reklama

Víte, jaký je postup instalace při zateplení?

Zateplení je v současnosti často diskutované téma, na jedné straně se najdou zarputilí odpůrci, kteří si dům nikdy nezateplí. Na druhé straně jsou spokojení majitelé zateplených domů. Vše má samozřejmě své klady i zápory, ale snad největším lákadlem je úspora energie a tepelný komfort v domě.

Izolace stropu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Víte, jaký je postup instalace při zateplení (Zdroj: Prima DOMA)

Proč zateplit místnosti v suterénu?

Pokud máte garáž, sklep nebo technickou místnost pod obytnou částí domu, zateplení budete dříve nebo později muset řešit. Pokud suterén necháte nezateplený, od podlahy budete cítit nepříjemný chlad. Můžete samozřejmě zateplit suterén, ale pokud chcete mít studený sklep, raději zateplete pouze strop.
Dalším bonusem je samozřejmě již zmíněná úspora energie na vytápění, a pokud vše provedete správně, nikde se vám nebudou tvořit tepelné mosty. Dobře zateplený dům i suterén je třeba pořádně větrat, zvlášť pokud máte v technické místnosti třeba plynový kotel. Zateplené prostory tolik nedýchají a nemají spojení s venkovním prostředím. 

Původní stav
Původní stav sklepa byl dost nevlídný (Zdroj: Prima DOMA)
Minerální vata
Minerální vata má výborné akustické vlastnosti (Zdroj: Depositphotos)

Jak připravit strop na zateplení?

Při rekonstrukcích domů se často majitelé vykašlou na přípravu podkladu a potom musí řešit řadu nepříjemností. Původní malbu je potřeba odstranit, a to velmi důkladně. Nezdržujte se škrábáním a sežeňte si rovnou brusku, kterou vše zbrousíte. Následně strop omeťte od prachu, napenetrujte a můžete lepit. 

Broušení
Stará malba a nánosy špíny musí pryč, nejlépe bruskou (Zdroj: Prima DOMA)
Penetrace
Podklad je potřeba sjednotit penetrací (Zdroj: Prima DOMA)

Jak probíhá samotné zateplení?

Vše záleží na zvoleném materiálu. Někdy je snazší nevymýšlet zbytečně složitá řešení a sáhnout po minerální vatě. Ta má výborné akustické vlastnosti a má i dobrou protipožární odolnost. Díky zkosené hraně a ne úplně rovnému povrchu snadno zakryjete nerovnosti podkladu. 

Lepidlo se nanáší „na zub“, kdy vytvoříte na jeho povrchu drážky. Ty umožní lepší přichycení na strop. U minerální vaty nejsou potřeba žádné další přípravky a procedury, takže zateplení probíhá rychle a je ve finále levnější než tolik oblíbený polystyren. 

Je potřeba nějaké speciální lepidlo?

Není. Vystačíte si s klasickým flexibilním lepidlem na fasádu, které seženete ve všech stavebninách. Během lepení se nemusíte zaobírat s podporami nebo kotvením. Jednoduše natřete desku lepidlem, "připlácnete" na strop a nemusíte se bát, že vám desky spadnou na hlavu. Takže i velkou plochu zvládnete zateplit svépomocí relativně rychle. 

Lepidlo
Použijte běžné stavební lepidlo (Zdroj: Prima DOMA)
Lepení
Desky izolace se nalepují na očištěný strop (Zdroj: Prima DOMA)

Finální barevná úprava

Pokud jde o technickou místnost, můžete se spokojit s holou minerální vatou a nikoho tím nepohoršíte. Ale v garáži by už bylo lepší trochu zapracovat na vzhledu. Desky minerální vaty lze nastříkat libovolným odstínem akrylové barvy a přizpůsobit si vzhled svým představám. Práci si můžete i ulehčit a koupit desky natřené bílou barvou, ale nikdo vám nebrání mít třeba růžový strop v garáži. 

Zateplení
Finální zateplení stropu minerální vatou (Zdroj: Prima DOMA)
Malování
Izolaci na stropě můžete přetírat barvou nebo jen vybílit na čisto (Zdroj: Depositphotos)

Praktické rady na závěr

Na přípravě podkladu záleží! Zbylá barva nerovnosti, nebo "nedejbože" mastnota, negativně ovlivní výsledné zateplení a může dojít k odlepení nebo snížení životnosti. Když už něco děláte, udělejte to pořádně. 
Lepidlo a penetraci vybírejte od jedné firmy. Budete mít jistotu, že se k sobě hodí a vše bude dobře držet. Nesnažte se šetřit na ceně a kupte kvalitní produkty. 
Najděte si aktuální podmínky dotací na zateplení. Možná se vám podaří výrazně ušetřit a cenu rekonstrukce stáhnete i o několik desítek tisíc, které budete moci investovat jinde. 

Publikováno: 3.3.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář