reklama

Poradíme vám s výběrem trubek pro rozvod teplé a studené vody

Nevíte si rady, jaký typ trubek máte zvolit pro rozvod vody ve vašem domě? Současný trh nabízí velkou škálu možností, která se liší jak materiálem, tak využitím. Nejlepším řešením bude obrátit se na specializovanou firmu FV - Plast, která vám s výběrem ráda poradí. Společnost má dlouholetou praxi v používání kompletního sortimentu trubek a tvarovek z polypropylenu nové generace jak v bytových a rodinných domech, tak dalších budovách určených pro průmyslové či komerční účely.

Rozvod trubek
i (Zdroj: FV - Plast)
Poradíme vám s výběrem trubek pro rozvod teplé a studené vody (Zdroj: FV - Plast)

Základní řady trubek 

Trubka FV PP-RCT UNI je dodávaná v rozměrech od průměru 16x2,2 až po 250x22,7 mm. Používá se pro rozvody teplé a studené pitné vody v rodinných domech a jednotlivých bytech a velmi vhodná je zejména pro montáž ležatého a svislého páteřního vedení, tedy tzv. ležáků a stoupaček v bytových domech. Její hlavní výhodou je zvýšená světlost, a to až o 37 % a tedy i odpovídající zvýšená průtočnost při zachované stejné dimenzi. V praxi to znamená, že stoupačku je možné dimenzovat například v průměru d40 resp. d32 namísto někdejších d50 resp. d40. Pro snadnou orientaci při práci je trubka značena jedním podélným jasně zeleným pruhem.

Plastové trubky FV PP-RCT UNI
i (Zdroj: FV - Plast)
FV PP-RCT UNI je označena vždy zeleně (Zdroj: FV - Plast)

Trubka FV PP-RCT FASER HOT je dodávaná v rozměrech od 20x2,8 až po 250x22,7 mm. Tato trubka se používá pro montáž a výstavbu ležatých a svislých páteřních rozvodů teplé vody v bytových domech, v nemocnicích, v komerčních i průmyslových objektech. Velkou výhodou této trubky je kromě taktéž zvýšené světlosti a tedy i průtoku zejména výrazně více než trojnásobně snížená délková teplotní roztažnost, jež umožňuje účinně snížit nutnost použití kompenzací. Další velmi důležitou oblastí použití je výstavba kolektorů a přivaděčů centrálně připravené teplé vody k místům její spotřeby. Trubka je pro její snadnou identifikaci značena jedním podélným oranžovým pruhem.

Trubka FV PP-RCT HOT se vyrábí v rozměrech od 20x2,8 až po 125x17,1 mm. Použití této trubky je specifické zejména pro východní trhy, ale jak v Česku, tak na Slovensku se nachází nemalá skupina investorů, kteří dají přednost „výkonnostní rezervě“, kterou tato trubka díky silnější stěně nabízí. Není se čemu divit, vždyť výpočtová hodnota PN dosahuje u této trubky hodnoty až PN25. Odolnosti této trubky lze s výhodou využít tam, kde je intenzivně dezinfikována teplá voda přípravky na bázi volného chlóru. Trubka nese označení jedním červeným pruhem.

Plastové trubka FV PPRCT FASER HOT
FV PP-RCT FASER HOT je označena oranžově (Zdroj: FV - Plast)
 Plastové trubka FV PP-RCT HOT
FV PP-RCT HOT je označena vždy červeně (Zdroj: FV - Plast)

Trubka FV PP-RCT FASER COOL je vyráběná v rozměrech od 40x3,7 až po 250x14,8. Je používána zejména ve větších dimenzích pro montáž a výstavbu průmyslových chladicích okruhů a dále pro rozvod „centrálně připravovaného chladu“ do plošných chladicích systémů, jako je například stropní chlazení.

Trubky z PP-RCT v praxi

Zcela zásadní vlastností těchto trubek je jejich vzájemná kombinovatelnost mezi sebou, svařitelnost se všemi tvarovkami z PPR i s trubkami z PPR řady CLASSIC. To umožňuje snadné rekonstrukce, navázání na stávající rozvod a přináší nemalé úspory, neboť se nemusí postupovat metodou „spálené země“ a vše, co je dosud funkční vyhodit a nahradit novým. Máme na mysli například rekonstrukci stoupaček a jejich napojení na stávající, leckde již svépomocně rekonstruovaný rozvod v bytě.

Nákres konstrukce stoupačky
i (Zdroj: FV - Plast)
Trubky PP - RCT se často používají při rekonstrukci stoupaček (Zdroj: FV - Plast)

Není nic snadnějšího nežli výstavba stoupaček v bytových domech z trubek FV PP-RCT UNI pro pitnou vodu a FV PP-RCT FASER HOT pro vodu teplou. Trubky jsou dodávány také v délkách 3 m, čímž eliminujeme zbytečný prořez a zároveň usnadňujeme manipulaci v poměrně stísněných prostorech panelových domů. Při použití originální svářečky a svařovacích nástavců je kvalita spojů stoprocentní. Za předpokladu, že odpovědný pracovník je řádně proškolen a je držitelem svářečského průkazu, poskytuje firma FV – Plast, a.s. 15letou záruku na výrobní vadu, krytou pojištěním náhrady škody do výše 200 000,- EUR.

Rozvod trubek
i (Zdroj: FV - Plast)
Snadná a rychlá montáž plastových trubek v bytových domech (Zdroj: FV - Plast)

Jedinečná flexibilita trubek z PP-RCT umožňuje právě při výstavbě stoupaček využít tuto vlastnost ve prospěch jednoduchosti řešení kompenzace délkové teplotní roztažnosti. Společnost FV – Plast vyvinula zcela jedinečný způsob kompenzace v místech, kde nejsou kladeny zvláštní estetické nároky na přímost vedení potrubí, což jsou např. právě stoupačky ukryté v instalačních jádrech budov. Konstrukce je znázorněna na obrázku a její provedení je ověřeno dnes už na stovkách případů realizací.

Přesné dimenzování trubek z PP-RCT je dnes úplná hračka. Společnost FV – Plast, a.s. nabízí na svých stránkách ke stažení firemní verzi programu TechCon pod názvem FV CAD, který umožňuje vedle návrhu radiátorového a podlahového topení zcela intuitivně navrhnout jakýkoliv rozvod teplé či studené vody v bytě, domě či továrně. Firma FV - Plast nabízí účinný nástroj pro projekci vodovodů z PP-RCT. Polypropylénové rozvody vody jsou jak v Česku, tak na Slovensku nejpoužívanějšími a nejčastěji montovanými vodovodními systémy, patřící mezi nejspolehlivější. Jejich spolehlivost záleží zejména na kvalitě návrhu a odvedené montážní práce. Prosím dbejme společně, aby oba tyto předpoklady byly naplněny a bezvadné výrobky firmy FV – Plast nám mohly sloužit po desítky let.

Publikováno: 17.2.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Pepa zjišťoval možnosti chlazení v domě v letních měsících u společnosti FV PLAST

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stavba teď jede na plné obrátky a tak ani Pepa neztrácí čas. Cestou z hobbymarketu, kde koupil nová kamna, se stavil na otočku ve společnosti FV Plast. Potřeboval zjistit pro Karla něco o možnostech chlazení v domě v době teplých dní.