reklama

20. díl Online stavebního deníku to rozsvítí od komínu až do kuchyně

Jubilejní dvacátý díl Online stavebního deníku připomene, že je nejvyšší čas převést stavební práce do vnitřních částí domu. Designéři budou Karlovi vybírat osvětlení, podíváme se na oplechování komínu a naučíme se, jak se instaluje předstěna do kuchyně a jaký má vůbec účel.

Online stavební deník
i (Zdroj: Prima DOMA)
20. díl Online stavebního deníku to rozsvítí od komína až do kuchyně (Zdroj: Prima DOMA)

20. díl Online stavebního deníku

Protože zima se už ozvala s celou svojí silou, je potřeba přesunout většinu prací dovnitř domu. Neuškodí, když si připomeneme, co se ještě stihlo udělat a co nás bude čekat v nejbližších dnech:

  • výkop na vodovodní potrubí, který se vyhloubil za pomoci techniky, a následně se bude pokládat potrubí. Protože vodovodní přípojka je až na druhé straně silnice, bude se muset výkop hloubit i přes silnici. Zde už ke slovu přijdou silné paže stavebních dělníků, neboť pod povrchem asfaltu se skrývají další inženýrské rozvody a nikdo nechce překopnout plynové potrubí nebo elektrické přípojky. Výkopy se pak ihned po uložení vodovodních trubek zasypou a vše se uvede do původního stavu.
Výkop
i (Zdroj: Prima DOMA)
U domu se vyhloubil výkop pro vodovodní potrubí (Zdroj: Prima DOMA)
  • natažení fasády do lepidla po celé ploše. Na jaře se bude přehazovat elektroměrné místo a nyní je potřeba, aby byla celá fasáda na zimu zakonzervovaná.
  • úklid staveniště, přesun potřebného materiálu dovnitř objektu a ostatní materiál, stroje a zařízení uschovat do skladovacích prostor. 
Fasáda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Před zimou je také potřeba zakonzervovat celou stavbu, zejména dokončit fasádu do lepidla (Zdroj: Prima DOMA)

Perlička Josefa Beneše: proč je potřeba mít na stavbě viditelně označené odpadkové koše? Aby vám stavební dělníci jako odpadkový koš nepoužívali kdejakou kartonovou krabici nebo kbelík, aniž by z těchto obalů nejprve odstranili materiál v nich se nacházející. Pak se totiž lehce stane, že do kontejneru na směsný odpad vyhodíte krabici, která je seshora vystlaná igelitovými sáčky od svačin, obaly od sušenek a PET lahvemi, avšak na dně se nacházejí třeba nastřelovací hřebíky. A to jen proto, že první lajdák byl líný vyhodit smetí do určené nádoby.

Montáž předstěny do kuchyně

V budoucí kuchyni se nachází příčka, do které už není možné sekat a vrtat. Jenže, jak na takovou stěnu zavěsíme horní skříňky kuchyňské linky, police a další komponenty? Postavíme si předstěnu. A co to je?

Konstrukce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve se na zeď zavěsí hliníková konstrukce (Zdroj: Prima DOMA)

Předstěna se bude stavět ze sádrokartonu. Použije se speciální vysokozátěžový sádrokarton, který má šedou barvu a bude se usazovat do rastru, což je konstrukce, na kterou se sádrokartony instalují. Výhodou tohoto vysokopevnostního sádrokartonu je, že se na skříňky nebude dál muset dělat výdřeva. To je konstrukce, na kterou se následně uchycují pomocí šroubů závěsné předměty. Komplikace nastávají většinou ve chvíli, kdy je výdřeva připravená a je potřeba jí překrýt sádrokartonem a vy s téměř detektivními schopnostmi hledáte body, kde jsou šrouby, abyste do sádrokartonu vyřízli potřebný otvor. Toto všechno vysokopevnostní sádrokarton odstraní.

Sádrokarton
i (Zdroj: Prima DOMA)
Šedý sádrokarton má přívlastek vysokopevnostní (Zdroj: Prima DOMA)

Šedý sádrokarton se usadí na klasický hliníkový rošt a na upevnění skříněk se použijí kovové hmoždinky do sádrokartonu. Pepa poznamenal, že se ve škole suché výstavby naučil, že do takovýchto sádrokartonů je možné kotvit předměty i na vruty. Pokud dodržíte některá pravidla, možné to je. Pokud např. upevňujete polici do 20-30 cm, na jeden kotevní bod můžete vyvinout zátěž až 20 kg. Horní skříňky kuchyňské linky ale mají zpravidla 40 cm a zde se doporučuje použít tzv. molly kotvy, což jsou již zmiňované kovové sádrokartonové hmoždinky. Ty totiž na jeden kotevní bod unesou až 100 kg.

Rastr
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sádrokarton se ukotví na hliníkový rastr (Zdroj: Prima DOMA)

Velkou výhodou vysokopevnostního sádrokartonu je to, že snese téměř všechno. Nevadí mu vlhkost ani pára, čemuž se při vaření nevyhneme. Stejně tak má skvělé protipožární a akustické vlastnosti.

Otvory
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do sádrokartonu bylo potřeba vyvrtat otvory pro zásuvky a vypínače (Zdroj: Prima DOMA)

Na co se Karlovi bude hodit rozvaděč?

Rozvaděč je centrum, v němž se sbíhají všechny kabely rozvedené po domě. Velikost rozvaděče je přímo úměrná počtu zásuvek, vypínačů a dalších elektrokomponentů v domě. Podmínkou pro osazení rozvaděče nebo jinak řečeno rozvodné skříně závisí na rozvodu kabelů do všech zásuvek a vypínačů po celém domě, svedení do rozvaděče a zakrytí všech elektrodrážek, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Teprve až jsou všechny kabely svedeny k rozvaděči, namontují se pojistky a rozvaděč se uvede do chodu. V úplném závěru pak vše překontroluje revizní technik, který ručí za bezvadné fungování elektřiny v domě. 

Díra
Pro rozvaděč se muselo najít nové místo (Zdroj: Prima DOMA)
Rozvaděč
Rozvodná skříň se usadí do připraveného otvoru (Zdroj: Prima DOMA)

Oplechování komínu

Komín je potřeba co nejdříve oplechovat, ale protože zima se neptá, jak jsme s rekonstrukcí daleko a žije si svým vlastním mrazivým životem, bylo potřeba výrobu oplechování přesunout do klempířské dílny. A aby náhodou dělníci nezapomněli, že komín není ještě dodělaný, namalovali si na zeď pod krovem, kudy komín vede jednoduché schéma. A na Pepovi pak zbylo Karlovi vysvětlit, že se nedívá na plánek svého nového bazénu, ale na průřez komínu.

Proč vůbec komín obalit plechem? Zejména proto, že se zvýší životnost komínu až na 40 let, současně se zamezí vnikání vody pod střechu a nebude docházet k vymývání spár. A ke všemu to hezky vypadá.

Komín
i (Zdroj: Prima DOMA)
Komín bude potřeba oplechovat, déle vydrží (Zdroj: Prima DOMA)

Je potřeba dříve, než se k oplechování komínu přikročí zkontrolovat, zda komín není popraskaný a nejsou v něm díry. V takovém případě je potřeba komínové zdivo nejprve opravit a teprve potom se pustit do samotného oplechování. Kdybychom toto neudělali, může dojít k tzv. zahoření komínu a nám pak nezbyde nic jiného než volat hasiče. 

Nejprve se provede zaměření komínu a na základě naměřených údajů se vytvoří spodní lemování, horní lišta a horní lemování. K tomu slouží pracovní šablony s naměřenými úhly (musí se počítat úhel sklonu střechy vůči komínu) a podle nich se oplechování vytvoří. Přední a zadní díl oplechování se musí vyrobit dokulata kvůli odvodu vody. Když se vytvoří základna komínu, pokračuje se od spodního lemování směrem vzhůru k rozdělovací liště až k hornímu lemování.

Jakmile počasí dovolí a ze střechy zizí sníh, bude se oplechování instalovat. 

Oplechování
Na ohýbačce klempíři vytvoří lišty a lemování pro komín (Zdroj: Prima DOMA)
Klempíř
Spodní lem komínu se vždy tvoří do oblouku kvůli stékající vodě ze střechy (Zdroj: Prima DOMA)

Designéři se vypravili vybrat pro Karla světla do domu

"Vymazlený" designér Dan a jeho kolega Tomáš vyrazili za odborníky, aby společně vybrali osvětlení do celého Karlova domu. Bude se jednat nejen o světla do jednotlivých místností, ale také o osvětlení garáže, půdy a venkovních prostor.

V dnešní době je možnost vybírat i do technických místností designová svítidla, která mají nápad a jsou vkusná. Jsou konstruovaná jak na LED svícení, tak na klasické žárovky, které je možno měnit podle potřeby v závislosti na výkonu či na barevné teplotě. 

Světla
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do technické místnosti se vybrala jednoduchá světla (Zdroj: Prima DOMA)

V koupelně se pak počítá s dvojím osvětlením - jedno hlavní svítidlo bude zapuštěno do stropu, a dále se bude řešit osvětlení okolo zrcadla. Designéři se shodli na kompaktní trubici, která propouští světlo jak dolů do umyvadla, tak rovně před sebe. To ocení zejména dámy, které se u takového osvětlení bez potíží nalíčí. 

V chodbě nejsou na stropě sádrokartonové desky, tudíž není možno použít zapuštěná světla. Návrh padl na předsazená světla v neutrální bílé barvě s tzv. denním bílým svícením.

Do hlavní obytné místnosti, tedy obývacího pokoje se vybrala závěsná stropní svítidla, která ale budou designově dokonalá. Designéři použijí několik stejných svítidel, která spojí dohromady a vytvoří jakýsi hrozen se zaměřením na všechny kouty a středobod obývacího pokoje. Svítidla pak budou mít rozdílnou svítivost podle typu žárovky v nich umístěné, aby nasvícení pokoje vytvořilo pocitovou pohodu.

Osvětlení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do obývacího pokoje vytvoří designéři originální světlo (Zdroj: Prima DOMA)

Do venkovních prostor se pak umístí osvětlení s čidlem, protože ne všechna místa okolo domu mohou disponovat vypínačem. Tato čidla je možno nastavit podle potřebného časového intervalu, a také např. při určité míře setmění. Výběr nakonec padl na sloupková svítidla do zahrady a podél cest,  a k nim alternativu v podobě nástěnných svítidel, která se umístí na dům. 

Snad se bude Karlovi výběr osvětlení líbit.

Publikováno: 28.2.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová