reklama

Výmalba interiéru - nářadí a pomůcky pro malíře

Příprava na malování stěn není jednoduchá záležitost, pro perfektní výsledek při malování stěn a stropů je důležitá nejen použitá barva a správná příprava podkladu, ale také kvalitní malířské nářadí, které vám malování usnadní a přinese dokonalý výsledek. Dáme vám pár tipů, jaké nářadí a pomůcky si před výmalbou interiéru pořídit.

Záběr na ruku malující válečkem stěnu na modro
i (Zdroj: Depositphotos)
Výmalba interiéru - nářadí a pomůcky pro malíře (Zdroj: Depositphotos)

Tradičními nástroji pro nátěry stěn a fasád jsou malířské štětky. Jsou nezastupitelným pomocníkem, pokud se rozhodneme pro tradiční vápenný nátěr. Umožňují kvalitní aplikaci všech druhů malířských barev i penetračních nátěrů. Je možno volit mezi štětkou kulatou či hranatou v různých velikostech a s různou délkou vláken. Štětky s delšími vlákny jsou určeny především pro profesionály.

Nasají více barvy a práce s nimi je produktivnější, vyžadují ale také větší zručnost, aby barva při práci nestékala.  V minulosti byla pro osazení štětek používána vlákna přírodní vepřové štětiny. Ta jsou dnes nahrazována směsí štětiny a syntetických vláken či plně syntetickým osazením. Tento trend je dán především změnami vlastností malířských barev, které jsou vesměs hustší a důležité je jejich kvalitní a zcela rovnoměrné rozetření. Výsledkem nejnovějšího technického vývoje jsou dutá syntetická vlákna kónická v celé délce s jemně rozštěpenými konci. Ta jsou využita u malířských štětek SPOKAR EVO Profi. Díky kónickému tvaru tato vlákna výborně nasávají barvu a rovnoměrně ji vydávají. Výborná nasákavost a zcela rovnoměrné rozetření barvy do tenké vrstvy zvyšují produktivitu práce. Barva při práci neodstřikuje, nehrozí riziko uvolnění či zlomení vlákna jako u přírodních materiálů. Opotřebení vláken je minimální a po práci se štětka snadno vymývá.

Malířské štětky
i (Zdroj: SPOKAR)
Malířská štětka SPOKAR EVO Profi má dutá syntetická vlákna, která rovnoměrně roztírají barvu (Zdroj: SPOKAR)

Když nechceme volit klasiku

Většina řemeslníků i kutilů dává dnes před štětkami přednost malířským válečkům. Ty jsou standardně nabízeny v délkách 18 a 25 cm. Z pohledu konstrukce je lze rozdělit na nepolstrované, kde je potahový plyš umístěn přímo na nosné plastové trubce, a polstrované, kde je mezi nosnou plastovou trubkou a plyšem vrstva měkkého polstru. Nepolstrované válečky slouží pro práce na hladkých stěnách v interiérech. Lehce polstrované válečky s tenkou vrstvou polstru mají univerzální použití pro práci v interiéru i na méně hrubých fasádách, silně polstrované válečky pak mají schopnost eliminovat i větší nerovnosti a používají se pro fasádní nátěry.

 Kvalita a funkční vlastnosti malířských válečků jsou dány druhem potahového plyše. Základní provedení představuje potah s polyesterovými vlákny na pleteném podkladu (Vestan). Je cenově nejdostupnější, kvůli nízké životnosti je vhodný zejména pro kutily na jednorázové použití na menší plochy. Střední kvalitu představují tkané potahy s polyakrylovými vlákny, které nabízejí vyváženou kombinaci dobrých funkčních vlastností a příznivé ceny. Nejkvalitnější jsou pak potahy s vlákny z polyamidu. Zaručují výbornou nasákavost nátěrové hmoty, její kvalitní nanášení a mají velmi dlouhou životnost. 

Set na malování
Můžete si pořídit kompletní malířkou sadu SET Polyamyd 11 (Zdroj: SPOKAR)
Malířské válečky
Malířské válečky se dají pořídit v různých délkách (Zdroj: SPOKAR)

S vývojem malířských barev se u malířských válečků mění i výška plyše, tedy délka jeho vláken. Zatímco v minulosti byla standardem výška plyše 18-20 mm, pro dnešní hustší barvy jsou vhodnější plyše nižší. Takové válečky se při práci s hustou barvou snáze odvalují a vytvářejí jemnější povrchovou strukturu nátěru. Kromě zmíněných plyšů s výškou 18-20 mm je proto dnes k dispozici i široká nabídka malířských válečků s nižšími plyši s výškou 10-15 mm. Pro drobné dokončovací práce na hůře přístupných místech poslouží miniválečky, nabízené v délkách 10 a 15 cm, nebo štětce zároháky.

Zárohovák EVO Profi
i (Zdroj: SPOKAR)
Na dokončovací práce je ideálním pomocníkem zárohák (Zdroj: SPOKAR)

Příprava před malováním

Opomíjet nelze ani přípravné práce před malováním. Důkladná ochrana okolních povrchů je důležitá pro přesné ohraničení nátěru a může nám také velmi usnadnit úklid po malování. Maskovací pásky používáme pro oblepení ploch, které chceme chránit před nátěrem, jako jsou dveřní zárubně, rámy oken nebo obklady. Jsou vyráběny v různých šířkách od 19 do 75 mm. Důležitá je volba vhodného druhu maskovací pásky a její odstranění do předepsané doby od nalepení, aby nehrozilo ulpívání zbytků lepidla na zakrývaném povrchu. Standardní interiérové maskovací pásky je potřeba odstranit do 24 hodin, interiérové profi pásky lze aplikovat na dobu několika dnů. Nejdelší možnou dobu aplikace pak mají UV odolné pásky pro venkovní použití. K dispozici jsou i speciální typy maskovacích pásek, například pásky Sensitive s nízkou lepivostí pro citlivé povrchy nebo silně krepové pásky, které umožňují oblepování tvarových ploch.

Maskovací pásky
i (Zdroj: SPOKAR)
Důkladnou ochranu povrchů zajistí maskovací pásky (Zdroj: SPOKAR)

Pro ochranu větších ploch poslouží zakrývací fólie. Vyrábějí se z polyetylénu v různých tloušťkách, ty nejtenčí o síle 5 a 7my jsou určeny hlavně pro zakrytí nábytku. Silnější lze užít i na podlahu, pro tento účel je ale vhodnější místo běžní fólie využít savou zakrývací fólii s textilní vrstvou nebo zakrývací papírovou vlnitou lepenku. Tyto materiály dokáží nasát odstřikující barvu, nekloužou a lze je používat opakovaně. 

Sada folií SPOKAR na ochranu povrchu při malování
Větší plochy uchrání před znečištěním zakrývací fólie, vyráběné v různých tloušťkách (Zdroj: SPOKAR)
CQ folie na ochranu povrchů při malování
Ještě dokonalejší ochranu povrchů vám zajistí CQ fólie - kombinace maskovací pásky a zakrývací fólie (Zdroj: SPOKAR)

Užitečnou pomůckou jsou i CQ fólie, což je kombinace maskovací pásky a tenké zakrývací fólie. Jsou nabízeny v různých šířkách, se standardní interiérovou nebo UV odolnou lepicí páskou. Všechny potřebné informace najdete na www.spokar.com.

Publikováno: 29.3.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce