reklama

Infrasauna, kterou si postavíte přímo doma

Proč si pořizovat domácí infrasaunu? Stres, shon, únava. To jsou aktuální strašáci dneška, kteří nás neustále drží ve svých spárech. Jak se jim v nynější uspěchané době vymanit? Odpověď je ve své podstatě úplně prostá. Stačí se na chvíli zastavit a odpočívat.

Domácí infrasauna (Zdroj: Marimex)

A to je ve většině případů právě ten problém, neumíme odpočívat. Stále se za něčím honíme a stejně nám na nic nezbývá čas. Přitom stačí tak málo, zavřít oči a nechat se unést daleko od všedních starostí. A právě při takovém úniku z hektického života může pomoci infrasauna, malá oáza klidu, kterou si postavíme přímo doma.

Infrasauna, kterou si postavíte sami doma
Infrasaunu si můžete postavit sami doma (Zdroj: Marimex)

Kde a jak infrasaunu nejlépe instalovat

Odedávna naši předci věděli o pozitivních dopadech saunování na lidský organismus. Tehdy to ale byly sauny stojící na kouřovém vytápění, vytápění suchém, případně sauny finské. Většinou se musely před každým použitím dlouho dopředu vyhřívat a po saunovacím procesu náročně čistit. Díky infrasaunám je celý proces saunování uživatelsky mnohem snadnější a hlavně komfortnější.

Infrasaunu snadno postavíme jak do rodinného domku, tak i do malého bytu. Infrasauna určená pro jednu nebo dvě osoby nezabere plochu o málo větší než jeden metr čtvereční. Nejčastěji se pro ni najde místo v koupelně, v ložnici, na chodbě, v suterénu nebo v domácím fitness. Podklad může být jakýkoliv – koberec, parkety, lino i dlažba. Infrasauna nepotřebuje přívod vody, kanalizační odtok a ani speciální elektrickou přípojku se silným samostatným jističem. K uvedení do provozu stačí obyčejná elektrická zásuvka do sítě 230 V. Přestože se infrasauna může jevit jako poměrně velký objekt, není potřeba bát se velké spotřeby. Je totiž srovnatelná s obyčejnou napařovací žehličkou.

Dřevěná infrasauna
Instalace infrasauny je celkem jednoduchá (Zdroj: Marimex)

Jak to funguje?

A jak to vlastně funguje? Infrasauny působí na lidský organismus prostřednictvím infračerveného záření. Jsou vybaveny karbonovými, keramickými nebo redlight topidly. Topidla jsou umístěna nejčastěji na stěnách, ale mohou být i v lavici a v podlaze. Vydávají infračervené paprsky, které prostupuji několik centimetrů do lidské tkáně, a hloubkově ji prohřívají. Proto se infrasauny obejdou bez kamen, která je zapotřebí polévat vodou.

Infrasauna je časově a finančně efektivnější než klasická finská sauna. I pocení a stejně tak detoxikace organismu v infrasauně je několikanásobně vyšší a účinnější. Celý proces probíhá již při okolní teplotě 45-60 °C. Mírné teploty vzduchu v infrasauně jsou důležité pro osoby s kardiovaskulárními onemocněními, protože rizika vyplývající z těchto zdravotních neduhů se při vysokých teplotách v tradičních saunách zvyšují. Stejně tak přijatelnou teplotu vzduchu infrasauny ocení i děti a lidé, kterým nevyhovuje hutné horko saun klasických. Nižší okolní teplota jednoduše umožňuje delší terapeutická sezení a plné využití možností infrasaunování.

V infrasauně se tkáně sice zahřívají, naše tělo to však nevnímá. Je totiž schopné pociťovat teplo na úrovni pokožky a nikoli hluboké prohřívání. Tepelné změny tedy nepociťujeme, ale náš organismus to ovlivňuje. Energie produkovaná infrasaunou je nastavena takovým způsobem, aby co nejblíže odpovídala energii vyzařované naším tělem.

Dřevěný interiér infrasauny
Příjemný interiér infrasauny je přímo stvořený pro relaxaci (Zdroj: Marimex)

Vliv saunování na lidský organismus

Pobyt v infrasauně zabraňuje fyzickému vyčerpání a prakticky dobíjí baterky stejně jako pobyt na slunci. Navíc ne všechna sluneční energie je našemu tělu prospěšná, a proto má infračervené záření právě v tomto ohledu navrch. Infrasaunování totiž přináší všechny výhody přirozeného slunečního záření bez jakýchkoliv jeho negativních vlivů. Je považováno za zdravou zábavu, která udržuje organismus v harmonii, působí pozitivně na lidskou psychiku, zklidňuje, uvolňuje a odbourává stres.

Pravidelná terapie v infrasauně přirozeným způsobem posiluje imunitní systém a uzdravovací schopnosti našeho těla. Dokáže zkrátit dobu, za kterou je tělo schopno léčit běžná svalová zranění - výrony, otoky, podlitiny a natažené svaly. Napomáhá zmírnění svalových křečí, projevům revmatické artritidy i ztuhlosti a bolesti kloubů. Zlepšuje celkový zdravotní stav, způsobuje, že trpíme méně bolestmi a umožňuje tak našemu tělu snadněji se zotavovat.

Pravidelné sezení v infrasauně posílí imunitní systém (Zdroj: Marimex)

Infrasaunování vede k rozšiřování cév a ke zvýšené krevní cirkulaci. Krev jako taková je centrálním transportním systémem uvnitř našeho těla a správně fungující oběhový systém je základním stavebním kamenem dobrého zdraví. Se zvýšenou krevní cirkulací je spojena také regenerace pokožky. Pravidelné infrasaunování dokáže pomoci při léčbě ekzémů, akné, nebo celulitidy. Póry kůže jsou navíc pocením důkladně pročištěny a tělo je zbavováno velkého množství toxinů.

Relaxace a odpočinek dokáže nabudit nejen naše tělo, ale i mysl. Je dobré najít si párkrát týdně alespoň chvilku a úplně vypnout. Zavřít za sebou dveře od infrasauny prakticky znamená připravit organismus na restart. Obrnit tělo proti další várce každodenních výzev.

Publikováno: 1.2.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce