reklama

26. díl Online stavebního deníku bude ve znamení podlah, plotů a zahrady

Ačkoliv část republiky už zase zasypal sníh, na stavbě v Tišicích se pracuje, jakoby se nechumelilo. Dodělávek je spousta a času málo. Od minulých dílů jsou připravené a sjednocené podlahy, takže je čas na jejich finální úpravu, bude se připravovat epoxidová podlaha v suterénu. Karel také nutně potřebuje plot, a protože tu je jaro, vrhneme se na zahradu. Nebo spíš na místo, kde zahrada bude. A na závěr se podíváme s Pepou, jak se vybírají prkna na terasu.

Plot
i (Zdroj: Prima DOMA)
26. díl Online stavebního deníku bude ve znamení podlah, plotů a zahrady (Zdroj: Prima DOMA)

Jaké vlastnosti má epoxidová podlaha

V suterénu podle návrhu designéra zůstala původní dlaždicová podlaha, která se ukázala v natolik dobrém stavu, že nebylo potřeba ji vybourávat a tvořit novou. Původní podlaha se pouze vyčistila, sjednotila a vylila nivelační hmotou. Následně na ní jako finální podlaha přijde epoxidová hmota. 

Míchání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dvousložkovou směs je potřeba správně namíchat (Zdroj: Prima DOMA)

Epoxidová vylévaná podlaha má vysokou odolnost proti mechanickému otěru a poškození, je vhodná do garáží, dílen nebo zázemí rodinných domů. Před samotným vyléváním je dobré nivelační hmotu na původní podlaze přebrousit do roviny a napenetrovat epoxidovou penetrací. Při nanášení epoxidové hmoty je pak důležité dbát na správnou teplotu vzduchu. Při teplotách pod 15 °C bude epoxidová hmota houstnout a bude velmi obtížné jí na podlahu nanášet. Ideální je tedy zvolit teploty nad 15 °C a výše, ale maximálně do 25 °C. Používají se nylonové nebo velurové válečky, které jsou přímo určené pro použití na dvousložkové nebo epoxy laky.

Dekor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Epoxidová podlaha nemusí být jednolitá, může být i mozaiková (Zdroj: Prima DOMA)

Míchání dvousložkové hmoty je alfou i omegou celé operace. Pokud nechceme spotřebovat celé balení, musíme si jednotlivé složky pečlivě odměřit či navážit. Vždy je nutné dodržovat poměr stanovený výrobcem. Epoxidová podlaha je pochozí nejdříve po 12 hodinách, ale je rozhodně lepší ji nechat vyzrát alespoň 24 hodin, v případě nepříznivého a chladnějšího počasí dobu vyzrávání prodloužíme minimálně o 1 den. 

Podlaha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vylévaná epoxidová podlaha se roztírá válečkem (Zdroj: Prima DOMA)

Epoxidová podlaha nemusí být jednolitá, lze vytvářet nejrůznější vzory nebo mozaiky. Ty se provádí tzv. chipsováním, kdy se do vrstvy epoxidu sypou drobné plastové kousky, chipsy. 

Plot jako nový

Protože se minule postavil chodníček okolo domu, nadešel čas k chodníčku a vůbec okolo celého domu postavit také plot. Než se do jeho stavby pustíme, měli bychom vědět, zda chceme plot plný (aby nás sousedé neokukovali při grilování) nebo s podezdívkou a sloupky. Karlovi byl vybrán plot z dutých tvarovek, které se při stavbě budou vyplňovat betonem. Tyto tvarovky jsou jednoduché na sestavování, vypadají elegantně a vydrží téměř všechno. Při realizaci nového plotu se budeme zamýšlet nejen na to, jak bude plot vypadat a z jakého bude materiálu, ale měl by také ladit s okolím, zvláště pokud bydlíme uprostřed ulice.

Rygol
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyhloubení základů do nezámrzné hloubky (Zdroj: Prima DOMA)

Plot se bude zakládat na tzv. montážní pás, cože je předpřipravený podklad z betonu. Betonovému podkladu pak předchází vykopání základové rýhy do nezámrzné hloubky (zde asi 80 cm) a použití ztraceného bednění jako výplně do základové rýhy a pro montážní pás. Vše pak vylijeme základovým betonem. Aby nám plot z tvarovek následně držet a nehrozilo zřícení, je dobré do základového betonu po jeho zavadnutí nainstalovat kotevní trny. To mohou být klasické roxorové tyče, které svisle usadíme do betonu. Druhá varianta dovoluje připravit základ a montážní pás bez kotvících prvků, které se pak následně do vytvrzeného betonu navrtají a pomocí chemické kotvy zafixují. 

Deska
i (Zdroj: Prima DOMA)
Základová deska se vylije betonem (Zdroj: Prima DOMA)

Jakmile je připraven základ na plot, nesmíme zapomenout na odizolování od podkladu. Odizolováním zabráníme vzlínání zemní vlhkosti. To provádíme nejčastěji pomocí penetrace, na kterou se pokládá vrstva lepenky. Existuje i varianta tekuté lepenky, která se nanáší na montážní pás pomocí válečku. Tekutá lepenka je praktičtější pro nanášení už s ohledem na kotvící trny, které v základu máme.

Stavba plotu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Plot z tvarovek se bude zakládat na montážní desku (Zdroj: Prima DOMA)

První řada tvarovek se na montážní pás nanáší do cementového lože. Velmi důležité je dodržet už v první řadě dokonalou svislou i vodorovnou rovinu. Další řady se pak zakládají a vyrovnávají pomocí plastových či dřevěných klínků, neboť prefabrikované tvarovky mají jistou toleranci při výrobě a nejsou všechny bezvadně stejné. Důležité je založit první řadu tvarovek po celé délce, protože postupná stavba prakticky vylučuje dosažení potřebné roviny. Jakmile máme založenou kompletně celou první řadu, vyplníme jí výplňovým betonem. 

Pěchování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Betonová směs se musí v tvarovkách dokonale upěchovat (Zdroj: Prima DOMA)

Výplňový beton je velmi důležitou součástí stavby plotu z tvarovek. Musí se na něj dávat opravdu velký důraz. Jeho konzistence v žádném případě nesmí být tekutá, ale spíše mírně zavlhlá. Beton zasypeme zhruba do poloviny výšky tvarovek a musíme jej v tvarovkách důkladně zhutnit a upěchovat. Další řady tvarovek pak zakládáme stejným způsobem, beton pěchujeme do výšky 1/3 tvarovky a prokládáme kotvící armaturou, kterou spojujeme drátem, aby se celá stavba nezbortila. V poslední řadě tvarovek pak musíme beton založit pouze do takové výšky, aby nám následné pnutí betonu nepoškodilo zakrytí plotu. Na zakrytí se používají zákrytové desky, na sloupky desky sloupkové a na plochu plotu desky průběžné. Desky se instalují na mrazuvzdorné lepidlo a styčné plochy mezi průběžnými deskami je potřeba vyplnit silikonem, aby nedošlo k zatékání dešťové vody. Celý plot při správném dodržení stavebního postupu musí fungovat jako monolit.

Dokončení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tvarovky se zakončí průběžnými deskami (Zdroj: Prima DOMA)

Jak přeměnit oraniště v zahradu?

Na začátku byla projektantka Petra, specialistka na krajinnou a zahradní tvorbu. Ta společně s Karlem, prošla původní zahradu a po jejím zhlédnutí, zaměření a nafocení vytvořila návrh vizualizace, jak by jednou mohla nová zahrada vypadat. Protože Karel chtěl zahradu krásnou a nejlépe ihned, měla projektantka poměrně složitý úkol. Bylo potřeba zahradu rozdělit na několik zón, a sice relaxační, fitness i zónu produkční. 

Projektantka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Projektantka Petra představuje vizualizaci Karlovy zahrady (Zdroj: Prima DOMA)

Aby se nemuselo čekat, až nově koncipovaná zahrada obroste novými stromy a keři, je možné sáhnout po již vzrostlých rostlinách, pěstovaných v kontejnerech. Ty se lehce přesadí a zahrada v několika málo hodinách tvoří dojem, že vše zde roste odjakživa. Všechno se ale dovíjí od financí a taková "hotová" zahrada je cenově náročná. 

Vizualizace5
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pohled na plot a vjezd do garáže (Zdroj: Prima DOMA)

Každá zahrada by měla disponovat záhony, ať již s okrasnými květinami nebo se zeleninou. Spousta lidí si myslí, že skloubit funkční zahradu s okrasnou je problém. Ale je to přesně naopak. Mnoho rostlin, které vypadají okrasně, je možné konzumovat. Ale zase na druhou stranu, některé rostliny, které disponují na první pohled chutnými plody, se opravdu nedoporučuje ochutnávat, protože by to mohl být váš poslední zážitek na tomto světě. Důležité je, abychom bezpečně věděli, které rostliny na zahradě máme a zda jsou či nejsou jedlé. 

Vizualizace3
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vizualizace — pohled do okrasné zahrady (Zdroj: Prima DOMA)

Zahradní specialisté se často setkávají s požadavky přeměny klasické české zahrady na zahradu japonskou, tropickou nebo skandinávskou. Měli bychom vždy mít na paměti, že ačkoliv je zahrada naše, stále patří do okolní krajiny a tudíž by měla s touto krajinou ladit a vzájemně na sebe navazovat. Vysazovat tedy uprostřed Vysočiny palmy vedle buků a bříz je v podstatě nesmysl. 

Vizualizace4
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vizualizace nové terasy a pergoly (Zdroj: Prima DOMA)

Také se stává, že si klienti pořídí domek se zahradou a chtějí, aby ten jejich kousek zeleně byl bezúdržbový. Bezúdržbová zahrada neexistuje, maximálně nízkoúdržbová. A ti, kdo si takovou zahradu představují jako jednolitou masu trávníku, se pak většinou nedělají nic jiného, než sekají, hnojí a zalévají. Zahrada bez údržby dopadne většinou jako Boubínský prales. Při svých představách se tedy zaměřujte i na to, kolik času chcete na zahradě trávit relaxací nebo prací. 

Vizualizace
Vizualizace celkového pohledu (Zdroj: Prima DOMA)
Vizualizace2
Vizualizace čelního pohledu na dům (Zdroj: Prima DOMA)

Karel nutně potřebuje terasu

Ve chvíli, kdy se stará nevyhovující a dosloužilá pergola poroučela k zemi, si Karel uvědomil, že bez terasy a pergoly prostě nemůže být. A tak se do návrhů rekonstrukce zanesla i stavba nové terasy a nové pergoly. Vše bude ve dřevě, a proto Pepa vyrazil za specialistkou na problematiku stavby teras, aby se s ní poradil ohledně výběru nejvhodnějšího druhu dřeva na terasu. 

Vzorník
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ukázka vzorníku tuzemských i exotických dřevin (Zdroj: Prima DOMA)

Současná nabídka je velmi bohatá. Obsahuje jak dřeva tuzemská, tak exotická. Můžeme si vybrat taková, která po jistém stupni opotřebení bude "třískovat" nebo spíše plstnatět. Plstnatí obecně více dřeva exotická, ale ta zase mají podstatně horší termoregulaci a šlápnout si v létě na rozpálená prkna z exotických dřevin může být opravdu hluboký zážitek. Oproti tuzemským dřevinám mají ale ty exotické delší životnost (u tuzemských dřevin je garance životnosti cca 15 let, sibiřské druhy pak až 20 let). 

Velmi také při výběru záleží na zatížení dřevin na terase. Pokud budeme taková prkna instalovat třeba k bazénu, kde je provoz celkem vytížený, zvolíme raději dřeviny exotické, kde nehrozí právě ono třískování a nám nebezpečí úrazu. Na kryté terase s pergolou pak jsou spíše k dispozici prkna např. z evropského modřínu, jedle douglasky nebo sibiřské borovice. 

Dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA)
V nabídce terasových prken je mnoho možností (Zdroj: Prima DOMA)

Podstatné je také mít dopředu rozmyšleno, zda budeme chtít povrchy ošetřit nátěrem. I zde platí, že neošetřené dřevo je náchylné na rychlejší opotřebení, neošetřené dřevo velmi brzy ztrácí původní barvu a zešedne. Kyselé deště, sníh s příměsí všeho možného z ovzduší a UV záření pak takové dřevo o to rychleji degradují. Opakující se údržba pomocí olejových nátěrů nebo lazur se pak proti tomu jeví jako vítaná víkendová zábava. 

Pepa na základě získaných informací pak vybral prkna z evropského modřínu, která nechá dvakrát naolejovat. Tím bude Karlova terasa dostatečně ochráněná před vlhkostí od řeky a Karel si v létě nespálí chodidla o horké dřevo na terase.

Oleje
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dřevo na terasu je lepší ošetřit olejem nebo lazurou (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 11.4.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová