reklama

Když se vám rozpadne komín, vy se hroutit nemusíte. Opravit většinou jde

Opravit komín není práce na jeden den. Dobrou zprávou je, že rekonstruovat lze, a to relativně snadno. Pokud netrpíte strachem z výšek, zvládnete to svépomocí a životnost spalinové cesty podstatně prodloužíte. Důležitý je výběr materiálu a porada s kominíkem.

Komín
i (Zdroj: Depositphotos)
Když se vám rozpadne komín, vy se hroutit nemusíte. Opravit většinou jde (Zdroj: Depositphotos)

Proč komíny trpí

Komíny mají těžký život – hlavně jejich nadstřešní části. Uvnitř je horko, zvenku na ně prší, padá sníh a mrzne. To často vede k narušení komínového zdiva a jeho postupné degradaci. Jako první dojde k vydrolení malty, pak se začnou rozpadat cihly. V takové případě je za minutu dvanáct a oprava nesnese odkladu.

komin 2
i (Zdroj: Depositphotos)
Než s opravou komína začnete, pozvěte si kominíka (Zdroj: Depositphotos)

Poraďte se s kominíkem

Než s opravou komína začnete, pozvěte si kominíka. Je na něm, aby komín prohlédl i zevnitř a zjistil, v jakém stavu je část komína od střechy až k podlaze. Pokud je celá spalinová cesta za hranicí technické životnosti, oprava se prodraží. Jestli je však mimo provoz pouze část nad střechou, můžete začít s rekonstrukcí.

Obyčejné cihly se nehodí

Než k opravě komínu přistoupíte, je potřeba demontovat jeho oplechování a sousední krytinu. Praktickou věcí je stavba malého dřevěného lešení na hřebeni střechy – hodí se jak kvůli vyšší bezpečnosti, tak pro odkládání stavebního materiálu a nářadí. Při odstraňování zbytků zdiva dejte pozor, abyste nepoškodili střešní krytinu. Nadstřešní část komínu můžete vyzdít z cihel komínovek nebo zvonivek. Vydrží podstatně déle než obyčejné cihly a nemusíte je omítat – stačí vyspárovat. Patrně budete muset nahradit vrchní část šamotové vložky. K zakončení komínu použijte beton a nezapomeňte na stříšku, aby dovnitř nepršelo. Nad štítem by měl komín vyčnívat nejméně šedesát centimetrů. Záleží ale na sklonu střechy a okolních překážkách.

komin 3
Při odstraňování zbytků zdiva dejte pozor, abyste nepoškodili střešní krytinu (Zdroj: Depositphotos)
komin
Než k opravě komínu přistoupíte, je potřeba demontovat jeho oplechování a sousední krytinu (Zdroj: Prima DOMA)

Ulehčete si práci

Na trhu jsou k dostání speciální stavebnice komínů, přičemž si můžete pořídit i jejich jednotlivé části. Díky komínovým tvarovkám půjde zdění rychleji od ruky. Někteří výrobci navíc nabízí díly určené zvlášť pro zdění nadstřešní části komína – jde o tvarovky, které imitují vyspárované zdivo. Snadno se s nimi pracuje a můžete si vybrat z několika barevných odstínů. Pokud neradi pracujete s plechem, nevadí. Oplechování komínu (takzvaný límec) můžete světit místnímu klempíř. A stejná služba se dá objednat už i přes internet – hotový výrobek vám přijde poštou.

Druhá varianta – vložkování

Vložkování má velkou výhodu v rychlosti a živnosti systému. Hodí se v případě, že potřebujete rekonstruovat celý komín. Často je spojené s frézováním komínového tělesa, díky čemuž se zvětší jeho vnitřní průměr. Dovnitř se zasune speciální hliníková nebo nerezová vložka, kudy budou spaliny odcházet. Nadstřešní část komínu pak stačí kolem vložky obezdít a oplechovat. Cena vložkování však není lidová – pohybuje se kolem dvou tisíc korun za metr vložky. Především u starých komínů jde ale někdy o jedinou možnost, jak komín používat a zároveň splňovat předepsané bezpečnostní normy. Právě v těchto případech je důležité konzultovat postup s kominíkem a případně i topenářem.

komin1
i (Zdroj: Depositphotos)
Vložkování má velkou výhodu v rychlosti a živnosti systému (Zdroj: Depositphotos)

TIPY:

  • oprava nadstřešní části komína není složitá. Hrozí však riziko pádu a úrazu. Na střeše byste se měli vždycky pohybovat s jištěním.
  • cihly komínovky odolávají nástrahám počasí lépe. Pokud se vám nechce komín omítat nebo spárovat, můžete ho klidně oplechovat.
  • vložkování komínu provádí specializované firmy. Hodí se pro topidla na tuhá paliva i plyn.
  • při práci na střeše dejte pozor na krytinu. Plech je citlivý na poškrábání, betonové tašky na prasknutí.

Publikováno: 20.1.2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč