reklama

Rekonstrukce panelákové kuchyně – jak ji zvládnout?

Bydlení v panelovém domě má, jako každé bydlení kdekoliv jinde, svoje výhody i nevýhody. Kuchyně je prostor, který využíváte i několikrát za den, a proto je potřeba, aby vám poskytovala komfort i funkčnost. V panelovém domě je ovšem kuchyně často zařízena neefektivně v rámci souboje o každý využitelný metr čtvereční. Jak vyzrát na její rekonstrukci a zvládnout ji tak, aby z ní bylo místo, kde vám vaření půjde samo od ruky?

Rekonstrukce panelákové kuchyně – jak ji zvládnout? (Zdroj: Sanitino.cz)

Začíná to myšlenkou

Jako každá akce i rekonstrukce koupelny vyžaduje prvotní myšlenku. Vyložte karty na stůl, diskutujte o tom:

  • Proč vlastně toužíte po rekonstrukci,
  • kolik času, energie i financí jste schopni investovat,
  • co chcete, aby vám rekonstrukce přinesla (očekávání),
  • v jakém stylu chcete kuchyni vybudovat, 
  • zvládnete to sami nebo si najmete firmu (řemeslníky),

Po zodpovězení těchto otázek byste měli mít jasno a můžete se pustit do plánování.

Přechází to v plán

V této fázi je potřeba si už jasně rozvrhnout CO, JAK, KDE a PROČ. Jestliže toužíte po moderní kuchyni, která vám bude sloužit další dlouhou řadu let, řiďte se podle současných trendů. Naplánujte si harmonogram, termíny a především rozpočet. Při plánování zařizování kuchyně myslete nejen na design, ale především na praktičnost a také na ekologii. Ekologie je velmi žhavým a diskutovaným tématem, které bude v kurzu ještě nějakou tu dobu. U panelákové kuchyně bojujete často s místem, při plánování proto vše řádně přeměřte. 

Design
Při plánování zařizování kuchyně myslete na design a praktičnost (Zdroj: Sanitino.cz)

Realizací to nekončí

Přichází ta nejpříjemnější část rekonstrukce, a to její realizace. Doteď jste o ní pouze spekulovali a přemýšleli nad ní. Ekologie velmi úzce souvisí s ekonomií, ekologicky šetrné vybavení často šetří nejen přírodu, ale i vaše konto. Propojit trendy s praktičnosti a ekologií je možné. Příkladem toho je například kolekce GROHE Red, která představuje inteligentní kuchyňské baterie s funkcí ohřevu vody. Úsporné jsou poté i baterie pákové a termostatické.

I přes to, že máte myčku nádobí, žádná kuchyně se neobejde bez kuchyňského dřezu. Ten by měl zapadat do stylu kuchyně a ladit k vaší pracovní desce, stejně jako baterie, která k němu náleží. Ačkoliv je nerez na ústupu, na nerezovém dřezu není nic špatného. Pokud vám tento materiál nesedí, můžete zvolit dřez keramický nebo stále oblíbenější granitový. 

A proč to realizací nekončí? Nezapomeňte na pravidelnou údržbu všeho vybavení a spotřebičů, které v kuchyni budete mít. Vzhledem k průměrné velikosti panelákových kuchyní je potřeba co nejvíce využít vestavěných spotřebičů, které budou zabírat minimum místa, a to především na pracovní ploše. 

Na rekonstrukci nešetřete

Závěrem bychom rádi zmínili, že není dobré se snažit jakkoliv na rekonstrukci ušetřit. Nahrazení dražších materiálů levnějšími může zapříčinit to, že za pár let se můžete do rekonstrukce pustit znovu. A to přece nechcete. Držíme vám při rekonstrukci palce a pevné nervy!

Publikováno: 30.1.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce