reklama

Při rekonstrukci elektroinstalace myslete na budoucnost

Potřebujete vyměnit staré rozvody elektřiny za nové nebo jen rozšířit počet zásuvek a svítidel? Rekonstrukce elektroinstalace se dá dělat mnoha způsoby. Někdo preferuje tažení kabelů v zemi, jiný seká do zdi, další je skryje pod sádrokarton. Ve všech případech může dostat příležitost šikovný kutil. Samotné zapojení a zprovoznění elektroinstalace je už ale záležitost profesionálního elektrikáře nebo firmy.

Elektroinstalace
i (Zdroj: Depositphotos)
Při rekonstrukci elektroinstalace myslete na budoucnost (Zdroj: Depositphotos)

Myslete na budoucnost

Samotná rekonstrukce elektroinstalace se neobejde bez důkladné přípravy – projektu. S pomocí elektrikáře si načrtněte místa, kudy kabely povedou, kde budou zásuvky a kam chcete umístit světla. Myslete i na budoucnost – do zdi si můžete instalovat kabely pro chytré technologie. Sice je možná hned nevyužijete, za pár let se ale mohou hodit. 

Plochý, nebo kulatý?

Elektrorozvody můžete vést klasickými nebo plochými kabely. Ploché mají východu, že drážky pro jejich zasekání nemusí být hluboké. Pokud použijete silnější vrstvu omítky, můžete je bez zasekávání rovnou zaházet maltou. Konkrétní typ a druh kabelu vám doporučí projektant nebo elektrikář.

Drážka
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud budete dělat nové rozvody, je potřeba nejprve vysekat do zdí drážky na uložení kabelů (Zdroj: Depositphotos)

V podlaze i ve zdi

V novostavbách se kabely většinou ukládají do podlahy a později se zalijí betonem. V případě rekonstrukcí je snadnější umístit kabely do drážek ve zdi. Pro vysekání drážek použijte drážkovací frézu – práce je pak rychlá a kvalitní. Nový stroj se nevyplatí pořizovat, lepší je půjčit si ho ve stavebninách. Všechny drážky musí být vedeny po přímce, na oblouky zapomeňte. Pokud stavíte sádrokartonovou příčku, ukryjete dráty do sádrokartonářských profilů. 

Dejte tom korunku

Otvory pro elektrikářské krabičky se do zdi vyvrtávají pomocí speciálních korunek. Ty se nasadí na silnou vrtačku nebo elektrické kladivo. Speciální břity vykrouží ve zdivu přesný tvar krabičky, která se do zdí umísťuje pomocí sádry. Ještě než krabičku ve zdi zasádrujete, musíte do ní provléct připravené kabely. Později by to bylo příliš komplikované. Pokud instalujete krabičku do nové zdi, nezapomeňte na tloušťku budoucí omítky – okraj elektroinstalační krabice by měl být v její úrovni. 

Zásuvka
i (Zdroj: Depositphotos)
Zapojení elektřiny je práce pro odborníky. Kutil může zajistit přípravné práce (Zdroj: Depositphotos)

Sekat ani bourat nemusíte

Hlavně v technických místnostech se sekání drážek pro rozvody můžete vyhnout úplně. Máte totiž možnost ukrýt dráty do plastových lišt, které přišroubujete ke zdi. Výhodou je, že takto vedené kabely můžete v budoucnu kdykoli a bez práce rozšířit. 

Závěr nechte profíkovi

Konečné zapojení elektroinstalace musí provést elektrikář, který vám také vystaví příslušnou revizní zprávu. Na odborníkovi je také zapojení rozvaděče, volba vhodných jističů a nastavení proudového chrániče. 

Měření
i (Zdroj: Depositphotos)
Elektrikář, který má patřičné zkoušky a osvědčení nebo revizní technik vám po skončení práce vystaví revizi (Zdroj: Depositphotos)

Tipy

Projekt od elektroinstalace si dobře uschovejte nebo si vedení kabelů nafoťte. Až budete v budoucnu do zdi vrtat otvor pro hmoždinku, bude se vám náčrt hodit.
Kabely se kupují po metrech. Když koupíte celé balení, vyjde vás jejich pořízení levněji.
Do zdí si můžete zasekat i takzvané husí krky. Jde o plastové ohebné potrubí, jehož výhodou je možnost protahovat v budoucnu kabely ve zdi bez toho, aniž byste do zdiva museli znovu sekat. 

Publikováno: 13.3.2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč