reklama

Porotherm AKU Profi - akustické cihly pro klidný domov

Svůj domov budujeme na desítky let. V průběhu času se vyvíjí nejen jeho okolí, ale také jeho obyvatelé. Proto je velmi důležité vybrat takový stavební materiál pro řešení stěn a příček, který zaručí pohodlí, klid a ochranu před hlukem. Využijte potenciál akustických cihel Porotherm AKU Profi / Profi Dryfix.

Porotherm AKU Profi - akustické cihly pro klidný domov (Zdroj: Wienerberger)

Porotherm AKU Profi / Profi Dryfix

Stále náročnější požadavky na zvukovou izolaci stěn, odborně vzduchovou neprůzvučnost, a to i u rodinných domů, byly impulsem pro vývoj cihel Porotherm AKU Profi. Ochrana před hlukem se stává jednou z priorit při rozhodování o našem bydlení.

shutterstock_671044846
Ochrana před hlukem se stává jednou z priorit při rozhodování o našem bydlení (Zdroj: Wienerberger)

Broušené akustické cihly řady Porotherm AKU Profi byly speciálně vyvinuty za účelem zajištění akustického komfortu v rodinném domě. Hluk městských ulic, ale i od sousedů tak zůstane přede dveřmi vašeho domova. Stejně tak cihly Porotherm AKU Profi zajistí zvukový komfort jednotlivých místností v rámci bytové jednotky. 

Cihly Porotherm AKU Profi doplňují systém broušených cihel Porotherm Profi. Stejně jako u broušených cihelných bloků Porotherm Profi zde nalezneme systém per a drážek a pro samotné zdění je používána zdicí pěna nebo malta pro tenké spáry. Tím je zaručena zejména rychlá a snadná výstavba vysněného domova. Všechny stavební části domu na sebe navazují a zajišťují stabilitu, pevnost, bezpečnost a vynikající zvukovou izolaci.

Využitím vlastností akustických broušených cihel Porotherm AKU Profi tak lze s dostatečnou rezervou vyhovět požadavkům na zvukovou izolaci stěn mezi místnostmi v budovách nebo mezi budovami (použití AKU Profi jako dvojité konstrukce), které jsou určeny normou ČSN 73 0532.

shutterstock_326420018
Použitím broušených akustických cihel lze dosáhnout snížení hluku o více než 50 % (Zdroj: Wienerberger)

Benefity Porotherm AKU Profi / Profi Dryfix pro váš domov

 • Lepší akustika o 5 až 7 dB u formátů 30 a 25 než u cihel řady Porotherm Profi. Použitím broušených akustických cihel lze dosáhnout snížení hluku o více než 50 %.
 • Posílení stability a tím bezpečnosti domu. Akustické broušené cihly mají vyšší pevnost o 30 % než klasická řada Porotherm Profi.
 • Vyšší tepelná kapacita o 20 %. Lépe udržují stálou vnitřní teplotu při výkyvech venkovních teplot v zimním i v letním období.
 • Úspora v počtu potřebných hmoždinek pro kotvení kontaktního zateplovacího systému díky o 30 % vyšší pevnosti kotvení ve srovnání se základní řadou broušených cihel.
 • Bezproblémové vrtání s příklepem.
 • Nižší pořizovací náklady oproti nebroušeným akustickým cihlám o 5 % díky menší pracnosti zdění. Ceny Porotherm AKU Profi zahrnují i tenkovrstvou maltu pro zdění nebo zdicí pěnu.
 • Umožňuje jednoduchou výstavbu díky jednotné technologii zdění a  stejnému pojivu pro stavbu obvodových i vnitřních konstrukcí. 
 • Rychlost zdění, která představuje až 25% úsporu času, díky zdění na tenkovrstvou maltu v porovnání se zděním na maltu obyčejnou a až 50% při použití zdicí pěny Porotherm Dryfix.

R‘w – stavební hodnota vážené vzduchové neprůzvučnosti

Rw – laboratorní hodnota vážené vzduchové neprůzvučnosti

Česká technická norma ČSN 73 0532:2020 určuje povinnost zajistit vlastnosti v rodinném domě nebo bytové jednotce pro všechny dělící stěny mezi obytnými místnostmi téhož bytu/domu minimálně R´w=40dB. Tuto hodnotu dokáže splnit i stěna z nejtenčí příčkovky Porotherm 11,5 AKU Profi na maltu pro tenké spáry nebo zdicí pěnu Dryfix.

shutterstock_312900938
Zvuk z hlučného prostoru se utlumí do prostoru bydlení (Zdroj: Wienerberger)

Porotherm 30 AKU Z Profi / Profi Dryfix

 • Cihla pro výrazný akustický komfort uvnitř domu.
 • Vhodná pro vnitřní nosné zdi.
 • Vhodná i pro vnější stěny pod zateplovací systém ETICS nebo provětrávanou zateplenou fasádu.
 • Možnost vrtat i s příklepem.
 • Vylepšené parametry oproti klasické broušené cihle stejné velikosti v řadě Porotherm Profi:

     – až o 7 dB lepší akustický útlum

     – o 5 MPa lepší pevnost zdicího bloku (až 20 MPa), což znamená až o 30 % vyšší pevnost v tlaku.

Není určena jako jednovrstvá konstrukce pro mezibytové stěny v bytových domech!

Porotherm 25 AKU Z Profi / Profi Dryfix

 • Cihla pro výrazný akustický komfort uvnitř budovy.
 • Vhodná pro obvodové a vnitřní nosné zdi.
 • Vhodná i pro vnější stěny pod zateplovací systém ETICS nebo provětrávanou zateplenou fasádu.
 • Možnost vrtat i s příklepem.
 • Výhodná při použití jako příčka mezi garáží nebo dílnou a chráněnou místností rodinného domu, protože zvuk z hlučného prostoru utlumí do prostoru bydlení.
 • Vylepšené parametry oproti klasické broušené cihle řady Porotherm Profi:

     – až o 5 dB lepší akustický útlum,

     – utlumí zvuky 70-75 dB (sekačka, nákladní automobil, řezání) na úroveň tichého šepotu, klasická cihla          řady Porotherm Profi utlumí jen 65 dB na úroveň šepotu,

     – o 5 MPa lepší pevnost zdicícho bloku (až 20 MPa), což znamená až o 30 % vyšší pevnost v tlaku.

 • Neprůzvučnost dvojité stěny 25 AKU Z Profi / Profi Dryfix + vzduchová mezera 40 mm vyplněná minerální vatou + 25 AKU Z Profi / Profi Dryfix s rezervou splňuje požadavek normy: R´w = 57 dB na dvojitou stěnu mezi řadovými domy a dvojdomy (laboratorní hodnota vážené vzduchové neprůzvučnosti uvedené skladby s vápenocementovými omítkami je Rw = 74 dB).

Není určena jako jednovrstvá konstrukce pro mezibytové stěny v bytových domech!

shutterstock_279769781
Využijte potenciál akustických cihel a budete mít klidný život (Zdroj: Wienerberger)

Porotherm 19 AKU Profi / Profi Dryfix

 • Vhodná zejména jako dvojitá stěna pro řadové domy a dvojdomy. Dvojité stěny mohou být na společném základu, pokud budou uloženy na těžký asfaltový pás.
 • Neprůzvučnost sendvičové stěny 19 AKU Profi / Profi Dryfix + vzduchová mezera 40 mm vyplněná minerální vatou + 19 AKU Profi / Profi Dryfix s rezervou splňuje požadavek normy:
 • w = 57 dB na dvojitou stěnu mezi řadovými domy a dvojdomy a R´w = 53 dB na mezibytovou stěnu (laboratorní hodnota vážené vzduchové neprůzvučnosti uvedené skladby s vápenocementovými omítkami je Rw = 73 dB).
 • Lze využít pro vnitřní nosné i nenosné stěny.

Jednovrstvá stěna z těchto cihel není určena pro mezibytové stěny v bytových domech!

Porotherm 11,5 AKU Profi / Profi Dryfix

 • Výborné akustické řešení pro vnitřní příčky.
 • Vynikající zvukověizolační parametry, které oproti klasické broušené cihle stejné velikosti v řadě Porotherm Profi s rezervou splní požadavek normy (R´w = 40 dB) na neprůzvučnost dělících stěn chráněných místností v rámci bytu či rodinného domu.
 • Snadné a rychlé použití díky technologii zdění broušených cihel.
 • Neprůzvučnost dvojité stěny 11,5 AKU Profi / Profi Dryfix + vzduchová mezera 40 mm vyplněná minerální vatou + 11,5 AKU Profi / Profi Dryfix s rezervou splňuje požadavek normy:
 • w = 40 dB pro všechny dělící stěny obytných místností v rámci jednoho bytu (laboratorní hodnota vážené vzduchové neprůzvučnosti uvedené skladby s vápenocementovými omítkami je Rw = 51 dB).
shutterstock_139234856
Je potřeba věnovat zvukové izolaci ve vašem domově velkou pozornost (Zdroj: Wienerberger)

Pokud budete mít možnost, vyzkoušejte si rozdíl v hlasitosti třeba vaší oblíbené písně jen o pouhé 3 dB, poznáte sami, že lidské ucho toto snížení o 3 dB vnímá jako snížení hluku cca o 50 %. Proto je potřeba věnovat zvukové izolaci ve vašem domově velkou pozornost.

Publikováno: 16.1.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce