reklama

Zateplení kolem oken má svá přísná pravidla

Na stavbu nebo přestavbu domu si obvykle zveme různé odborníky. Nejeden majitel „zlatých českých ručiček“ však dozajista touží po tom, udělat si takové práce sám. Zateplení kolem oken má však plno přísných pravidel, kterými je nutné se řídit, aby nám pak dodatečně fasáda nebo ostění nepopraskaly. Případně aby nám do pokoje neproudilo horko či naopak chlad. Dodržení postupů nám zajistí hladký průběh stavby i spokojené bydlení.

Zateplení kolem oken má svá přísná pravidla (Zdroj: Prima DOMA)

Celé kouzlo: Zateplovací systémové lišty

Zateplovací systémové lišty jsou velmi podstatné při instalaci oken ještě před tím, než se pustím do fasády. Je nutné je použít k tomu, aby nám pak nepraskala fasáda a nevznikal právě onen nepříjemný tepelný most. Nejde tedy jen o estetickou, ale především o praktickou záležitost. Lišty se montují po aplikaci zateplovacích izolačních desek. Zalepujeme jimi špalety - vnitřní povrch okenního nebo dveřního otvoru, a také nadpraží, tedy horní část okna.

Trápí vás tako pravidelné rosení oken? Máme pro vás řešení! Přečtěte si i náš další článek.

Mezery
Takové mezery jsou ideální na vznik tepelných mostů (Zdroj: Prima DOMA)

Spousta kutilů dělá zásadní chybu. Seřezávají totiž přebytečný materiál do stejné roviny s oknem, a poté mezeru dolepují dalšími kusy. V tuto chvíli jim vznikne tepelný most a tudy pak do bytu či domu proniká teplo nebo naopak chlad. Správně má deska zůstat přesunutá přes okno a špaleta se pak vyplňuje dalším dílem izolace dokola. To znamená, že mezera, která nám na tomto místě zbyde, je opravdu vyplněná a my nebudeme vytvářet další. Díky tomu bude tepelná výměna probíhat tak, jak má a po následné aplikaci lepidla a jeho vytvrdnutí nám v zimě nebudou vyplněné spáry vymrzat a praskat.

Měření
Dodržujte ve špaletě rovinu i správnou tloušťku izolace (Zdroj: Prima DOMA)

Lepíme a kontrolujeme

Jakmile mezery vyplníme tak, jak máme, necháme vše pořádně zaschnout a vytuhnout. Následně přichází na řadu broušení. Je důležité zabrousit všechny díly do roviny a zároveň zachovat pravé úhly. Až po překontrolování se můžeme pustit do lepení našich systémových lištiček. Ale i to má svá pravidla.

Vyzkoušeli jsme zateplovací pásky na okna. Podívejte se na výsledky a ušetřete nemalé finanční prostředky!

Pěnění
Izolaci zapěníme PUR lepidlem (Zdroj: Prima DOMA)

Použití správných lišt

Zásadní je použít systémové lišty správně. Do rohů dáváme rohové lišty, na nadpraží (horní část okna) patří okapnička, která má „nos“ zamezující tomu, aby voda stékala zpátky na špaletu a na okno. Pokud se v tomto místě bude voda vsakovat do zdiva, zákonitě se zde bude hromadit vlhkost, která po nějaké době způsobí praskání špalet. Dále se na okno lepí tzv. apu lišty, které oddělují fasádu od okna. APU lišta je začišťovací okenní profil, který slouží pro dokonalé provedení omítek ostění a nadpraží oken a dveří. Další co nesmíme zapomenout je podparapetní lišta. Ta má na sobě molitan, který se přilepí na parapet, takže nám nevznikne mezera při pohybu parapetu s izolantem.

Seříznutí
Při seřezávání vytlačeného lepidla dávejte pozor, abyste nenarušili izolační desky (Zdroj: Prima DOMA)

Pozor na rohy

Jakmile máme lišty nalepeny, vrhneme se na diagonály. Co jsou to diagonály? Jde o pruhy skleněné síťoviny, jinak také zvané perlinka. Ty se dávají do všech čtyř rohů a měly by mít rozměr 25 na 50 centimetrů. Tyto systémy je nutné nalepit úplně přesně do rohů. Pokud je nemáme usazeny přesně, vzniká nám v rozích větší pnutí a rohy praskají. Jakmile máme vše nalepené, je dobré rovnou špalety natáhnout lepidlem a do něj usadit perlinku, čímž si okno připravíme na konečnou fázi – natahování fasády domu.

Zateplení
Perlinku zakládejte vždy do lepidla (Zdroj: Prima DOMA)

Pár rad na závěr

  • Přebytečný polystyren neřežeme, pokud to není bezpodmínečně nutné. Naopak vzniklé mezery spíše vyplňujeme nařezaným polystyrenem.
  • Systémové lišty používáme všechny a tam, kde mají být. To znamená, že rohové dáváme do rohů, na nadpraží patří okapnička, nezapomínáme na apu lišty.
  • Rohy musíme zpevnit lištami s napojenou perlinkou. 
  • Nejčastější chyba při lepení systémových lišt je, že si kutilové usadí lištu a přetáhnou ji lepidlem, což je špatně. Nejprve se natahuje lepidlo na polystyren a pak se vkládá lišta, jíž posléze znovu přetáhneme lepidlem.
Apu lišty
Pomocí začišťovacího profilu docílíme přesné, pružné a zároveň velmi estetické spojení (Zdroj: Prima DOMA)
Okno
Apu lišty oddělují fasádu od okna (Zdroj: Prima DOMA)

TIP

Nezapomeňte také na zateplení střechy. Máme pro vás rychlý a jednoduchý způsob, který je efektivní!

Publikováno: 9.1.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce