reklama

Tepelné čerpadlo vytopí novostavby levně a ekologicky

Pro svou šetrnost k peněžence i přírodě se tepelná čerpadla stále více prosazují jako zdroje energie u nových rodinných domů. Ty dokáže čerpadlo vyhřát i ochladit a jeho nastavení lze přitom upravovat přes mobil. Některá čerpadla se navíc dají propojit s fotovoltaikou nebo větráním s rekuperací.

Tepelné čerpadlo u rodinného domu
i (Zdroj: Regulus)
Tepelné čerpadlo vytopí novostavby levně a ekologicky (Zdroj: Regulus)

Trh s tepelnými čerpadly neustále roste, loni se jich podle MPO prodalo o zhruba čtvrtinu více než předloni.  Prodejům vévodí čerpadla typu vzduch-voda a země-voda. Do kapaliny převádí energii odebíranou buď ze vzduchu, nebo ze země. Voda je následně přiváděna do radiátorů nebo podlahového topení. Trh se ubírá směrem vzduchových čerpadel. Také proto, že u těch země-voda musíte hloubit vrt nebo mít větší pozemek na rozmístění zemních kolektorů.

Dotace při pořízení a poloviční úspora na provozu              

Pro nahrazení kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo lze získat dotaci až do výše 120 000 Kč. Dobrý prodejce čerpadel svým zákazníkům s vyřízením dotace pomůže. Připraví dokumentaci, kterou kupec jen odnese na úřad.

Pořizovací cena čerpadla se během let vrátí i díky úsporám na provozních nákladech. Když topíte elektřinou, tak vám po přechodu na tepelné čerpadlo spadnou náklady na energie přibližně na polovinu. Čerpadla se vyplatí i kvůli rostoucím nárokům na ochranu životního prostředí. Ekologické limity se neustále zpřísňují. S tepelným čerpadlem nebude mít rodinný dům problém normu splnit ani v budoucnu.

Eco Air 415 - realizace
i (Zdroj: Regulus)
Tepelné čerpadlo Eco Air 415 (Zdroj: Regulus)

Výběr tepelného čerpadla závisí na energetické třídě domu 

Pokročilé typy čerpadel umí objekt vyhřát i ochladit. V létě studenou vodou v otopném systému v podlaze či ve stropě udrží v domě příjemnou teplotu kolem 20 °C. V zimě naopak čerpadlo dokáže pracovat i při velkých mrazech, kdy zvládne vytopit alespoň část domu. Výběr čerpadla záleží na energetické třídě domu a jeho výkon se navrhuje podle toho, jakou má dům tepelnou ztrátu. Tedy kolik tepla uniká přes stěny, střechy a výplně otvorů. U novostaveb se obvykle doporučuje čerpadlo o výkonu okolo 6 kW.  

Čerpadlo řízené z mobilu a propojené s fotovoltaikou      

Dobré firmy nabízejí i možnost sledovat čerpadlo v aplikaci na mobilu. Systém pracuje automaticky, ale jeho nastavení lze upravovat přes internet. Například aby jinak topil v různých patrech, jinak přes den a jinak v noci, nebo aby se vypnul před dovolenou. Systém může takto na dálku kontrolovat majitel, a ve speciálním rozhraní i servisní firma, která pak o to rychleji dokáže reagovat na případnou chybu či závadu. Některé firmy dodávají i čerpadla, která lze propojit s dalšími zařízeními, hlavně fotovoltaikou nebo větráním s rekuperací.

Dodavatele vybírejte i podle servisu              

Na trhu s tepelnými čerpadly se už pohybuje nejméně padesát firem. Jak tedy vybrat tu nejlepší? Zákazník by měl zohlednit i to, který prodejce má v jeho lokalitě montáž a servis. Jako každé auto i čerpadlo potřebuje občas zkontrolovat a opravit. Je proto výhodné zvolit firmu, která má poblíž servisní pracovníky, kteří budou schopni rychle vyřešit případný problém. Firma, která čerpadlo prodá a namontuje, drží záruku. U čerpadel bývá dvouletá záruka, u dobrých dodavatelů si lze ale sjednat její prodloužení až na pět let.

Publikováno: 28.11.2020, Autor: Regulus (text a foto), Profil autora: Redakce