reklama

Víte, podle čeho si vybrat krbová kamna?

Příjemné teplo domova, pohled do plápolajícího ohně, dominantní ikona interiéru a poslech praskajícího dřeva. Tohle všechno mohou být důvody, proč si pořídit krbová kamna. Ekologický a provozně nenáročný zdroj tepla, který může nabývat nejrůznějších podob. Současný trh, je totiž otevřen potřebám všech zákazníků. Krbová kamna už dávno nejsou jen dírou ve zdi, ale krásným, a hlavně funkčním, interiérovým doplňkem. Zahřeje vás už pouhý pohled na ně. Bohatou nabídku krbových kamen a příslušenství vám přináší například společnost UNI HOBBY.

Kachlová kamna

Najděte si vhodný prostor

První krok při výběru krbových kamen bude celkem zřejmý. Musíte zvolit místo, kde budou kamna stát. Tím hlavním předpokladem je odvod spalin. Pokud v dané místnosti není, musíte ho vybudovat. Spalivovou cestu lze napojit jak na současný komín, tak můžete zakoupit i ten nerezový připevněný k vnější straně fasády.

Druhé rozhodnutí se bude týkat typu krbových kamen.

Obývací pokoj s oknem a kamny
Při výběru kamen je důležité zvolit správný typ a umístění (Zdroj: UNI HOBBY)
  • Klasická krbová kamna slouží primárně pro vytopení místnosti, v níž jsou umístěna.
  • Krbová kamna s výměníkem lze připojit na topení v domě. Díky tomu budou ohřívat vodu  v topné soustavě a vytápět celý objekt. Od toho se odvíjí volba správného výkonu kamen.
  • Peletová kamna, ve kterých se topí dřevěnými peletami a lze je dokonce i ovládat na dálku, pomocí aplikace či ovladače. 
  • Peletová kamna s teplovodním výměníkem, která si sama hlídají nastavenou teplotu, a kde  vám díky tomu, že v nich topíte peletami, odpadá starost se štípáním dřeva. 

Na co si dát pozor při výběru krbových kamen?

Klíčovou věcí při nákupu krbových kamen jsou technické parametry. Pohlídat si musíte například to, zda je vývod kouřovodu horní nebo zadní. Na to je třeba hledět i při plánování spalinové cesty a situování kamen v interiéru. S tím mimochodem souvisí průměr kouřovodu udávaný v milimetrech. Tím nejpodstatnějším údajem bude bezpochyby výkon, na něm záleží při výběru kamen nejvíce. Nesmí být ani příliš vysoký, ale ani příliš nízký. Na mysli máme regulovatelný výkon do prostoru.

Pokud zvolíte model s výměníkem, jakým jsou například krbová kamna Stockholm 8 s výměníkem, bude vás zajímat i výkon do vody. Právě od tohoto technického parametru se odvíjí výhřevnost prezentovaná v metrech krychlových. Podle toho lze spočítat, jak výkonná krbová kamna potřebujete v závislosti na daném prostoru. Přihlížet ovšem musíte také k tomu, zda krbová kamna umístíte do nové energeticky úsporné dřevostavby, nově zrekonstruovaného domu nebo jestli budou plnit svou roli v postarším a nezatepleném domě. Zaměřit se můžete i na používané palivo. Některá krbová kamna umožňují kromě spalování dřeva a dřevěných briket také použití uhelných briket.

Provedení krbových kamen

Když se podíváte do produktových nabídek krbových kamen, zjistíte, že většina z nich je vyrobena z ocelového plechu nebo litiny. Jedním z oblíbených modelů jsou krbová litinová kamna Ryna, která vedle originálního vzhledu disponují i řadou přidaných výhod (kvalitní sklo Schott-Robax, sekundární regulátor vzduchu nad dvířky, pohyblivý rošt, dvířka otevíratelná o 180°). Součástí interiéru se pochopitelně nemusí stát pouze klasická krbová kamna. Různých typů krbů a kamen je více. Rozhoduje to, zda budou součástí obývacího pokoje nebo například tradiční kuchyně na chalupě. Tam se hodí spíše sporák North, jehož provedení je v nerezové oceli.

Hobby market s regálem s krbovými kamny
V současné době máte na výběr nepřeberné množství typů a druhů kachlových kamen (Zdroj: UNI HOBBY)

Kachlová kamna zapadnou i do moderních interiérů

Ve vyhotovení krbových kamen bychom mohli samozřejmě pokračovat. Hodně populární jsou kachlová kamna, jejichž příjemnou vlastností je dlouho sálající teplo z kachlí ještě nějakou dobu po vyhasnutí ohně. Třeba taková kachlová kamna Helvetia KP I zapadnou nejen do tradičního interiéru, ale také do toho moderního. To samé dokazují i kachlová kamna konkrétně model Karelie P OX pyšnící se zajímavými detaily (kamna nemají bílý silikon mezi kachlemi, možnost externího spalovacího vzduchu, zadní i spodní připojení). 

Kachlová kamna
Příznivci klasiky ocení kamna kachlová, která se hodí do každého interiéru a dlouho drží teplo (Zdroj: UNI HOBBY)

Příslušenství pro krbová kamna

Součástí vámi zvolených krbových kamen může být pochopitelně řada přidružených doplňků, které se pojí nejen s estetikou, ale i s praktičností. Je to například sklo pod krbová kamna, krbové zástěny, vysavače popelu, krbové nářadí, koše na dřevo a mnohé další. To vše je možné zakoupit v prodejnách UNI HOBBY nebo na www.unihobby.cz

Publikováno: 26.3.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce