reklama

Podlahy – našlapujte v pohodlí a bezpečí

Vybrat podlahovou krytinu do svého domu nebo bytu není zrovna jednoduché. Kvalitní podlaha je jednou z finančně nejnáročnějších položek při vybavování interiérů a pro celý objekt nelze použít jeden typ podlah, proto si její výběr vyžaduje zevrubnou úvahu, při níž se neobejdeme bez pomoci architektů a odborníků podlahářů. Na druhou stranu je nabídka na trhu velmi pestrá, a to jak z hlediska ceny, tak i šíře sortimentu, proto se nemusíme obávat, že bychom nakonec nenašli tu pravou.

Depositphotos_43903739_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr správné podlahy není radno podceňovat (Zdroj: Depositphotos)

Zcela zásadní pro výběr podlahy je místnost, do které je určena. Krytina vhodná do obývacího pokoje, se většinou nehodí do koupelny nebo kuchyně. Zároveň bychom měli mít stále na mysli, že cílem našeho snažení je harmonický konečný vzhled celého objektu.   

Depositphotos_7450281_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Podlaha v interiéru (Zdroj: Depositphotos)

Různé podmínky, různé povrchy

Rozhodující je míra a forma zátěže jednotlivých prostor. Obývací nebo dětský pokoj jsou často používanými místnostmi, v nichž se neustále někdo pohybuje, a podlaha musí bez poškození udržet těžší kusy nábytku, takže se sem nehodí materiály jako dlaždice nebo kámen. V koupelně je zase tolik vlhkosti a páry, že sem nepatří dřevo (ale třeba ani lamino) a už vůbec nejsou na místě „experimenty“ v podobě koberečků. Do koupelen a kuchyní se výborně hodí dlaždice či kameny (případně linoleum), kterým vlhko nevadí a dobře se udržují v čistotě.

Depositphotos_7622261_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Podlaha v koupelně by měla mít protiskluzovou úpravu (Zdroj: Depositphotos)

Ložnice a pracovna jsou naopak prostorami, které nejsou tolik frekventované. Chodíme sem pracovat a odpočívat, takže i zatížení podlah není tak intenzivní. Jsou to místa veskrze intimní, takže zde uvítáme příjemné a útulné prostředí, jaké nejlépe navodí dřevěná podlaha nebo koberce. Naopak dlaždice či kameny jsou příliš „tvrdé“ a studené.

Depositphotos_16941819_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěná podlaha v ložnici (Zdroj: Depositphotos)

Při výběru mysleme také na to, kolik času jsme ochotni nebo schopni věnovat úklidu a celkové údržbě. Bílá dlaždicová podlaha sice vypadá luxusně, ale pokud s námi žijí v domácnosti děti a chlupatí mazlíčci, pak si jejím pořízením na sebe šijeme příslovečný bič. Některé typy podlah – třeba dřevěné nebo laminované - jsou citlivé na poškrábání, o které se takové psí tlapky postarají velmi rychle. Naopak vinylové materiály jsou odolné nejen vůči zvířecím drápkům, ale také vůči občasným loužičkám.

Depositphotos_431436456_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Podlaha by měla být odolná i proti poškrábání drápky vašeho mazlíčka (Zdroj: Depositphotos)

Pokud nejsme příliš limitování rozpočtem a uvažujeme o topení v podlaze, musíme této volbě pochopitelně přizpůsobit i výběr krytiny. Pro tyto účely se výborně hodí dlaždice nebo kameny, případně plovoucí laminátová podlaha. V neposlední řadě je pro výběr důležitý také charakter našeho domu či bytu. Ve venkovských staveních a rekonstruovaných starých činžovních domech nepůsobí dobře minimalistické a chladné podlahy, třeba s mramorovým dekorem. A ve střízlivém moderním interiéru vypadá trochu nepatřičně rustikální dřevěná podlahová krytina.

Depositphotos_4796231_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Do rustikálního interiéru se hodí stejně laděná dlažba (Zdroj: Depositphotos)

Dřevo je klasika

Jestli hledáme klasiku mezi podlahovými materiály, pak je to bezesporu dřevo. V jeho prospěch mluví pěkný vzhled, trvanlivost i to, že je vhodný pro alergiky. Nehodí se ovšem všude: vedle již zmiňovaných koupelen a kuchyní bychom se mu měli vyhnout rovněž ve frekventovaných halách, chodbách a místnostech, kde je přímý vstup z venku, protože se rychle poškrábe. To mu ubírá nejen na kráse, ale postupně se odírá také povrchová ochranná vrstva, a snižuje se tak jeho životnost. Dřevěné podlahy vyžadují systematickou údržbu, musíme je pravidelně leštit a voskovat. Na druhou stranu ty kvalitní můžeme během let několikrát restaurovat. Dřevo dobře tlumí kroky a je příjemné a teplé na dotyk. Dnes už zdaleka neplatí, že dřevěné podlahy se sestavují pouze z parket. Vybrat si můžeme z palubek nebo dřevěných desek, z nichž je možné vytvářet i mozaikové dekory.

Depositphotos_19471147_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěná podlaha dobře tlumí kroky a je příjemná na dotyk (Zdroj: Depositphotos)

Majitelé rekonstruovaných starých domů, kteří jsou milovníky přírodních materiálů, mnohdy zatouží po kamenné podlaze. Neměli bychom ale podlehnout krásným fotkám z luxusních časopisů, klasický kámen není do obytných prostor příliš ideální. Dobře ale působí v otevřených dvoranách, zimních zahradách a na terasách.  Přijatelnější variantu nabízejí tzv. kamenné koberce, které jsou směsí drobné kamenné drti a pojivového materiálu. Ty kvalitní a nejmodernější mají možnost různých povrchových úprav - například protiskluzovou; pod některé z nich lze nainstalovat i topení. I když jejich producenti zaručují snadnou údržbu, rozhodně se v tomto směru nemohou vyrovnat keramickým dlaždicím, laminátu či vinylu.

Depositphotos_19461693_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Břidlicová podlaha působí velmi exkluzivně (Zdroj: Depositphotos)

Atraktivní vzhled, lehká údržba

Určitě se shodneme na tom, že většina z nás ocení u podlahové krytiny ideální poměr mezi pořizovací cenou, vzhledem a snadnou údržbou. Proto se v minulých letech stala velice oblíbenou plovoucí podlaha z laminátů. Hodí se i do menších bytů, na první pohled vypadá pěkně, její pokládka není obtížná, stejně tak jako údržba, protože ji nemusíte leštit nebo voskovat. Je vhodná i pro podlahové topení. Ale laminát má také svoje zápory: Je choulostivý na vlhko, hůře tlumí zvuky a jeho vzhled není tak atraktivní, jako tomu je například u vinylových povrchů.

Depositphotos_36355547_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Laminátové plovoucí podlahy se snadno pokládají i udržují (Zdroj: Depositphotos)

Stále více popularity jako podlahová krytina si získává právě vinyl. Důvodem je nejen široká škála dekorů a barev, ale také jeho vynikající technologické vlastnosti. Vinylové povrchy jsou odolné proti zátěži i vlhkosti, snadno se udržují a řadí se rovněž mezi povrchy vhodné k instalaci podlahového topení. Podobně jako dřevo jsou vhodné pro alergiky a v jejich prospěch mluví i relativně snadná pokládka. Vinyl je vítanou alternativou dřevěných podlah, protože existuje velký výběr dekorů zdařile imitujících dřevěnou strukturu.

Pokud se rozhodneme pro tzv. klikový systém vinylového povrchu, získáme odolnou a atraktivní podlahu. Skládá se z lamel, kdy každá má svůj zámek a lamely jsou volně položeny na podlahové podložce, která výborně tlumí hluk a dokáže přetáhnout teplotu do spodní konstrukce. Chůze po vinylových lamelách je komfortní a měkká a odměnou za to, že se rozhodneme právě pro ně, je prakticky nulová údržba. Tento typ podlahy je olemován pomocí soklových lišt, které jsou ve stejném dekoru. Není nutné klást prahy, tzv. distanční spáry se překrývají lištou, opět ve stejném odstínu.

Depositphotos_7589398_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Nabídka dekorů vinylových podlah je skutečně široká (Zdroj: Depositphotos)

Zajímavé přírodní alternativy

Korek, to je stále oblíbenější přírodní materiál, protože má vynikající termoizolační vlastnosti a příjemný vzhled. Korek se vyznačuje dlouhou životností, je elastický, výborně tlumí kroky a pády a snadno se udržuje, protože je pokryt lakovanou vrstvou vyhlazující nerovnosti. Patří také k podlahovým povrchům, které nevadí alergikům. Nehodí se ovšem tam, kde hrozí poškození ostrými předměty a hranami a ve srovnání s vinylem nebo laminátem je na trhu omezená škála povrchových designů.

Depositphotos_98175344_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Korek má vynikající termoizolační vlastnosti (Zdroj: Depositphotos)

Nemusíme se ani děsit, když nám architekt nabídne jako možnou variantu linoleum. Bude se totiž nejspíš jednat o tzv. přírodní lino, které se vyrábí z lněného oleje, pryskyřice, dřevité nebo korkové moučky a vápence. Má podobné vlastnosti jako korek, ale je cenově dostupnější. Přírodní linoleum je ovšem náchylnější na poškození ostrými předměty a při jeho pokládce musíme mít připraven skutečně hladký rovný povrch.

Depositphotos_163089832_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Přírodní linoleum se pokládá na dokonale hladký povrch (Zdroj: Depositphotos)

V loftových a moderních designových bytech se dobře vyjímají lité podlahy, dříve používané hlavně v průmyslových provozech. Jedná se vlastně o potěry – často probarvené zajímavými odstíny - na bázi cementového nebo magnezitové pojiva. Snadno se udržují, jsou voděvzdorné a celkově odolné, lze pod ně položit topení a nevadí alergikum. Jsou ale tvrdé, špatně tlumí nárazy a hluk a vzhledem ke své poměrně vysoké váze je zvláště u starších objektů nutné bedlivě zvážit vliv této krytiny na celkovou statiku.

Lité podlahy z tzv. terazza se používaly už za první republiky. Terazzo je vlastně směs mramorové drti, barevných kamínků a vápenné malty, která je po vytvrzení a vybroušení ještě naleštěna lněným olejem. Používá se opět i dnes, zejména pro chodby a vstupní prostory rodinných domů.

Depositphotos_147626595_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Lité podlahy z tzv. terazza jsou vhodné pro chodby a vstupní prostory (Zdroj: Depositphotos)

Tipy pro vás:

  • Lidstvo se nejspíš dělí na milovníky koberců a na ty, kteří je zásadně odmítají. Pokud patříte do první skupiny, nestyďte se, koberce jsou stále trendy. Zvolte si takový, který se dobře udržuje a který bude ladit s charakterem vašeho domova. Kobercům se vyhněte jenom v místnostech, kde jim hrozí vlhko a znečištění. Nejenže vlhko kobercům škodí, ale kvůli němu se v nich drží pro alergiky škodlivé plísně.
Depositphotos_2767580_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Koberec je nejen praktickým, ale i dekorativním prvkem (Zdroj: Depositphotos)
  • Není to zase tak dlouhou, kdy mnozí netušili, co je „plovoucí podlaha“. Naopak dnes najdeme asi málokoho, kdo tento pojem nezná. Většinou si pod ním ale představíme podlahovou krytinu z laminátu, nicméně běžně se dělá i z vinylu a ze dřeva.
  • Rozhodnete-li se pro dřevěnou podlahu, volte raději tvrdší druhy dřeva. Čím je dřevo tvrdší, tím nižší je riziko mechanického poškození. Mezi nejtvrdší druhy dřeva patří dub, ořech, javor, buk nebo akát, ale také jabloň nebo hruška.
  • O přírodním linoleu tu už zmínka byla, věnujme tedy pár slov i klasickému linu, nebo-li PVC. Stále existuje a určitě je na místě, pokud potřebujeme pokrýt podlahu různých komor, sklepů, skladových prostor apod. a nechceme na tuto položku obětovat velké částky.

Publikováno: 28.1.2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová