reklama

Montáž střechy krok za krokem

Střecha u domu je základ, a tak je nutné se pustit i do její rekonstrukce, protože ta původní už neplní svou funkci, a navíc je třeba ji také zateplit – zvolena byla nadkrokevní izolace Po sejmutí staré krytiny a nutné výměně nesloužících nosných prvků můžeme přikročit k montáži.

Montáž střechy
i (Zdroj: Online stavební deník)
Montáž střechy krok za krokem (Zdroj: Online stavební deník)

Důležité vrstvy střešního pláště

Důležité je zvolit vhodnou skladbu střešního pláště. Kvůli vlhkosti se do ní musí instalovat hydroizolační fólie, která chrání konstrukci před vodou pronikající shora, a parozábrana/parobrzda, která zase brání vniknutí vody do střechy z prostoru pod střechou (pokud je obydlený, vzniká zde velké  množství vodních par při všech možných činnostech - od pouhého dýchání až po vaření či koupání). Tato voda by mohla ve střešním plášti zkondenzovat a následně poškodit všechny prvky. Z tohoto důvodu se skladba střechy volí jako provětrávaná, kdy je její součástí mezera, která slouží k odvětrání vzniklé vlhkosti. Je potřeba, abyste na to dali velký pozor, protože střecha se špatnou skladbou nebo nedostatečným odvětráváním může být po několika letech mokrá a budete ji muset složitě znovu rekonstruovat.

Střešní krytina
i (Zdroj: Online stavební deník)
Důležité je zvolit vhodnou skladbu střešního pláště (Zdroj: Online stavební deník)

Jakou krytinu vybrat?

Projektant vám před montáží nové  krytiny poradí i s tím, jaký typ krytiny zvolit v závislosti na únosnosti krovů. Pokud je zdravý, není napadený škůdci ani hnilobou, opraví se případná drobná poškození a ošetří se impregnací. Latě a bednění je vhodné vyměnit, protože nevydrží tolik jako trámy a jejich cena (a tedy i výměna) není tolik náročná. Pak už jen s ohledem na klimatické podmínky, sklon, vzhled i další vlastnosti střechy a únosnost krovu zbývá vybrat novou krytinu. Při ponechání starého krovu je dobré vybrat krytinu lehkou, aby nebyl zbytečně zatěžován - a nemusíte přitom přijít o přirozený vzhled či vlastnosti pálených tašek. Nabízí se například krytina Evromat - lehká, vysoce odolná (výrobce garantuje životnost až 60 let) a také hezká na pohled.

Parozábrana
i (Zdroj: Online stavební deník)
Rarozábrana - je nutná k zamezení vnikání polétavého sněhu a tlakové vody pod střešní krytinu, která není zcela těsná (Zdroj: Online stavební deník)

Můžeme začít s montáží střechy

Po demontáží staré střešní krytiny se můžeme vrhnout na pokládku té nové. I když se rekonstrukci snaží investoři i firmy plánovat na pokud možno hezké počasí, přírodě neporučíte, a tak je třeba se připravit i na nepříznivé podmínky a střechu bez krytiny zakrýt, aby se voda nedostala do domu a konstrukce. Na tu se tedy připevní plachta a práce probíhají po částech - plachta se odkryje tam, kde se pracuje, provede se daná činnost a plachta se zase připevní. 

i (Zdroj: Online stavební deník)
Dále přijdou kontralatě o rozměru 40/60mm/40mm (Zdroj: Online stavební deník)

Postup montáže střechy je následující:

  • krokve budou obloženy hoblovanými prkny, která zůstanou pohledová - bude tak zachován přirozený vzhled,
  • záklop bude vytvořen palubkami Asko - hoblovanými prkny o šířce 145 mm a tloušťce 19 mm, která budou tvořit pohledovou stranu. Budou natřena bílou barvou, aby byl interiér co nejvíce prosvětlený - před jejich položením se natírá pouze pero, po pokládce potom celá plocha uvnitř - po jejich vyschnutí tak nebudou viditelné případné spáry,
  • následující vrstvou je parobrzda značky Tondach - jak bylo řečeno, tato fólie zabraňuje pronikání vodní páry z vnitřku domu do střešní konstrukce, aby zde nemohla kondenzovat, snížila by se tak účinnost tepelné izolace a mohlo by dojít k poškození nosných částí vlhkostí,
  • další velmi důležitou vrstvou je izolace, která bude umístěna nad krokvemi - bude použita tepelná izolace z PIR pěny (iRoof), Tondach Thermo Classic 200mm (lambda= 0,026 W/m.K. U=0,14 W/m2.K) od výrobce Wienerberger. Krom toho, že v podkroví vznikne nadkrokevní izolací více místa, zamezí se také tímto způsobem vzniku tepelných mostů.
  • po izolaci se instaluje pojistná hydroizolace/parozábrana - je nutná k zamezení vnikání polétavého sněhu a tlakové vody pod střešní krytinu, která není zcela těsná,
  • dále přijdou kontralatě o rozměru 40/60 mm/40 mm, které vytvoří provětrávanou mezeru nutnou k odvádění vlhkosti z konstrukce,
  • na latě se připevní OSB desky tloušťky 18 mm, na které se bude instalovat krytina,
  • separační fólie, která oddělí krytinu od desek,
  • a nakonec se položí lehká střešní krytina – plechová šablona EVROšablona
Krytina
i (Zdroj: Online stavební deník)
Nakonec se položí lehká střešní krytina – plechová šablona EVROšablona (Zdroj: Online stavební deník)

Publikováno: 15.11.2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová