reklama

Vybíráte interiérové dveře?

Výběr interiérových dveří představuje tu příjemnou část budování domu. Začíná se s ním v momentě, kdy máme vybranou podlahu a připravené stavební otvory. Není to stejné, jako když zajišťujete vstupní dveře, tam jde především o bezpečnostní prvky a funkčnost, u interiérových dveří je to víc o designu. Budou dřevěné, skleněné či kombinované? A jakou budou mít barvu? Samé příjemné starosti! Jistá omezení přináší jen prostor, který je k dispozici. Dveře nesmí překážet a neměly by působit rušivě. Podle toho se volí mezi posuvnými či otočnými dveřmi a řeší se, zda vybrat levé nebo pravé dveře a směr jejich otevírání.

Otočné, nebo posuvné interiérové dveře
Vybíráte interiérové dveře? (Zdroj: Depositphotos)

Výběr začíná – na rozměrech interiérových dveří záleží

Kdo nechce zbytečně utrácet, ten by měl při výběru interiérových dveří myslet na to, že atypické rozměry značně navýší rozpočet. Je mnohem jednoduší držet se standardů a dodržovat předepsaný stavební otvor, než následně složitě vybírat a nechat vyrábět dveře nezvyklých rozměrů. Podle české normy je standardní průchod interiérových dveří 60, 70, 80 a 90 centimetrů na šířku a 197 centimetrů na výšku. V současné době se však jako praktičtější jeví výška dveří 210 centimetrů. Nikdy nevíte, jak moc děti vyrostou + se to hodí, když třeba stěhujete nábytek. Navýšení ceny v tomto případě nemusí být nijak zásadní, některé firmy nabízí vysoké dveře i bez příplatku. Nicméně dodržet standardní rozměry dveřních otvorů není vždy technicky možné, zejména při rekonstrukcích starších budov je to obtížné. V takových případech jsou atypické dveře na míru jedinou možností. Může to být komplikovanější, nikoliv nemožné.

Dveře
Interiérové dveře ve standardizovaných rozměrech vyjdou nejlevněji, nechat si vyrobit atypické ale nepředstavuje žádný problém (Zdroj: Depositphotos)

Nejsou dveře jako dveře

Rozměry jsou dány, teď ještě vybrat ten správný typ dveří. V jednom domě se často kombinuje několik dveřních konstrukcí. Třeba Karel by si rád pořídil do domu celoskleněné posuvné dveře, které mu v interiéru zajistí dostatek světla. Posuvné dveře šetří místo, posouvají se podél zdi nebo zajíždí do stavebního pouzdra. S tím je však nutné počítat už v rámci stavebních příprav. Posuvné dveře se dají udělat s bočním fixací, tj. takové, které mají průchod jen v jedné části, nebo to mohou být dveře dvoukřídlé. Aby byly bezpečné a nedocházelo k nechtěným nárazům, nebo aby člověk neměl tendenci procházet zavřenými dveřmi je lepší nechat si je udělat z mléčného skla. Mohou být také zdobené nějakým vzorem, v každém případě bývají dost pevné (jde o kalené sklo) a v případě nárazu do plochy rozbití skla určitě nehrozí. Skleněné dveře jednoznačně představují luxusně vyhlížející interiérový doplněk, nedokážou však zajistit takové zvukové tlumení jako běžné otočné dveře. Ty si vybral Karel do dalších místností.

Sada dveří
Dřevěné, skleněné nebo kombinované? A jakou barvu? Výběr designů otočných dveří je takřka neomezený (Zdroj: Depositphotos)

Otočné dveře, interiérová klasika

V současné době je na trhu k dispozici několik typů dveřních systémů, ovšem klasické otočné dveře vsazené do obložkové zárubně představují stále nejoblíbenější řešení. Materiálové možnosti jsou pestré, stejně jako varianty povrchové úpravy. Nejtradičnější a nejelegantnější jsou dřevěné dveře s dýhovým povrchem, kdy vynikne struktura dřeva. Další populární variantou jsou dveře s lakovaným povrchem, nejčastěji v bílé barvě, která pomůže opticky zvětšit prostor. Nejlevněji vyjdou dveře foliované, jako nejodolnější bývají hodnoceny dveře laminované středotlakým laminátem. I u otočných dveří je možné zvolit skleněnou variantu, nejžádanější je však kombinace dřeva a skla. Konkrétní volba je samozřejmě na majitelích nemovitosti, hodí se ovšem respektovat skutečnost, že dveře by měly souznít především s podlahou, ke které mají nejblíž. Dokonale sladit tyto dva prvky se ale obvykle nepodaří, ideální je tedy vsadit na kontrast.

Hala
O tom, zda máme tu čest s levými nebo pravými dveřmi, rozhoduje umístění pantů (Zdroj: Depositphotos)

Levé, nebo pravé dveře?

Když si vybíráte otočné interiérové dveře, přichází na přetřes základní otázka: levé, nebo pravé? Levost a pravost je specifický pojem, který se týká jen otočných dveří a nijak nesouvisí se směrem, kam se dveře otevírají, nebo s tím, zda je někdo pravák či levák. Abychom pochopili, o čem je řeč, je třeba prozkoumat panty umístěné na zárubních. Pokud visí na pravé straně, jde o dveře pravé, jsou-li vlevo, půjde o dveře levé. Kdo staví nový dům, může volit levé nebo pravé dveře podle libosti, ti, co rekonstruují je mohou zaměnit jen tehdy, když si pořídí nové zárubně. Obecně platí, že se častěji využívají dveře levé, ale vždy záleží na konkrétním prostoru. Tam, kam se dveře budou otevírat musí být logicky dostatek místa – dveře nesmí narážet do zdi ani do vypínače.

Modrý pokoj
Ideální dveře? Otevírají se z chodby do pokoje a nestojí v rohu místnosti (Zdroj: Depositphotos)

Kam se budou otevírat?

Teď ještě vybrat, kam se budou dveře otvírat. Dovnitř nebo ven? U vstupních dveří je to jasné, ty se otevírají zásadně dovnitř – kvůli bezpečnosti mají panty uvnitř nemovitosti, aby k nim potenciální zloději neměli volný přístup. U interiérových dveří je to na vás. Obecně se otočné interiérové dveře doporučuje instalovat tak, aby se otevíraly směrem z chodby do místnosti. Když se otevřou, měl by být vidět v podstatě celý pokoj. Z tohoto důvodu není ideální, aby dveře stály v rohu, nebylo by možné mít přehled a zároveň by klika zbytečně narážela do stěny a ničila ji. V malých místnostech jako koupelna nebo toaleta je bezpodmínečně nutné, aby se dveře otevíraly ven, protože kdyby došlo k nějaké nehodě, pádu či úrazu, pomoc by se v případě dveří otevírajících se dovnitř nemusela k postižené osobě, která by dveře tělem zablokovala, vůbec dostat. 

Posuvné dveře
Posuvné skleněné interiérové dveře rozčlení místnost, aniž by překážely nebo ubíraly světlo (Zdroj: Depositphotos)

Tipy na závěr: 

Myslete na budoucnost!

  • Není to malování čertů na zeď, ale příprava na budoucnost. Nikdo neví, co jej čeká. Problémy s pohyblivostí, úrazy, okolnosti, které člověka přimějí využívat invalidní vozíček jsou různé. Když je to tedy možné, vyplatí se kalkulovat dopředu a počítat už při výběru dveří s tím nejhorším. Pro pohodlné projíždění vozíkem je nutná šířka dveří nejméně 80 centimetrů. Praktičtější než otočné dveře jsou rozhodně dveře posuvné, ale samozřejmě to záleží na konkrétním uživateli a jeho zvyklostech.

Co jsou to „klima“ dveře?

  • Pro oddělení místností s rozdílnou teplotou a vlhkostí slouží speciální dveře s označením „klima“. Hodí se třeba do ložnice, kde bývá teplota nižší než v obýváku, nebo jako přepažení mezi garáží a chodbu do domu, a podle stupně klimatické odolnosti se mohou vyrovnat s teplotními rozdíly až do 20 °C.

Toužíte po tichu?

  • Kvalitně izolované dveře mohou opravdu místnost odhlučnit, musí však jít ruku v ruce s dobře izolovanými stěnami a podlahou. Speciální zvukově izolační dveře s protihlukovou výplní se dají koupit v různých kategoriích, klidně až do do 43 dB.

Dvojkřídlé dveře
Interiérové dveře mohou mít jedno křídlo, ale i dvě (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 10.3.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková , Profil autora: Iva Dušková Zemánková