reklama

Víte, jak před zimou ošetřit a seřídit okna?

Letní teploty vystřídalo podzimní počasí, nejvyšší čas připravit celý domov na blížící se zimu. To ale neznamená jen zajistit si dostatek paliva, ale také ošetřit a seřídit okna, aby fungovala přesně tak jak mají.

Víte, jak před zimou ošetřit a seřídit okna? (Zdroj: VEKRA)

Nová okna nejsou levná záležitost. Když si je pořizujete, předpokládáte, že vám nějakou dobu vydrží stejně krásná a funkční jako na začátku. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba jim věnovat přesně tu péči, kterou si zaslouží a vyžadují.

Jak okna připravit na zimu?

Zima prověří všechny součásti staveb včetně oken, je tedy dobré se na ni připravit. Kdo zanedbal jarní údržbu a neopravil poškození po loňské zimě, ten může být i docela nepříjemně překvapený. Letní žár totiž mohl poškození ještě prohloubit. Co teď? Prohlédněte okna a věnujte jim pár minut svého času.

Bílá dřevěná okna, zdroj VEKRA
Nová okna nejsou levná záležitost (Zdroj: VEKRA)

Okna umyjte dřív, než přijdou mrazy

Pravidelné mytí oken je důležitou součástí jejich údržby. Musíte to ale stihnout dřív, než přijdou mrazy. Jakmile teploty poklesnou pod 5 °C, na mytí oken zapomeňte. Nejen že byste s výsledkem nebyli spokojeni, mohli byste je také poškodit. Pokud byste použili moc horkou vodu ve větším mrazu, okenní tabule by klidně mohly i prasknout.

Jak taková očista oken před zimou má vypadat?

  • Zkontrolujte odtokové otvory v dolní části rámu, pokud budou zanesené, nečistoty odstraňte. Odtokové otvory musí být průchodné.
  • Otřete okenní tabule vlažnou vodou se saponátem, nezapomeňte odstranit také nečistoty mezi rámy a křídly.
  • Očistěte těsnění a okna osušte.
  • Máte dřevěná okna? Nezapomeňte jejich povrch ošetřit vhodným balzámem na dřevo. Zajistit si ho můžete u svého výrobce oken.
IMG_8741
Zkontrolujte odtokové otvory v dolní části rámu (Zdroj: VEKRA)

Prohlédněte těsnění

Těsnění je zodpovědné za tepelnou a zvukovou izolaci oken. Aby mohlo tyto funkce plnit na 100 %, musí být pružné a nepoškozené. Při každé údržbě ho zkontrolujte a prodlužte jeho životnost tím, že ho potřete trochou glycerinu nebo silikonového oleje.

IMG_8743
Těsnění je zodpovědné za tepelnou a zvukovou izolaci oken (Zdroj: VEKRA)

Víte, jak poznáte, že je poškození v bezvadné kondici? Těsnění se po zmáčknutí vrátí do původního tvaru a velikosti. Když se tak nestane, těsnění je vytržené, zpuchřelé nebo poškozené, vyměňte ho. Nové těsnění by vám ideálně měl dodat výrobce oken, musí odpovídat jak velikostí a tvarem, tak tuhostí.

Kontrole podrobte i kování

Další důležitá součást okna. Všechny pohyblivé části, čepy a táhla je před zimou třeba promazat silikonovým olejem, použít můžete i olej do šicích strojů. Jak na to?

Ukázka míst pro promazání kování
Všechny pohyblivé části, čepy a táhla je před zimou třeba promazat silikonovým olejem (Zdroj: VEKRA)
  • Po obvodu křídel najdete vyznačené otvory. Do každého z nich kápněte pár kapek oleje.
  • Zdá se vám, že okny táhne? Hůř se ovládají? Seřiďte je podle návodu výrobce, případně si zajistěte odborné seřízení.

Náš tip na závěr: Víte, jak máte v zimě správně větrat?

Další otázka, kterou si klade nejeden z nás. Jak v zimě větrat, aniž bychom měli problém s plísněmi a zároveň maximálně ušetřili za teplo? Odpověď je jednoduchá, krátce a intenzivně. Na pár minut otevřete všechna okna a dveře. Vzduch v místnosti se rychle vymění, stěny ani nábytek neprochladnou, teplota se brzy vrátí na svou úroveň.

2 Plastová okna, šedá barva, zdroj VEKRA
Zima prověří všechny součásti staveb včetně oken, je tedy dobré se na ni připravit (Zdroj: VEKRA)

Víte, že správným větráním předejdete jak rosení oken, tak problémům s plísní, která s vlhkostí v bytě souvisí?

Publikováno: 29.11.2020, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce