reklama

V 21. dílu Online stavebného deníku se i přes sněhovou kalamitu omítají vnitřní stěny

Máme tu už 21. díl Online stavebního deníku. V něm se ukáže nejen sněhová kalamita, ale také další z řady odborníků, kteří se vrhnou na vnitřní omítky, bude se stavět další akustická příčka v rámci suché výstavby, dojde i na obkládání krokví a Pepa se pojede podívat i na další variantu fotovoltaiky, tentokrát se systémem battery box. Co to je se samozřejmě dozvíte.

Suchá výstavba
i (Zdroj: Prima DOMA)
V 21. dílu Online stavebného deníku se i přes sněhovou kalamitu omítají vnitřní stěny (Zdroj: Prima DOMA)

Nastala zima a s ní přišla i sněhová kalamita. Rozestavěnému domu v Tišicích to ale zase tak moc nevadí, většina prací se přestěhovala do vnitřních prostor. Akorát Pepa musel vzít do rukou hrablo a odhrabat od vjezdu do garáže, aby se k nim dostali klempíři. 

Konstrukce suché výstavby a akustická příčka v podkroví

Konečně se práce přesunuly i do podkroví, kde se bude pro Karla stavět druhá koupelna. Koupelna i toaleta v patře blízko ložnice je poměrně praktická záležitost, nemusíte v nouzi a akutní potřebě nejvyšší běhat po domě a doufat, že ona místnůstka není obsazená. Při stavbě koupelny se opět uplatní získané zkušenosti ze školy suché výstavby, protože se budou podkrovní prostory obkládat sádrokartonem a bude se budovat akustická příčka mezi koupelnou, wc a ložnicí. 

Rastr
Akustické desky se budou usazovat na klasický rastr (Zdroj: Prima DOMA)
Stavba rastru
Do podkrovních prostor se nejprve namontuje rastr (Zdroj: Prima DOMA)

Vsaďte vždy při takové činnosti na výběr akustických sádrokartonových desek. Sami zjistíte, že rozdíl mezi takovou a klasickou obyčejnou deskou je opravdu značný. Při běžném provozu domácnosti se standardnímu hluku nevyhneme, ale pokud to jde, můžeme jej eliminovat. Ostatně asi nikomu by nebylo příjemné, pokud si chce přispat a za zdí v koupelně se někdo sprchuje, fénuje si vlasy a splachuje toaletu. 

Izolace
Do rastru je nutné usadit izolační vatu (Zdroj: Prima DOMA)
Vata
Jako výplň se použije minerální vata (Zdroj: Prima DOMA)

Při výstavbě rastru (konstrukce pro upevnění sádrokartonu) pak pracujeme tak, jako s každými jinými deskami, zde pouze nesmíme zapomenout vyplnit hliníkové profily akustickou páskou. 

Akustická páska
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vnitřní části hliníkových profilů se vyplní akustickou páskou (Zdroj: Prima DOMA)

U tzv. modrých akustických sádrokartonových desek si pak budeme pamatovat, že jako jediné umí rozkládat všudypřítomný formaldehyd. Ten se nám bohužel vyskytuje i v nátěrech nábytku, ve zdech starých domů, a dokonce je obsažen i v tak nevinných věcech jako je lak na nehty. Modrý sádrokarton ale umí formaldehyd spolehlivě rozkládat, a to až po dobu 50 let. 

Desky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Akustické sádrokartonové desky poznáte podle modré barvy (Zdroj: Prima DOMA)

Stěny s kabátkem ze stříkané omítky

Vnitřní prostory se začnou pozvolna omítat. Protože je vhodné, aby šla práce dělníkům opravdu od ruky a nezdržovali se víc, než je nutné, budou se stěny omítat pomocí strojní omítačky. Avšak dřív, než se omítačku spustí je potřeba mít předpřipravené a omítnuté menší části, zejména pak špalety. To se musí udělat ručně a precizně.

Strojní omítačka je velmi důmyslná mašinka, která se ve složeném stavu vejde do kufru osobního auta. Ve stavu rozloženém a pracovním se pak do ní sypou pytle se suchým materiálem na omítky, napojena na přívod vody pak produkuje jemnou či hrubou omítku podle potřeby, a my se nemusíme bát, že výsledný produkt, který expedujeme na zdi je každý pes jiná ves, protože přidavačům u míchačky došel cement. 

Omítačka
Do omítačky se zavede voda před hadici (Zdroj: Prima DOMA)
Směs
Do omítačky se nasype suchá omítková směs (Zdroj: Prima DOMA)

A protože to je strojní míchačka, je k ní připojena hadice s tryskou, pomocí níž se omítka stříká rovnou na zeď a není nutné jí nahazovat zednickou lžící a převážet po celém domě v kolečku. Průměrně velký dům tak máte během týdne omítnutý a ušetříte spoustu času a energie. 

Při práci s omítačkou a následně i s úpravou nastříkané omítky je potřeba mít alespoň základní znalosti s omítáním. Ale protože nouze naučila Dalibora housti, naučíme se i my poměrně rychle, jak se s nastříkanou omítkou na zdech pracuje. 

Stříkání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Omítka se nastříká tryskou (Zdroj: Prima DOMA)

Josef Beneš Pepu ujistil, že díky původním jádrovým omítkám v domě bude potřeba pouze jedna vrstva nových nastříkaných omítek a jen co omítky zaschnou a srovnají se, bude se moci přistoupit ke štukování.

V případě akustických příček je potřeba dodržet správný technologický postup. Proto se zde nebude aplikovat jedna tenká vrstva (zhruba 2-3 cm), ale použije se co nejhutnější akustická směs, která zajistí ty správné vlastnosti akustické příčky.

Co se týče špalet, které se omítaly ručně - zde byl vytvořen přechod ve špaletě, který má za úkol opticky zvětšit prostor od oken do místnosti. Důvodem tohoto přechodu je, že původní dřevěná okna měla malý rám, zatímco nová plastová mají rám mohutnější a je potřeba vytvořit iluzi velkého prostoru.

Stahování
Pomocí prkna se omítky na zdech natáhnou a zahladí (Zdroj: Prima DOMA)
Nahazování
Některá místa na zdech je nutno doladit ručně (Zdroj: Prima DOMA)

Příčka ano či ne?

V pravidelném karlozorovém okénku se pak Karlovi dostalo vysvětlení, proč má v kuchyni příčku, když on i diváci v hlasování jasně požadovali příčku odstranit. Jenže původní zeď je za prvé nosná, takže i když došlo k částečnému ubourání, není možné zeď odstranit definitivně, to by taky celý dům mohl Karlovi spadnout za krk. A za další kvůli instalaci nových odpadů, které se nemohly do stávající zdi zasekat se musela naopak vytvořit předstěna, která odpady a veškeré ostatní rozvody skryje. Prostě Karel si z obýváku s manželkou v kuchyni nepopovídá.

Jak se obkládají krokve?

Na stávající i nové trámy v podkroví se budou montovat nové obložky, které jednak schovají nevzhledné dřevo původních krokví, a také se zvýší tloušťka krokví. Na to se použijí dřevěná prkna, která se napevno přišroubují ke krokvím. 

Obložky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Truhláři začnou s obkládáním krokví (Zdroj: Prima DOMA)

Samotné obložky nebudou žádný problém, v podstatě se pouze přiloží prkno a přišroubuje. Oříšek bude v místech, kde se trámy sbíhají v nároží, a také ve spoustě okrasných prvků, které v podkroví jsou. To všechno budou muset truhláři pečlivě vyměřit a obložit.

Na závěr, až se skončí s aplikací vnitřních omítek a bude se přistupovat k finální výmalbě interiéru se budou všechny pohledové palubky i trámy s obložkami natírat.

Trámy
i (Zdroj: Prima DOMA)
V těžko dostupných místech budou muset truhláři vynaložit všechen um (Zdroj: Prima DOMA)

Virtuální prohlídka Karlova domu

Aby měli pravidelní diváci přehled o tom, jak to vlastně v domě v Tišicích vypadá, máme pro vás malou ochutnávku. 

Podkroví
i (Zdroj: Prima DOMA)
Původní ráz podkroví před rekonstrukcí (Zdroj: Prima DOMA)

V suterénu je sklep. Pak v domě máme centrální chodbu, která byla původně obložená tmavým dřevem. Z ní se dostanete do kuchyně (ta už má novou akustickou příčku, na ní pak budou zavěšeny skříňky kuchyňské linky). Naproti kuchyni přes chodbu se dostaneme do koupelny. Za koupelnou bude nová ložnice. V koupelně je sice zatím jen odtokový žlábek, ale v nejbližších dnech se již začne pracovat na obložení a vybavení koupelny. V ložnici je rovněž akustická příčka a momentálně se zde aplikují omítky. Za první ložnicí je pak druhá ložnice. 

Broušení
Trámy je potřeba obrousit a zbavit nečistot (Zdroj: Prima DOMA)
Bruska
V podkroví bylo potřeba důkladného přebroušení trámů (Zdroj: Prima DOMA)

Hlavní centrum dění představuje obývací místnost s francouzským oknem na zahradu. Kromě nových oken v celém domě je v obýváku již hotová vnitřní omítka a dodělávají se obložky trámoví. A čeká se na dokončení oplechování komínu, aby se mohl začistit prostor, kde stál původní krb. Z obývacího pokoje také vedou nové schody do patra v podkroví. 

V podkroví je vidět kompletně dokončené obložení trámů a vše je připraveno na finální nátěry. V obytných místnostech se dokončují vylévané podlahy. Všimnout si můžeme též modré akustické příčky, za níž se bude nacházet druhá koupelna a toaleta. 

Fotovoltaika s battery systémem

Seriál o montáži fotovoltaiky nám ukáže, co to je battery box. Battery box je v podstatě takový úložný systém, který nám zajistí uložení přebytečné sluneční energie do baterií tak nějak na horší časy. Abychom mohli tento systém využívat, je nutné mít především fotovoltaické panely, řídící jednotku a systém baterií. Dnešní systémy fotovoltaiky již s battery boxy počítají. tyto boxy si pak můžeme představit jako takové sloty, které se usadí na dno panelu řídící jednotky ke střídači a do nich se pak vytvořená a nespotřebovaná energie ukládá. Podle velikosti slotů pak máme náležitou kapacitu baterie. 

Velikost baterií se odvíjí od spotřeby elektrické energie. Ve hře je ale ještě kritérium, a to je potřeba dodržet předepsanou velikost kvůli možnosti čerpání dotací. Dnešní doba ale používání baterií ve fotovoltaice vítá a vysloveně jim nahrává. Je totiž velmi příjemné, pokud dojde např. k výpadku elektřiny v obci, že máme k dispozici přiměřenou zásobu. Pokud pak do budoucna počítáme s využitím solární energie třeba pro dobíjení elektromobilů, jsou bateriové systémy připraveny i na takto masivní odběr.

Rozvaděč
i (Zdroj: Prima DOMA)
Součástí řídící jednotky jsou i sběrné baterie na přebytečnou solární energii (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 7.3.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová