reklama

Na předstěnu ze sádrokartonu Habito H zavěsíte i kuchyňkou linku

Předsazená stěna ze sádrokartonu je konstrukce, která se montuje pouze z jedné strany místnosti ke stávající stěně. Nejčastěji z těch důvodů je, že současná stěna nemá vyhovující vlastnosti – není dostatečně nosná; je nevzhledná; neizoluje zvuk tak, jak bychom potřebovali. S vysokopevnostním sádrokartonem Habito H vyřešíte všechny tyto problémy, a ještě vám rekonstrukce zabere méně času.

Na předstěnu ze sádrokartonu Habito H zavěsíte i kuchyňkou linku (Zdroj: Rigips)

Druhy předstěn a kdy jakou zvolit?

Existuje i několik druhů konstrukcí, ze kterých můžeme vybírat. V případě, že chceme esteticky vylepšit stávající zeď, volíme nejjednodušší řešení předstěny v podobě obkladu sádrokartonem, tzv. suchou omítku. Lepení desek za pomocí lepícího tmelu Rifix je velmi jednoduché, avšak původní zeď musí být stabilní a bez „živých“ prasklin.

Rastr na sádrokartonovou předstěnu
Pokud má původní stěna poškozenou omítku, či je nerovná, upevňujeme sádrokartonové desky na konstrukci z kovových profilů (Zdroj: Rigips)

Pokud má původní stěna nesoudržnou omítku nebo její zdivo je narušené prasklinami, přistoupíme k variantě spřažené předstěny. Sádrokartonové desky upevňujeme na konstrukci z kovových R-CD profilů. I zde je však třeba uvažovat nad tím, zda je stěna vhodná ke kotvení konstrukce. Pokud tomu tak není, zvolíme třetí typ konstrukce předsazené stěny, a to volně stojící předstěnu. Její konstrukce je zcela nezávislá na přiléhající zdi a umožňuje snadné umístění instalačního vedení do meziprostoru.

V kombinaci s vhodnou minerální izolací, např. akustickou izolaci ISOVER AKU, zlepší i tepelně a zvukově-izolační vlastnosti původní stěny. Samotná montáž probíhá u volně stojící předstěny podobně jako u sádrokartonových příček.

Proč si vybrat sádrokarton Habito H?

Paleta Habito H
Sádrokarton Habito H usnadní vaší rekonstrukci (Zdroj: Rigips)
  • Umožňuje kotvení bez hmoždinek a předvrtání
  • Udrží až 34 kg na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva
  • Je vhodný i k odhlučnění interiéru
  • Můžete ho použít v koupelně i v kuchyni. Zvládne vyšší vzdušnou vlhkost.

Kotvení bez výztuh a speciálních hmoždinek

Sádrokarton Habito H je velmi odolný a pevný, což vám umožní zavěsit na novou předstěnu či příčku až 34 kg na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva. Unese tak police s knihami či celé kuchyňské skříňky. Výhodou je možnost umístit jednotlivé vruty s minimální roztečí 30 mm, aniž by byla omezena únosnost každého vrutu. Pokud byste potřebovali na stěnu zavěsit opravdu velkou zátěž, můžete nosnost navýšit použitím kovové rozpěrné hmoždinky, molly kotvy, až na 108 kg, i přesto, že při běžném zavěšování do stěny není třeba speciálních vrutů. Při samotné montáži sádrokartonových desek Habito H do kovové konstrukce vždy používejte speciální šrouby typu UMN. 

Předstěna Habito H v kuchyni
Předstěna ze sádrokartonu Habito H je odolná vůči vysoké zátěži (Zdroj: Rigips)

Tenká stěna s dostatečnou izolací zvuku

Předsazená stěnu z desek Habito H můžete využít i k odhlučnění interiéru. Spolu s vloženou minerální izolací dosahuje optimálních akustických parametrů. S tím se pojí výhoda nižší hmotnosti celé konstrukce, která zbytečně nezatěžuje konstrukce stávajících stropů a hodí se tak i do starších domů.

Publikováno: 7.3.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce