reklama

Využívejte dešťovou vodu po celý rok, nasbírejte si jí do zásoby

Jakou vodou zaléváte zahradu nebo myjete auto? Pokud pitnou z vodovodního řadu, tak vám peníze doslova protékají mezi prsty. Potěšte svou peněženku i planetu, a pořiďte si na zahradu jímku na záchyt dešťové vody. Stačí vám jen dostatek místa a bagr. Nebo víkendová rodinná brigáda s krumpáči a lopatami. Hotová jímka je skrytá pod zemí a investice do ní se vám za pár let vrátí.

Dešťová voda
i (Zdroj: Depositphotos)
Využívejte dešťovou vodu po celý rok, nasbírejte si jí do zásoby (Zdroj: Depositphotos)

Šetřete za vodu po celý rok

Jímka na záchyt dešťové vody, neboli také retenční nádrž je vhodným doplňkem každého rodinného domku se zahradou. Ušetří vám celoroční náklady za vodu a sbírat dešťovku ze střechy domu můžete dlouhá léta. Zprovoznění jímky se může na první pohled zdát jako velký a složitý projekt. Stačí k tomu ale trocha odvahy, důsledná příprava a několik silných rukou. A v některých případech malá výpomoc těžké techniky.

Výkop
i (Zdroj: Depositphotos)
K výkopovým pracím si můžete na pomoc přizvat bagr (Zdroj: Depositphotos)

Studna nebo jímka, to je oč tu běží

Jímka je v tomto souboji sázkou na jistotu. Pokud byste raději studnu, poraďte se před finálním verdiktem se studnaři. Ve studni vám sice voda jen tak nedojde, ale její pořízení se může pěkně prodražit. Cena se totiž odvíjí od typu podloží a hloubky, ve které se na vašem pozemku nachází podzemní voda. Zato dešťovka padá téměř všude. A pokud s ní nebudete plýtvat, vydrží vám v nádrži i přes léto, kdy je sucho největší. Cenově pak vyjde jímka v drtivé většině případů levněji. Někdy i o pár desítek tisíc.

Při výběru se raději poraďte s profíky

Plast a beton, to jsou dva nejčastější materiály, ze kterých se jímky na záchyt vody vyrábějí. Rozdíly mezi nimi vás nepřekvapí. Plast je levnější, beton má zase větší výdrž. A jak velkou jímku si vlastně pořídit? To závisí na ploše střechy, ze které do nádrže vodu povedete. S velikostí jímky i dalšími otázkami vám určitě poradí dodavatel. Spoustu dalších rad vypátráte také na internetu. A jakmile budete mít vybráno, můžete se pustit do příprav.

Nádrž
Nádrž usazujte do výkopu opatrně, aby se neotloukla (Zdroj: Prima DOMA)
Usazení
Betonovou nádrž i víko usadíte nejlépe pomocí jeřábu (Zdroj: Prima DOMA)

Bez kopání to nepůjde

Na přípravu pozemku k uložení jímky si přizvěte bagristu. Nebo se pořádně zapotíte s krumpáčem a lopatou. Důležité je totiž vyhloubit jámu dostatečně hlubokou na to, aby se v ní po zasypání schovala celá nádrž. Ještě předtím ale dobře zvažte, kam přesně nádrž umístíte. Nesmí být totiž příliš blízko základům domu. Myslet ale musíte také na svodové trubky od okapů, které k ní povedou. I pro ně je třeba připravit dostatečně hluboký výkop. Po skončení výkopových prací vysypte dno jámy štěrkem, aby se jímka později nepropadala a držela pevně na místě. A jestli chcete mít absolutní jistotu, můžete ke štěrku přidat ještě vrstvu betonu.

Šup s jímkou do výkopu

K usazení jímky může být potřeba asistence těžké techniky. Obzvlášť na betonovou nádrž si na pomoc zavolejte jeřáb. S nádrží plastovou si oproti tomu poradí i několik párů rukou. Jakmile je jímka na svém místě na dně výkopu, je čas ji zasypat. Obzvláště plastové jímky je také dobré před zásypem alespoň z třetiny naplnit vodou. Vyrovnají se tak tlaky mezi nádrží a okolím, čímž se zabrání deformaci. Na zásyp je ideální hrubý štěrk nebo písčitá půda. Zásyp nezapomeňte pořádně zhutnit. Dokončit byste jej pak měli v jednom dni. Kdyby vám totiž do rozdělané práce v noci napršelo, můžete začít znovu.

Vstupy
Na nádrž se nejprve nasadí výstupní trubka (Zdroj: Prima DOMA)
Napojení
Dbejte na dokonalou těsnost trubek (Zdroj: Depositphotos)

Nezapomeňte připojit všechny trubky

Ještě před dokončením zásypu je třeba k nádrži připojit trubky z okapových svodů. Jejich napojení zvládne bez potíží každý důsledný kutil. Trubky by měly ležet na vrstvě písčité půdy a být alespoň padesát centimetrů hluboko. Myslete také na to, aby měly alespoň jednoprocentní spád. Je zbytečné hnát vodu mířící k nádrži do kopce. Nedílnou součástí jímky je také přepad, který odvede vodu do země v případě, že se nádrž při větších deštích celá naplní. Po jeho napojení už zbývá jen nainstalovat ponorné čerpadlo a připevnit víko s izolací.

Trubky
Nezapomeňte před dokončením zásypu k nádrži připojit všechny trubky (Zdroj: Prima DOMA)
Víko
Po dokončení prací zůstane nad zemí jen víko nádrže (Zdroj: Prima DOMA)

Kdo šetří, má za tři

Posledním úkolem je vymyslet, co s prostorem nad nádrží. Nejjednodušším řešením je nový trávník. A třeba právě k jeho zalévání pak můžete nachytanou dešťovou vodu využít. Ta vám poslouží nejen na zahradě nebo třeba při mytí auta, ale také doma. V domě peníze ušetříte například tím, že budete vodou z jímky splachovat toaletu. Těšit vás navíc budou nejen naspořené peníze, ale také pocit, že jste udělali něco dobrého pro planetu. Záchyt a využívání dešťovky je totiž jeden z nejefektivnějších způsobů, jak přispět k úspoře pitné vody. A když už se pro dešťovku rozhodnete, nezapomeňte se podívat, jestli není na pořízení jímky vypsaná dotace. Aktuálně běží třeba dotační program Dešťovka.

Publikováno: 21.1.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec

Mohlo by vás dále zajímat

Fachmani jedou vybírat velikost jímky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pro sběr dešťové vody navrhla projektantka Lada pěknou, bytelnou jímku, která něco vydrží. Jímka bude betonová. Už slyšíme, jak voláte, vždyť to neudrží vodu, jak jí tam vůbec na pozemek chtějí dostat? To bude něco jako betonová skruž? Jak bude těžká?