reklama

25. díl Online stavebního deníku nám ukáže, jak omítnout venkovní zdi a obložit koupelnu

Rekonstrukce v Tišicích se skutečně začíná blížit do finále. Ačkoliv je na domě i okolo něj spousta a spousta práce, fachmani neusínají na vavřínech. Právě se chystá finální omítnutí venkovních zdí a rovněž se bude obkládat koupelna. A předtím, než na stěnách začnou zasychat nové obklady, se provede hydroizolace.

Omítky a obklady
i (Zdroj: Prima DOMA)
25. díl Online stavebního deníku nám ukáže, jak omítnout venkovní zdi a obložit koupelnu (Zdroj: Prima DOMA)

Blíží se 1. duben a Pepa už vymýšlí, čím Karla v ten den "vypeče". Vyzkoušel si to nanečisto, když se rozplýval nad krásnými dřevěnými schody do patra. Karel samozřejmě důvěřivě skočil Pepovi na špek a domnívaje se, že původní schody byly nahrazeny novými, a to v ceně 50 000 Kč, málem ho křísili. Naštěstí mu Pepa přiznal, že to jsou ty původní schody, které šikovní dělníci obrousili a zrenovovali. 

Prohlídka komínové trubky

Pepa Karla potěšil, když mu oznámil, že komínový systém je zapojený, vyvložkovaný a ve vedlejší místnosti čeká překvapení v podobě nových kamen. Karel s hlavou v komínové trubce sice pravil, že už je jaro, ale nová topná sezóna přikvačí co nevidět a Karel bude na podzim ještě moc rád, že si může ve svém zrenovovaném domečku zatopit a udělat rodinnou atmosféru. Ačkoliv — stále neteče voda, takže uvidíme.

Chytrá venkovní omítka

Chytrého máme už ledacos, tak proč ne chytrou omítku? Ne, tato se bohužel nenatáhne sama, k tomu je stále potřeba lidská ruka, ale když už jednou drží na domě, dějí se věci. 

Omítková směs
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natahování omítky předchází důkladné rozmíchání omítky (Zdroj: Prima DOMA)

Dříve, než si s chytrou omítkou něco začnete, měli byste se dlouze zamyslet. Především v jaké barvě bude mít váš dům chytrý kožíšek. Dále se rozhodnout, zda chcete omítku tenkovrstvou silikátovou, silikonovou nebo akrylátovou. To se odvíjí především od toho, zda máte dům v Krkonoších nebo na Bahamách. Zejména, místa, kde je vyšší vzdušná vlhkost (u řeky, u rybníka) vyžadují takovou omítku, která si s vlhkostí poradí. Pokud zvolíme špatnou omítku, díky vlhkosti se nám dům jednak brzy promění v biotop se spoustou organismů, které tu opravdu mít nechceme, a z krásné barevné fasády se stane rybníček Brčálník porostlý řasami. 

Do měst se pak doporučuje chytrá omítka s fotokatalýzou, která má čistící schopnosti a zbaví omítku prachu a nečistot. Zároveň má i schopnost částečně čistit nejbližší okolí domu.

Točení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Omítka se "točí" ve stejném směru (Zdroj: Prima DOMA)

Než omítku na objekt naneseme, je potřeba jí napenetrovat. V Tišicích se penetrovalo před zimou s tím, že na jaře se nanese ještě jedna vrstva penetrace a posléze přijde na řadu omítka. Penetrace se používá nejen kvůli snížení prašnosti, ale zejména kvůli sjednocení nasákavosti povrchu. Proto se před zimou penetrace nanášela z toho důvodu, že se zmírnila nasákavost z vlhkého vzduchu. Vhodné je nechat si namíchat penetraci v té barvě, ve které bude výsledná omítka.

Připravenou omítku, obohacenou o přísadu (takto namíchaná omítka se může aplikovat i při nižších teplotách, než doporučuje výrobce) pak můžeme začít nanášet na stěny domu. Začíná se špaletami a napražím. To proto, že tato místa jsou malá a pracná, a pokud bychom nejprve natáhli omítku na stěny a posléze na špalety, mohli bychom si při začisťování špalet plochu stěn poškodit a znečistit. 

Omítka se nanáší nerezovým natahovákem ve stejné vrstvě a následně se plastovým "dohladí" a dotvoří se případný design. Důležité je, aby směr točení byl pokaždé stejný, jinak bude na omítce patrný rozdíl a esteticky omítka velmi utrpí. tak, jak je potřeba dodržet minimální teplotu při natahování omítek, je potřeba dodržet i tu maximální. Velkým problémem je pracovat s omítkami v horkém létě, kdy natažená omítka přeschne a nevyzraje tak, jak bychom potřebovali. V takovém případě se doporučuje zakrýt lešení síťovinou nebo ještě lépe plachtami, které sluneční paprsky na omítku nepropustí. 

Chytrá omítka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použití chytré omítky zaručí menší starosti s následnou údržbou (Zdroj: Prima DOMA)

Čím se liší štětce?

Víte, z jakého materiálu se většinou vyráběly štětce? Kupodivu z prasečích štětin, které jsou velmi pevné, ale přitom poddajné. Díky tomu, že je štětina dutá, má ideální nasákavost a takové štětce pak velmi dobře slouží svému účelu. Díky vývoji v oblasti barev je potřeba mít také uzpůsobené štětce. Proto například štětce z hobby řady jsou kratší (umožní častější namáčení do barvy a kratší pohyby při natírání), zatímco profi řada nabízí štětce s dlouhým vlasem. Univerzální štětce pak nabízejí umělé vlákno, lazurovací štětce mají na dotyk podstatně tvrdší vlas, aby se lazura dokonale zapracovala do dřeva. 

Štětce
i (Zdroj: prima DOMA)
Ukázka několika variant štětců na natírání (Zdroj: prima DOMA)

Pokud si ve výběru štětců nejste jisti, neváhejte oslovit odborníky v obchodě s barvami, kteří vám k vybrané barvě doporučí i ten typ štětce, který právě potřebujete.

Natírání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natírání dřeva lazurou vyžaduje tvrdý štětec (Zdroj: Prima DOMA)

Proč se klade důraz na hydroizolaci?

V koupelně jsou již naštukované stěny a jakmile štuk řádně vyschne, udělá se hydroizolace. Ta je zvlášť v koupelně a dalších prostorách se zvýšenou vlhkostí velmi nutná. Pokud tedy nechcete mít z koupelny laboratoř s výskytem všech druhů plísní, které jen existují. Hydroizolace je speciální nátěr, který se aplikuje na podlahy, stěny i stropy zejména v koupelnách, prádelnách nebo saunovacích místnostech. Po sjednocení a vyschnutí celé hydroizolace máme jistotu, že před tento povrch se žádná voda nedostane tam, kde jí rozhodně mít nechceme.

Obkladačky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Výběr obkladů je téměř nekonečný (Zdroj: Prima DOMA)

Koupelnové obklady 

Při výběru obkladů do koupelny se řídíme především vlastním vkusem. Na velikosti obkladů pak záleží až na druhém místě. Ve vnitřních prostorách tak není problém obložit stěny jak miniaturními obkladačkami velikosti 7 cm či velkoformátovými 60 × 60 cm. Malé a tmavé koupelny vyžadují spíše ty velké obklady, kde se minimalizuje množství spár, a dbá se především na světlém designu. Velmi oblíbené jsou dnes obklady kalibrované se zabroušenými okraji. U kalibrovaných obkladů se největší důraz klade na dokonale rovný podklad. Stejně tak jsou velmi oblíbené série — stejný obklad na podlahu i na stěny. Zde je potřeba si ověřit, že výrobce tyto obklady doporučuje i na podlahy. Nikdy se nedávají obkladačky stěnové na podlahu, neboť jejich tloušťka je menší a obkladačky by popraskaly. Podlahové obkladačky pak na stěny nalepit lze. 

Lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na stěny, které se budou obkládat, se natáhne lepidlo (Zdroj: Prima DOMA)

Také je potřeba se přesvědčit, že námi vybrané obkladačky do interiéru nejsou mrazuvzdorné. Mrazuvzdorné obklady použijeme venku, ale v koupelně či jiných místnostech nám žádnou zvláštní službu neudělají, a navíc se s nimi hůř pracuje pro jejich tvrdost.

Obklad
i (Zdroj: Prima DOMA)
Obklady na stěnu lepíme podle pokynů výrobce (Zdroj: Prima DOMA)

Obklady se nalepují do vrstvy lepidla a mělo by se vždy dříve pracovat na aplikaci obkladů na stěny a teprve potom se řeší obklady podlahy. To proto, že obklady na podlahu se u stěn zasouvají do mezer pod stěnovými obklady a spáry se zasilikonují. Tím se dosáhne i dokonalé izolace stěn a podlahy proti vodě a vzlínající vlhkosti. 

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Obklady se řežou ruční řezačkou nebo flexou (Zdroj: Prima DOMA)

Po dokončení obkladů je potřeba provést zaspárování. V dnešní době jsou velmi výhodné spárovačky epoxidové. Oproti spárovačkám cementovým (cementové spárovačky po čase mění barvu vlivem pochozu či vlhka) jsou stálobarevné, zdravotně nezávadné, mají velkou škálu odstínů a nezašpiní se ani při polití opravdu silně znečisťujícími látkami. Jsou odolné proti plísním a velmi pevné. Epoxidové spárovačky se do spár mezi obklady vtlačují klasicky gumovým natahovákem a odmývají se z obkladů následně teplou vodou s přídavkem technického benzínu. 

Obkládání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Obklady je potřeba na stěny důkladně usadit (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 4.4.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová