reklama

Jak na výběr a montáž oken u novostavby?

V dnešním článku se podíváme na kompletní proces instalace oken do stavby. Začneme výběrem oken, kde postupně projdeme jednotlivé typy a jejich výhody. Následně se podíváme, jak stavbu před montáží správně připravit abychom předešli zbytečným problémům. Na závěr si ukážeme, jak samotná montáž oken do hrubé stavby probíhá a co si při předávání od dodavatele pohlídat.

Výběr a montáž oken u novostavby (Zdroj: Depositphotos)

Výběr správného druhu oken

Pokud vybíráte okna pro vaši novostavbu, pak určitě zvažujete, jaká vybrat okna: plastová, dřevěná a hliníková? Jaké mají konkrétní výhody?

Plastová okna jsou jednou z nejčastějších voleb u novostaveb. Faktorem, díky kterému jsou tak oblíbená, je jejich cena. Ta je nižší než například u hliníkových oken a zároveň okna nepotřebují tak častou údržbu jako dřevěná okna. K tomu nabízí vynikající hlukové a tepelné izolační vlastnosti.

Dřevěná okna jsou oproti plastovým mnohem ekologičtější variantou a dodají domu přírodní prvek. Jsou proto jasnou volbou do dřevostaveb. Mají velmi podobné izolační vlastnosti jako plastová, ale je nutné se o ně pravidelně starat, například je lakovat. Při správné a pravidelné údržbě mohou mít životnost až 100 let a případné opravy nejsou složité.

Hliníková okna jsou nejluxusnější variantou. Nabízí skvělé vlastnosti v kombinaci s moderním designem. Jsou skoro bezúdržbová a podobně jako dřevěná okna, vydrží až 100 let. Tím překonávají plastová okna. Jsou lehká, a proto se hodí i na větší prosklené plochy a jsou často využívána například u kancelářských objektů. Jak už nejspíš tušíte, za hliníková okna si oproti ostatním variantám připlatíte.

Okno
Připravený otvor pro instalaci nového okna (Zdroj: Prima DOMA)

Celkové srovnání si můžete prohlédnout v tabulce:

 

Izolační vlastnosti

Životnost

Údržba

Cena

Plastová okna

Výborné

100 let

Občasná

Nízká

Dřevěná okna

Výborné

50 let

Pravidelná

Střední

Hliníková okna

Výborné

100 let

Občasná

Vysoká

Příprava stavebního otvoru před montáží oken

Před montáží oken je potřeba důkladně připravit otvor pro okna. Tento úkol je pro zedníka, který ostění zarovná perfektně do roviny, aby při montáži bylo možné prostor mezi oknem a ostěním kvalitně utěsnit. V praxi to znamená například vyrovnání drážek v cihlách do hladka. Následně se otvor očistí od veškerých nečistot a prachu. Nyní je povrch téměř připravený na to, aby mohla být okna nalepena. Nakonec přichází na řadu penetrace. Nejvhodnější je použití hloubkové penetrace, která pomůže lepšímu přilnutí izolace k ostění.

Obrázek2
Plastová okna na skladě (Zdroj: Depositphotos)

Na co si dát pozor při montáži, aby nedošlo k problémům

Na oknech jsou nalepeny folie, které slouží k tomu, aby se nedegradovala pěna. Venkovní folie je paropropustná. Díky tomu se ze spáry může dostávat pára ven. Vnitřní je parotěsná, a tak brání vlhkosti před proniknutím dovnitř stavby. Folie jsou naštěstí barevně odlišené, takže nehrozí, že by při montáži došlo k chybě.

Pro eliminaci možných chyb jsou okna od výroby vybavena otvory pro šrouby. Šrouby jsou pak pouze navrtány podle kotevního plánu do otvorů a eliminují se tak možné problémy.

Obrázek3
Vyrovnání okna pomocí vodováhy (Zdroj: Depositphotos)

Jak probíhá samotná montáž oken

Montáž oken do řádně připraveného otvoru probíhá velmi snadno v několika krocích:

  1. Na okna se nalepí izolační folie.
  2. Okna se vsunou do otvoru.
  3. Pracovník vyrovná okna pomocí vodováhy.
  4. Prostor kolem rámu se vyplní pěnou.
  5. Opět se zkontroluje vyrovnání oken.
  6. Nakonec jsou okna ukotvena pomocí šroubů do připravených otvorů.

Po montáži zůstanou na vnější části oken ochranné pásky. Ty slouží pouze jako ochrana během montáže. Výrobci obvykle doporučují pásky sundat co nejdříve, ideálně do 3 měsíců. Pokud na to zapomenete, nic se nestane, ale sundávání bude podstatně náročnější. Sluneční svit totiž pásku postupně připéká a páska pak pevněji drží a víc se při odlepování trhá.

Okno2
Hotové okno zabudované v otvoru (Zdroj: Prima DOMA)
Okno3
Pokud máte obavy ze správného postupu, svěřte se do rukou odborníkům (Zdroj: Prima DOMA)

Jak probíhá předání oken a co zkontrolovat

Po montáži proběhne kontrola společně s vedoucím montáže, se kterým odběratel překontroluje stav dodaných oken, funkčnost a následně podepíše předávací protokol.

Co konkrétně je vhodné u oken zkontrolovat? V první řadě zkontrolujte, zda souhlasí pozice, rozměr okna a celkový finální vzhled s objednávkou a projektovou dokumentací. Vhodné je také překontrolovat, že je okno zasazeno rovně a nemá žádné kazy. Následně přichází řada na kontrolu mechanických částí. U všech oken a dveří vyzkoušejte otevření, zavření a polohu pro ventilaci. Okna by měla být předávána seřízená, takže by otevření při všech polohách mělo jít hladce. Posuvné dveře by také měly mít „doraz“, takže by nemělo vadit, když se s nimi bouchne. Nakonec přichází řada na kontrolu, zda nezůstal prostor okolo oken znečištěný a nedošlo k žádnému poškození okolního prostoru.

Pokud přesto po převzetí najdete nějaký kaz, pak budete muset zavolat na infolinku dodavatele, nahlásit reklamaci a požádat o výměnu.

Obrázek4
Otevření okna na ventilaci (Zdroj: Depositphotos)

Údržba oken: pár tipů na závěr

Jednou ročně je doporučeno promazat všechny pohyblivé části v kování oken. K tomu skvěle poslouží silikonový olej, který můžete koupit v každé drogerii. U firmy Vekra máte možnost provést 1x ročně kompletní seřízení oken. Tato služba slouží zejména k tomu, aby se seřídila okna, která z nějakého důvodu nedoléhají. Můžete si ale seřízení objednat i preventivně, když nejsou s okny žádné problémy.

U terasových dveří si dávejte pozor, aby se nezanesl odtokový kanálek, který se nachází dole v rohu a mohla tak bez problému odtékat voda.

Publikováno: 15.12.2020, Autor: Nicholas Nazarčuk , Profil autora: Nicholas Nazarčuk