reklama

Dešťová kanalizace chce dobrý plán, silné paže a lopatu

Stavba dešťové kanalizace je ideální projekt pro svépomocnou realizaci. Nepotřebujete k ní žádné speciální vybavení ani znalosti inženýra. Při dodržení několika základních podmínek bude fungovat skvěle, a navíc získáte kvalitní vodu třeba pro zálivku zahrádky.

Dešťová kanalizace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dešťová kanalizace chce dobrý plán, silné paže a lopatu (Zdroj: Prima DOMA)

Promyslete si postup

Pokud budete realizovat dešťovku u novostavby, máte o problém méně. Projektant vám její vedení navrhne i zakreslí. Při rekonstrukci staršího domu musíte mít jasný plán. To znamená nejen vědět, kudy dešťovka povede, ale i jaké další inženýrské sítě bude křížit. Může se potkat například s vodovodní nebo plynovou přípojkou. V takovém případě zapomeňte na bagr – kopat se musí ručně.

Vývod
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kanalizaci napojte na dešťovou jímku (Zdroj: Prima DOMA)

Co budete potřebovat?

Kromě silných paží nebo bagru musíte mít ještě KG potrubí, jehož pomocí se dešťové svody realizují. K tomu připojovací tvarovky, geigery (slouží k propojení okapních svodů s KG potrubím), fůru jemného písku, jímací nádrž a vsakovací koše. Umístění jímací nádrže záleží na jejím provedení. Většina má tvar válce na výšku, vyrábí se ale také varianty naležato. Některé jsou samonosné, jiné se musí obetonovat. Ke každé však výrobce dodává podrobný návod na zabudování.

Kanalizace
Potrubí bude potřeba zavést do domu a k vsakovacím košům (Zdroj: Prima DOMA)
Kompletace
Připojovací tvarovky a geigery slouží k propojení okapních svodů s KG potrubím (Zdroj: Depositphotos)

Čím hlouběji, tím lépe

Hloubka umístění dešťové kanalizace není daná tak striktně jako při uložení vodovodního potrubí. Většina investorů ji pokládá třeba jen čtyřicet centimetrů pod povrch. Ideální je umístit KG trubky hlouběji. Vyhnete se tak jejich případnému poškození – mělce usazené trubky můžete prorazit třeba při sázení stromku. Hloubka usazení vsakovacích košů závisí na jejich velikosti a tvaru. Horní hrana by měla být alespoň půl metru hluboko v případě, že plocha nad košem bude sloužit jako pochozí.

Přepad
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vsakovací koše, kam přepadem odtéká přebytečná voda z jímky, obalte geotextilií a zasypte jemným štěrkem (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž je jednoduchá

Výhodou je, že KG potrubí nemusíte nijak svařovat ani lepit. Spojuje se jednoduše pomocí tvarovek. Jejich těsnicí gumu je dobré namazat speciálním kluzným mýdlem. Spád potrubí musí mít alespoň jedno procento – změřit se dá vodováhou nebo nivelačním laserem. Samotný průměr potrubí je optimálně 125 milimetrů. Důležitou zásadou je trubky ve výkopu obsypat pískem, a to ze všech stran. Zabráníte tak proražení potrubí při zasypávání zeminou, kde se často ukrývají ostré kameny. Vsakovací koše, kam přepadem odtéká přebytečná voda z jímky, obalte geotextilií a zasypte jemným štěrkem.

Dvě věci v jednom

Když už budete realizovat výkop pro KG potrubí, můžete do něj uložit i zemnicí pásku na hromosvod. Ušetříte si tak spoustu další práce. Také z toho důvodu je lepší udělat výkop o něco hlubší a širší. Zvolené řešení však musí vždy posoudit firma, která bude hromosvod instalovat – vzdálenost zemnicí pásky od vedení dalších sítí určují normy a předpisy.

Potrubí
i (Zdroj: Depositphotos)
Výhodou je, že KG potrubí nemusíte nijak svařovat ani lepit (Zdroj: Depositphotos)

TIPY:

  • pro venkovní vedení kanalizace se používá oranžové KG potrubí, nikoli šedé – to je určené do interiéru.
  • gumové těsnění tvarovek potřete speciálním mýdlem – díky tomu do nich potrubí snáze zasunete. Vyhněte se vazelíně, olejům či saponátu, které těsnění po čase vysuší.
  • KG potrubí se dá snadno dělit pilkou na železo nebo úhlovou brusku. Řeznou hranu je nutné začistit a srazit okraje.
  • než KG potrubí zasypete, udělejte zkoušku – kanalizaci prolijte několika kbelíky vody. Odhalíte tak případné netěsnosti i to, zda mají trubky dostatečný spád.
  • do výkopu s KG potrubím umístěte drát. Detektorem kovu tak v budoucnu snadno zjistíte, kudy kanalizace vede.
  • nezapomeňte na filtry dešťovky. Listí ze stromů dokáže zanést vsakovací koše a sníží tak jejich účinnost.

Publikováno: 19.1.2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč