou realizací je dobré si ujasnit, jak budete zahradu využívat (Zdroj: Zelené kolo)

Při plánování zahrady je zapotřebí také zohlednit několik důležitých faktorů jako jsou klimatické a půdní podmínky místa, zdroj vody, lokalita, v jejímž kontextu by zahrada měla vznikat, čas, který chcete v budoucnu zahradě věnovat. Nesmí se zapomínat ani na finanční stránku celé realizace, tedy kolik finančních prostředků chcete do realizace investovat. Čím více informací máme a čím více důvěry nám zákazník dá, tím je naše práce přesnější a o to více se výsledek podobá tomu, o čem zákazník sní.

Koncept a realizace

Fáze před realizací projektu je tedy opravdu zřejmě ta nejdůležitější a může vám v budoucnu ušetřit čas i peníze. Pokud se zahrada navrhne a založí správně, drobnější změny se v budoucnu budou dělat celkem snadno. K vybudování důvěry mezi námi či jiným odborníkem a zákazníkem je důležitá osobní návštěva projektanta na pozemku klienta. Jsme i rádi, když nás klient pozve k sobě domů a my si můžeme udělat představu o jeho nejosobnějším prostoru. Musíte zjistit, kde lidé jedí, jaké jsou výhledy z jejich oken, jestli preferují minimalismus či trochu roztomilé ztřeštěnosti apod. U nás to tedy funguje tak, že jako první jedeme k zákazníkovi domů. Ale ještě předtím ho poprosíme o vyplnění dotazníku, kde se ptáme na zahrady, které se mu líbí, jestli má raději dřevo nebo ocel, jestli se cítí lépe v divočině či úhledném prostoru, jaké barvy ho oslovují a také kolik času plánuje zahradě věnovat. 

Návrh vizualizace zahrady s domem a pergolou
i (Zdroj: Zelené kolo)
Pokud se zahrada navrhne správně dle potřeb klienta, budoucí možné úpravy budou snadné (Zdroj: Zelené kolo)

Díky těmto informacím vytvoříme dva různé koncepty, jak zahradu pojmout. Možná se ptáte, proč dva koncepty. Chceme dát lidem na výběr a ukázat jim, že ze stejných postulátů se dá vytvořit několik rozdílných zahrad. První koncept vychází spíše ze zákazníkových definic, ve druhém pak ukazujeme, co by se z původních předpokladů a podmínek dalo vytvořit dle nás. 

Vizualizace zahrady s ohništěm
i (Zdroj: Zelené kolo)
Na základě všech potřebných informací vytvoříme koncept na míru (Zdroj: Zelené kolo)

Po dobře vytvořeném projektu již přichází fáze realizace a zákazník má 2 možnosti – buď si zahradu zrealizuje sám, ideálně i pod odborným dohledem autorského dozoru, nebo opět využije zkušeností odborníka a přenechá i tuto část na něm. Jelikož hlavně terénní úpravy a stavební práce vyžadují využití techniky, kterou zákazníci zpravidla nedisponují, nechávají rádi i realizaci na nás. Ne vždy si ovšem zákazník může dovolit realizovat zahradu najednou, a proto je zcela běžné realizaci rozdělit na 2-3 etapy.

Publikováno: 13.4.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aby nám v Tišicích nezůstal tankodrom plný bláta, pozvali jsme si na finální realizaci zahrady profíky. Zahradníci firmy Zelené kolo dokázali za den nemožné. Začali s výsadbou zahrady, včetně trávníků.