reklama

V 5. díle Online stavebního deníku si Fachmani posvítí na pokládku střechy

Udělat úplně novou střechu je práce opravdu odborná, a abychom měli jistotu, že naše nová střecha bude splňovat všechny náležitosti a bude opravdu kvalitní a odolná, neměli bychom nic nechávat náhodě. A Fachmani nejsou jiní. Díky stavební firmě, která zajišťuje veškeré odborné práce na domku v Tišicích, mají jistotu, že nová střecha bude bez závad a špičkově postavená.

V 5. díle Online stavebního deníku si Fachmani posvítí na pokládku střechy (Zdroj: Online stavební deník)

Střešní krytina a stavba nové střechy

"Ty Pepíku, proč jste se ještě nepustili do té střechy"

"Protože prší"

Karel, přesvědčen o své neomylnosti zavelel, že na jeho zodpovědnost se půjde dělat střecha.... Půl dne pak vylévali z baráku to jeho polojasno.

PIR desky
Na zahradu byla složena izolace v podobě PIR desek (Zdroj: Online stavební deník)

Dříve, než dojde na samotnou střešní krytinu je potřeba připravit novou pokládku izolace. Ta na domku v Tišicích bude nadkrokevní a z izolačních desek. Tyto desky jsou z tzv. PIR pěny a mají kašírovanou fólii na jedné straně. A proč právě nadkrokevní? 

Jeden z důvodů je pohledové přiznání trámů a palubek zespodu. Dalším důvodem jsou tepelné mosty. Nadkrokevní izolace je jistější volba tam, kde je střecha příliš členěná. Veškeré napojování izolace může mít za následek nedostatečně zaizolovanou spáru a únik tepla či prosak vlhkosti. A zejména tam, kde se počítá s využitím podkroví na obytné místnosti, nedojde ke zmenšení prostoru vlivem izolace.

Izolace
Nadkrokevní izolace má nesporné výhody v eliminaci tepelných mostů (Zdroj: Online stavební deník)

Střecha tak bude sestávat z nových palubek, které se ještě před připevněním na původní a hloubkově ošetřené trámy natřely. Palubky se natíraly z toho důvodu, že budou barvou ošetřeny ve všech částech a případné pozdější protečení střechy jim neublíží. V případě, že by palubky byly natřeny až po položení na střechu, nedojde k ošetření barvou všude. 

Na palubky byla natažena parobrzda - difúzní fólie, která je větrotěsná a vodotěsná. Má extrémně vysokou těsnost např. při přívalovém dešti, velmi vysokou tepelnou stabilitu (od -40 °C do 100 °C) a je možné jí zakoupit i jako samolepící. Monolitická membrána dokonale přilne na povrch a vytvoří paropropustnou stabilitu. Také bude potřeba prodloužit krokve, které byly předtím odřezány. Nové krokevní trámy byly umístěny nad parobrzdu, protože dispozice střechy již jinou možnost nedovolovala.

Parobrzda
Přes palubky se natáhne parotěsná zábrana (Zdroj: Online stavební deník)

Přes fólii je pak nutné nalepit tepelně izolační PIR desky se systémem pero-drážka. Tepelná PIR izolace patří k nejmodernějším a nejúčinnějším izolačním materiálům. Izolační jádro o síle 20 – 250 mm je vždy tzv. kašírováno povrchovou folii po obou stranách. Využití ve střešní, podlahové, stěnové, stropní a podhledové konstrukci. PIR izolační deska je tuhá polyisokianurátová pěna, která má z 95 % uzavřenou buněčnou strukturu, a je tedy nenasákavá. PIR desky se na střechu ukládají tak, aby se co nejvíce eliminovaly mezery mezi deskami. Jednotlivé panely pečlivě zasunujte do drážek a dbejte, aby se drážky při montáži nepoškodily. V případě potřeby je možné panely dělit ruční pilkou na dřevo. Drážky jsou velmi efektivní právě pro eliminaci tepelných mostů a tento systém pero-drážka jakékoliv tepelné úniky vylučuje. Všechny spoje je na závěr potřeba dokonale vytmelit PIR pěnou. 

Tmelení
Veškeré spáry v izolaci je potřeba pečlivě vypěnit PIR pěnou (Zdroj: Online stavební deník)
Nadkrokevní izolace
PIR desky se na střechu skládají systémem pero-drážka (Zdroj: Online stavební deník)

Okolo komína, který vede teplý kouř je potřeba položit čedičovou vlnu a opět dokonale vypěnit PIR pěnou.

Na střechu obloženou PIR deskami se položí střešní fólie - ta slouží jako pojistka proti případnému protečení střechy. I zde je potřeba všechny spoje dokonale utěsnit, v případě fólie se použila lepicí páska na namáhané spoje. Na fólii se pak nainstaloval systém laťoví, které je opravdu dlouhými vruty spojeno s krokvemi a slouží jako konstrukce pro pokládku OSB desek, tedy kontralatě. Bednění z OSB desek bylo opět pečlivě spojeno a na ně se položila separační fólie, která vytvoří mikroventilaci.

Kontralatě
Kontralatě poslouží jako konstrukce pro OSB desky (Zdroj: Online stavební deník)
Krokve
Než se střecha zaklopí bedněním, usadí se nové prodloužené krokve (Zdroj: Online stavební deník)

Josef Beneš přivezl ukázat novinku na trhu střešních krytin - EVROšablonu. Jedná se o velmi lehkou, ale pevnou kosočtvercovou desku z hliníku, která je žárově opatřena nepropustným povrchem. Její velká výhoda je v lehkosti jednotlivých komponentů, v dlouhé životnosti (výrobce garantuje až 60 let) a v jednoduchosti pokládky. Vybraná EVROšablona antracitová má díky povrchovému vroubkování tloušťku 0,8 mm, ačkoliv samotný plech je pouze 0,6 mm. V nabídce jsou pak i další barevné odstíny, avšak ty jsou prozatím pouze v hladkém provedení a v tloušťce 0,7 mm.

OSB desky
Před pokládkou střešní krytiny se na střechu nainstaluje bednění z OSB desek (Zdroj: Online stavební deník)

Pokládka EVROšablon se pak provádí tak, že se začíná odspodu zakládací lištou, do které se začnou postupně směrem k hřebeni střechy upevňovat tzv. startovací šablony střešní krytiny. Na ně se pak skládají jednotlivé EVROšablony. Každá šablona se dá upevnit buď klasickými vruty, nebo speciálními hřebíky s vroubkovanou nožkou, která nedovolí hřebíku "vyskočit". Střešní krytina se pak klasicky zakončí nárožím a hřebenem tak, jako u pokládky každé jiné střešní krytiny.

Zakládání krytiny
Střešní krytina se založí na zakládací lištu a na ní se pokládají startovací šablony (Zdroj: Online stavební deník)

Jediným problémem zůstává oplechování komínu, kde se budou muset naohýbat hliníkové profily a vytvoří se pouzdro okolo komínu. Oplechování komínu bude nutné zejména kvůli prodloužení životnosti komínu, který tak nebude přímo vystaven působení povětrnostních vlivů. 

A důležité upozornění - nesmíme zapomenout před samotnou pokládkou střešní krytiny umístit na bednění háky na okapy. Pokud jsou háky vysoké, ideální je zadlabat je přímo do bednění, aby nenarušily celistvost střechy. 

EVROšablona
EVROšablony se na bednění připevňují vruty nebo speciálními hřebíky (Zdroj: Online stavební deník)

Příčky a hluk

Karlovo nadšení z nové střechy a vybourání vnitřních příček vydrželo přesně 10 vteřin, než zjistil, že mu dělníci z původní koupelny zlikvidovali mramor na podlaze. Ještě netuší, že mramor byl vybourán z toho důvodu, že podlaha projde asanací a bude na ní provedena hydroizolace. 

Staré nevyhovující příčky byly vybourány ze dvou důvodů - jednak nevyhovují dispozičně podle projektu architekta, který počítá s přestavbou místností a dále proto, že nové příčky se budou stavět tak, aby zamezily případnému hluku v domě. Tedy příčky akustické. 

Cihla
Akustické cihly mají hutnější jádro než obyčejné příčkovky (Zdroj: Online stavební deník)

Jako materiál byly zvoleny přírodní pálené cihly z keramické hlíny. Právě akustické cihly se vyznačují pevnou strukturou jádra, kde je v tzv. voštinách (výplň v cihle) podstatně více keramické hmoty než u cihel neakustických. Tyto cihly jsou vyráběny tak, aby zvukový tok šel cihlou co nejdéle, a to právě umožňuje silná hustota jádra cihly. Kromě zvukové izolace jsou ty to cihly i ideální pro tepelnou akumulaci. Laicky řečeno - pokud v místnosti topíme, akustické cihly naakumulují teplo do sebe a v případě, že posléze vyvětráme nebo přestaneme topit, cihly nashromážděné teplo postupně navrací do prostoru a vytváří tak příjemné prostředí. A funguje to i opačně, tedy pokud se v letních dnech v noci v cihlách nashromáždí chlad, je schopen ho přes den vydat a místnosti se tak ochladí. Její nesporná výhoda je ve velké pevnosti, takže tyto cihly je možné používat nejen do příček, ale také jako nosné zdi. 

Pepa po pohovoru s odborníkem následně zvolil typ broušené akustické cihly, která je vyráběna tak, aby splňovala modulovou výšku, tj. cihla + malta nebo lepidlo = 250 mm výšky. Díky této možnosti se tak nemusí na cihly nanášet vysoká vrstva lepidla a stavebník si vystačí s docela tenkou vrstvou. 

Příčka
Na stavbu příček byly použity broušené akustické cihly (Zdroj: Online stavební deník)

Online stavební deník

V minulém díle ukázal Pepa Beneš Karlovi a Pepovi, jak funguje Online stavební deník, ovládaný hlasem. Je to ideální pomůcka, která výrazně ulehčí a zrychlí zapisování událostí na stavbě. Je tak možno tyto "zápisky" provádět třeba za jízdy v autě, kdy pomocí aplikace převedeme mluvené slovo do psané podoby. 

Publikováno: 9.11.2020, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová