Rekonstrukce v Tišicích by měla spět pomalu a jistě do finále. Ale uvnitř i okolo domu je ještě opravdu hodně práce. Stihnou to Fachmani a stavební firma Josefa Beneš? Tentokrát se zaměřili na výstavbu suché podlahy, bude se vylévat nivelační stěrka a Pepa pokročí ve svém seriálovém pátrání po ideálních vlastnostech fotovoltaiky. A ještě se podíváme do míchacího studia hobby marketu, kde se budou připravovat barvy na výmalbu.
Výstavba suché podlahy
V podkroví se pokročilo k výstavbě suché podlahy. Suchá varianta výstavby je vhodná zejména u rekonstrukcí. A začalo se tím, že se podlaha musí nejprve srovnat.

Vyrovnání podlah se dělá tzv. podsypem. Není to ale o tom, zbavit se kdejakého smetí a vysypat pod podlahu popel, škváru nebo štěrk jako se to dělávalo kdysi dávno. Současný stavební průmysl nabízí podsypovou směs, která je tvořena malými útvary (mnohohrany). Tyto útvary mají lepší vlastnosti než původně používané kuličky, neboť se nepropadají a nesesedají.

Podsyp začneme provádět tak, že si najdeme nevyšší bod na podlaze. Podsyp se provádí do výšky max. 1 cm. My tedy potřebujeme začít podsypávat právě od tohoto nejvyššího místa. Do podsypu lze schovat i rozvody, které vedeme podlahou - kanalizační a vodovodní trubky a elektroinstalaci. Zde se doporučuje kabely rozprostřít více od sebe, aby se podsyp dostal opravdu všude a nedošlo časem k propadu.

Na podsyp se usadí roznášecí deska, a na ní přijde kročejová izolace (zde v tloušťce 25 mm). Do těchto vrstev je možné případně umístit i podlahové topení. Kročejová izolace zabrání přenosu hluku z podkroví do přízemí. Následně se na kročejovou izolaci usadí sádrokartonový podlahový dílec. Tyto dílce jsou speciálně vytvarované tak, že mají přesah, do kterého se lepí další díl sádrokartonu. Je to tak trochu systém plovoucí podlahy, kdy se jednotlivé díly do sebe ale nezaklapávají do zámečků, nýbrž se slepují. Po položení sádrokartonu po celé ploše se všechny díly k základu podlahy přisponkují nebo přišroubují. Výhodou je, že hned druhý den je podlaha použitelná k pochozu.


Proč na podlahu vylévat nivelačku?
I v dalších místnostech je potřeba vzít to od podlahy. A to doslova. V spodní části domu v Tišicích se budou podlahy většinou vylévat nivelační stěrkou, což je speciální směs na vyrovnání a sjednocení podlah. Není nutné zde podlahy vybourávat, jejich základ je použitelný za předpokladu, že budou všechny podlahy vyčištěné, zbavené prachu, nečistot a mastnoty. Pokud si nejste jisti, zda původní podlaha nenasákla vlhkost, je lepší nechat si tuto vlhkost odborně přeměřit.
Jakmile jsou podlahy opravdu dokonale čisté, měla by se na ně aplikovat penetrace, která sjednotí povrchy. Vždy mějte na paměti, že je potřeba dodržet přesný návod na použití penetrace, a především dodržení doby vysychání a působení. Nemá smysl spěchat a začít s vyléváním nivelačky dříve, než tato daná doba uplyne.
Při práci s nivelačkou dodržujte pokyny dané výrobcem. Nepřidávejte víc vody, než je doporučeno, protože pak se vám lehce stane, že se směs nespojí tak, jak by měla a dojde při vylévání k oddělení disperze a pevných částic a veškerý efekt přijde vniveč. Takovou chybu poznáte ihned při vylévání a vysychání, neboť nivelačka bude svrchu pokryta bílým šlemem, případně začne bělat při zasychání a celkově se povrch bude barevně rozcházet.
Dbejte i na správné rozmíchání směsi. Není to jen o tom, strčit míchací metlu do směsi, přilít vodu a hotovo. Třeba cementové směsi je potřeba míchat nadvakrát. Vždy se přečtěte návod k použití.


U stěn a u východů (dveřní část) je potřeba použít dilataci, která zajistí rovnoměrné rozlití nivelační směsi a zamezí praskání v místech pnutí. Jako dilataci lze použít i akustickou pásku na sádrokarton.

Nivelační hmota se následně rozlévá postupně v místnosti a její výška se kontroluje pomocí laserového měřidla, abychom docílili stejně vysoké vrstvy po celé místnosti. Aby bylo možno po takové podlaze chodit, navlékají si pracovníci speciálně upravené podložky pod boty s hřeby, které na vylité nivelační směsi nenechají otisky a nepoškodí jí. Abychom měli jistotu, že je nivelačka vylitá a rozprostřená dokonale, na závěr se přejede ostnatým válečkem, kterému se říká ježek. Tím se ze směsi odstraní přebytečné bublinky vzduchu a směs se dobře spojí v jednolitou masu.


Podlahy ve sklepě se pak ošetřují trochu odlišně. Zejména proto, že původní dlažba, která zde je se nebude vybourávat, neboť je soudržná. Musí se ale opravdu dokonale odmastit a vyčistit. Místo řady chemických přípravků zkuste obyčejnou jedlou sodu, která má odmašťovací schopnosti. Následně se použije odlišný typ penetrace, který obsahuje mikroskopické částečky písku. Ty zajistí, že nivelační směs nebude z dlažby klouzat a přilne. Zde si pamatujeme, že do garáží, koupelen a velkých prostor by se měla používat cementová nivelační směs.


Při práci s nivelační hmotou si počkejte, až budou venkovní teploty okolo 10 °C, ale nebudou přesahovat 25 °C. Nesnažte se urychlovat vysychání přídavnými fukary nebo teplomety, protože může dojít ze zvlnění povrchu. Důležité je zachovat vhodnou teplotu podkladu, pokud dojde k promrznutí, byla celá naše práce pro kočku.
Battery systém 2. díl
Minule jsme se seznámili s dalším nezbytným komponentem fotovoltaiky, a sice s bateriovým systémem, krátce zvaným battery box. Tyto baterie slouží na uchovávání přebytečné vyrobené elektrické energie a tu lze využívat v době, kdy je slunečného svitu minimum. Také je využitelná např. v noci, pokud chceme třeba dobíjet elektromobil nebo jiné, energeticky náročné zařízení.
Bateriový systém je potřeba někam smysluplně umístit. Ideální je do technické místnosti poblíž řídící jednotky tepelného čerpadla, nebo do garáže či sklepa, který je ale suchý a čistý. V žádném případě nevystavujeme baterie mrazům. Sloty mají také svou řídící jednotku a střídač, který převádí energii ze střechy do řídící jednotky a mění jí ze stejnosměrné na střídavou. Zároveň určuje, jak se bude energie přerozdělovat.
Baterie jsou uložené v tzv. slotech, což jsou takové šuplíčky, sestavené do jednoho systému. Celý tento systém je poměrně velký a těžký, takový slot váží až 20 kg. Sloty mohou být různě velké podle toho, kolik baterií do nich usadíme.

Systém je prakticky bezúdržbový, pokud chceme mít jistotu, že je všechno tak, jak má, můžeme si pozvat elektrikáře, který baterie zkontroluje. Není to ale nutnost. Stejně tak jsou bezúdržbové i fotovoltaické panely.
Tyto systémy jsou ekologické, a taková šetrnost k přírodě může být i dobře oceněna. Na pořízení fotovoltaiky je totiž možné požádat o dotaci. Nejlepší dotace se rozdávají právě na pořízení fotovoltaického systému s tepelným čerpadlem a battery systémem, kde lze získat až 150000 Kč. Musíme samozřejmě počítat s vynaložením investic do pořízení fotovoltaiky, ale následná dotace, a poté úsporný systém získávání energie bez nutnosti platit energetickým závodům za odběry se bohatě a mnohonásobně vrátí.
Jak se míchají barvy?
Pepa navštívil hobby market a v něm studio míchání barev. Hned na úvod si příjemné popovídal s asistentkou, která ho poněkud zaskočila odbornými otázkami. Všechno, na co se Pepy ptala, byste ale měli mít rozvrhnuté i vy, pokud míchací studio navštívíte:
- jaký typ barvy potřebujeme
- jaký je povrch, na který budeme barvu nanášet
- zda je tento povrch venku nebo uvnitř domu
- jak byl povrch ošetřen
- a samozřejmě jakou barvu preferujeme.

Až budete mít všechny tyto otázky zodpovězeny, je možné přistoupit k samotnému míchání barev. To za vás obstará míchací stroj, kterému se zadají potřebné informace, a on udělá všechnu práci za nás. Chytré, že? A vy si můžete zatím v klidu navštívit třeba zahradní centrum a nakoupit si kytičky do zahrádky.
Publikováno: 14.3.2021, Autor: Martina Pilzová
, Profil autora: Martina Pilzová