reklama

Spojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem

Celá řada z nás sní v zimním období o tepelném komfortu, který nemusíme řešit neustálým přikládáním do kamen. Pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat dům, pak jste tu správně. Na následujících řádcích najdete informace o velmi zajímavém způsobu vytápění, který kombinuje dva moderní celky do jednoho. Jde o spojení fotovoltaiky a tepelného čerpadla do jednoho celku.

Tepelné čerpadlo
Spojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem (Zdroj: Prima DOMA)

Spojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem dává v dnešní době velký smysl. Panely na střeše vyrábí elektřinu, která se používá pro pohon kompresu v jednotce tepelného čerpadla. Díky tomu vyrábíme velmi levně teplo pro vytápění, zároveň ale můžeme vodu však i ohřívat pro jiné účely. V letním období, kdy fotovoltaika vyrobí elektřinu, také nejvíce ušetříme, protože na ohřev vody spotřebujeme jen málo elektřiny ze sítě. Od podzimu do jara potom střešní fotovoltaické panely pomáhají i s vytápěním, což má také velmi pozitivní dopad na stav naší peněženky, co se nákladů na energie týká. V podstatě se tak rodinný dům, vybavený komplexním systémem fotovoltaiky, spojené s tepelným čerpadlem, stává částečně energeticky nezávislý na vnější síti a podporuje ekologický a velmi moderní, úsporný styl našeho života.

Čerpadlo
Při montáži se nejprve usadí venkovní jednotka (Zdroj: Prima DOMA)

Podstata funkce fotovoltaiky ve spojení s tepelným čerpadlem

Co se týká fotovoltaiky, ta je závislá na propočtech projektanta, kde je zapotřebí tomu přizpůsobit také únosnost střechy a tuto osadit konstrukcí, která poslouží pro usazení panelů. Od fotovoltaiky pak je veden kabel do technické místnosti – v případě staršího domu v rekonstrukci může posloužit místnost bývalé kotelny. Zařízení, kombinující střídač a řídicí uzel, pak dává signál, kam směřovat vyrobenou elektřinu. Část může být použita pro vytápění, část pro ohřev teplé vody nebo pro spotřebu elektřiny běžným způsobem do zásuvek, do kterých se napojují elektrospotřebiče třeba v kuchyni.

Voda-vzduch
Nejčastěji využívaným typem tepelného čerpadla je systém vzduch – voda (Zdroj: Prima DOMA)
Spojování
Spojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem dává v dnešní době velký smysl (Zdroj: Prima DOMA)

Nejčastěji využívaným typem tepelného čerpadla je systém vzduch – voda, který převádí tepelnou energii vzduchu do vody. Jde o zařízení, které může vytápět i větší domy a perfektně se hodí do všech oblastí. Při montáži se nejprve usadí venkovní jednotka. Následuje propojení s vnitřní jednotkou, která je vybavena sběračem chladiva a rozvádí teplo do domu. Samozřejmě, i tento systém je možné vybavit tak, aby bylo možné jeho ovládání prostřednictvím chytrých technologií.

Řídící jednotka
Řídící jednotka je mozkem celého systému (Zdroj: Prima DOMA)
Displej
O systém se není třeba vůbec starat, jen si nastavíme požadované parametry (Zdroj: Prima DOMA)

Komfort především

Kompletní a propojený systém má celou řadu zcela zásadních výhod. Tou největší je vynikající komfort. V minulosti jsme museli řešit nutnost pravidelného přikládání do kotlů, což odbouraly kotle automatické. Jenže s příchodem tepelných čerpadel je komfort ještě větší, o systém se není třeba vůbec starat, jen si nastavíme požadované parametry a systém vše řeší za nás. A ve spojení s vlastní výrobou elektřiny přes fotovoltaické panely můžeme ještě pěkných pár korun za elektřinu ušetřit.

Publikováno: 4.3.2021, Autor: Radoslav Ptáček , Profil autora: Radoslav Ptáček