reklama

Průvodce příčkami. Z jakých materiálů vybírat a jak na to

Příčky jsou snadnou a dostupnou cestou, jak opticky i jinak rozdělit vnitřní prostory vašeho domu. Nabízejí nejrůznější využití, stejně jako různé materiály, ze kterých je lze postavit. Vybrat si ten správný můžete na základě ceny, náročnosti, pevnosti či míry odhlučnění.

Zeď
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotová zděná příčka (Zdroj: Depositphotos)

Ukážeme vám, jak si můžete poradit s konstrukcí zděné příčky, podíváme se ale i na vlastnosti ostatních materiálů. Středně zkušený kutil dokáže do příčky podle svých představ přeměnit každý z nich.

Cihla nebo jiný materiál, to je oč tu běží

Příčky mohou být zděné, pórobetonové, sádrokartonové nebo betonové a je jen na vašem uvážení, pro který materiál se nakonec rozhodnete. Zděné příčky jsou tou asi nejtradičnější variantou hlavně díky své odolnosti a dlouhé životnosti. A pokud uvažujete o vybudování příčky ve zděném domě, je zděná příčka v podstatě jasnou volbou. Mezi cihlové materiály, které lze na příčky využít, patří cihelné bloky na pero a drážku, příčkové zdivo nebo plné cihly na příčky vyžadující vysokou pevnost. Zděné příčky jsou sice obecně náročnější na vytvoření, patří ale mezi nejkvalitnější a nejpevnější.

Zedník v červeném tričku
i (Zdroj: Depositphotos)
Vhodným materiálem může být také beton, který vyniká pevností snadnou manipulací (Zdroj: Depositphotos)

Cihlu můžete nahradit lehčím ytongem

Odolné a pevné jsou také příčky z pórobetonu neboli z ytongů. Ty navíc skvěle izolují teplo, absorbují vlhkost a snadno se s nimi pracuje. Například upravit rozměry ytongu je opravdu jednoduché, postačí k tomu běžná pilka. Obdobně jednoduché je vkládat do pórobetonu například elektrické rozvody. Ve srovnání s klasickými cihlami jsou ytongy navíc lehké a tolik nezatěžují podlahu. Stejně jako u cihel je však takovou příčku po dokončení prací třeba omítnout nebo obložit.

Výběr materiálů je opravdu široký

Méně tradičním, nákladnějším, ale účinným způsobem výstavby příčky je použití tvárnic z odlehčeného betonu, jako je například lehký keramický beton nebo skořepinové tvárnice. Práce s betonem je snadná a obdobně jako do cihel nebo ytongu lze i do betonu snadno vyřezat drážky například pro elektroinstalaci. Poslední zmíněnou možnost, tedy sádrokartonové desky, využijete nejlépe na nezatěžovaných příčkách. Sádrokarton je snadno dostupný a skvěle odolává požáru. Jeho výhodou je také relativně snadná montáž, při které desky vkládáte do kovové konstrukce.

Sádrokarton, muž v šedé
i (Zdroj: Depositphotos)
Dalším možným materiálem pro příčky jsou sádrokartonové desky, které se vkládají do kovových rámů (Zdroj: Depositphotos)

S dřevem na to můžete jít trochu jinak

Takovou bonusovou variantou, vhodnou zejména pokud usilujete o rychlé a čisté řešení, je příčka ze dřeva. Tu lze vybudovat v podstatě za plného provozu místnosti. Její konstrukce je snadná a levná. Hlavní nevýhodou takové příčky je pak ale nízká akustická izolace prostoru. Dřevěné příčky se tak hodí spíše pro designovou úpravu interiéru než pro jeho trvalé rozdělení. Na rozdíl například od zděné příčky se té dřevěné také snadno zbavíte v případě, že by se vám již v domě nelíbila.

Vždy platí, že příprava je základ úspěchu

Jak ale vlastně postupovat za předpokladu, že jste se u sebe doma rozhodli pro stavbu zděné příčky? Prvním krokem, bez kterého se neobejde v podstatě žádná stavební činnost, je vše dobře vyměřit. Když už máte jasnou představu o tom, kde bude příčka stát a jak bude dlouhá, vyčistěte podlahu, na které příčku vyzdíte, a naneste na její budoucí místo pruh hydroizolace – například asfaltovou lepenku. Pozor, příčku nikdy nestavte na dlažbu ani jinou podobnou krytinu, vždy pouze na holý stavební podklad. A pozor ještě jednou, než se pustíte do zdění, nechte vrstvu hydroizolace pořádně zaschnout.

Založení příčky
Pro založení příčky se hodí zakládací malta (Zdroj: Prima DOMA)
Zedník měří
Hlídejte si vodováhou rovinu (Zdroj: Prima DOMA)

Založení příčky a správný výběr malty

Pro založení příčky je nejlepší volbou takzvaná zakládací malta, která je pro tuto činnost přímo vyvinuta. Na hydroizolaci položte asi centimetrovou vrstvu zakládací malty, na kterou můžete posléze vyzdít první řadu vámi zvolených cihelných bloků. Při zdění dalších vrstev už namísto zakládací použijte maltu zdící, kterou vždy naneste na cihelné bloky ze všech stran, nejen zespod a seshora. Mezi jednotlivými řadami cihelných bloků by měla být vrstva zdící malty silná alespoň několik milimetrů.

Myslete na rovinu, pomůže vám vodováha

Samotné zdění není žádná velká věda. Největším pomocníkem vám kromě zdící malty a cihelných bloků bude vodováha, kterou si pohlídáte, že máte jednotlivé řady neustále v rovině. Dejte si na tom, aby byla příčka skutečně rovně, raději opravdu záležet. Přece jenom to budete hlavně vy, kdo se na ní bude další léta dívat. Postupujte vzhůru s trpělivostí a rozvahou, cihlu po cihlu a řadu po řadě. Uvidíte, jak budete mít z příčky, která vám postupně poroste pod rukama, dobrý pocit. Nezapomeňte také na to, že je třeba první cihlu každé druhé řady přikotvit k nosné stěně, ze které příčka vychází.

Zedník ve žlutém tričku
i (Zdroj: Depositphotos)
Každou cihlu nové řady ukotvěte (Zdroj: Depositphotos)

Nezapomeňte příčku připevnit ke stěně

K uchycení cihel v příčce k nosné stěně slouží takzvané ploché stěnové spony. Ty se nejprve ohnou do pravého úhlu a následně vloží vodorovnou částí do malty mezi cihlami v příčce. Jejich druhá svislá část se přišroubuje vrutem s hmoždinkou k nosné stěně. Myslete také na to, aby vám mezi příčkou a nosnou stěnou zůstala přibližně centimetrová mezera, kterou po dokončení příčky a před omítnutím vyplňte nízkoexpanzní pěnou. Podobnou mezeru byste po dokončení zdění měli mít také mezi příčkou a stropem. Zde si ale vystačíte pouze s pěnou, spojky už nejsou potřeba.

Teď už chybí jen detaily

Ve chvíli, kdy je příčka krásně rovná a sahá od podlahy až ke stropu, máte vyhráno. Právě jste sami zvládli změny dispozice vašeho domova tak, aby vám vyhovovaly co nejvíce. V případě, že chcete příčkou vést například elektroinstalaci, bude vaším dalším úkolem vysekání drážek pro kabely. Pokud nic takového v plánu nemáte, zbývá už jen příčku omítnout, a pak se z ní co nejdéle těšit.

Publikováno: 5.4.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec