reklama

Jak vybrat stavební pouzdro?

Stavební pouzdro pro zasouvací dveře v podstatě nahrazuje část příčky a vytváří průchozí otvor pro dveře. Jde o klasický stavební prvek, jehož konstrukce umožňuje dveřnímu křídlu zajíždět do stěny. Interiéru tak nabízí elegantní, tiché a také bezbariérové řešení v oblasti dveří a dveřního průchodu, a to s výhodou úspory místa v důsledku nevyčnívání otevřených dveří do prostoru místnosti. Jak ale z široké nabídky trhu vybrat to správné stavební pouzdro do vašeho bytu? Poradíme jak na to!

Stavební pouzdro
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Jak vybrat stavební pouzdro? (Zdroj: JAP FUTURE)

Obložkové či bezobložkové?

Prvním kritériem při výběru stavebního pouzdra je design, kdy lze vybírat mezi obložkovým a bezobložkovým řešením. Stavební pouzdra s tradiční obložkovou zárubní se běžně využívají spíše v konvenčních interiérech. „Obložka lemující stavební otvor vystupuje přibližně jeden centimetr před rovinu stěny. Běžně se vzhled i materiál obložek ladí s dveřmi, ale výjimkou není ani jejich vzájemný kontrast. Klasickým zástupcem obložkových stavebních pouzder je pouzdro NORMA pro jednokřídlé zasouavcí dveře,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, jediného českého výrobce stavebních pouzder.

Stavební pouzdro AKTIVE KOMFORT
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Stavební pouzdro AKTIVE KOMFORT (Zdroj: JAP FUTURE)

 V moderních interiérech pak postupně převládá bezobložkové řešení stavebních pouzder, která se vyznačují absolutní designovou čistotou. „Typickým zástupcem stavebních pouzder bez viditelných obložkových zárubní je stavební pouzdro AKTIVE, jehož konstrukce je připravena tak, aby vytvářela pevnou hranu průchozího otvoru, ale přitom je skryta pod finální povrchovou úpravou stěny, tedy výmalbou, tapetou či obkladem,“ popisuje Petr Paksi.

Bezobložkové stavební pouzdro AKTIVE
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Bezobložkové stavební pouzdro AKTIVE (Zdroj: JAP FUTURE)

Dle počtu dveří a jejich otevírání

Druhým kritériem při výběru stavebního pouzdra je počet dveří. Na výběr máme varianty jak jednokřídlé, tak i dvoukřídlé. „Základem je stavební pouzdro ve variantě STANDARD, které je určené pro jednokřídlé dveře. Druhou variantou je potom pouzdro KOMFORT pro dvoje jednokřídlé dveře, které se vysouvají proti sobě. Jde v podstatě o dvě samostatná pouzdra STANDARD spojená navzájem nahoře vodící lištou. Oba tyto typy pouzder jsou jak v obložkové, tak i bezobložkové variantě,“ říká Petr Paksi z JAP FUTURE a doplňuje k dalším typům: „Avšak naše řada obložkových pouzder NORMA nabízí kromě předchozích dvou variant i dvě další. První z nich je NORMA PARALLEL, které umožňuje zasouvání dvou dveřních křídel paralelně za sebe na jednu stranu v synchronizovaném pohybu, a druhé je NORMA UNIBOX, ve kterém se dvoje dveře vedoucí do dvou místností v těsné blízkosti zasouvají do jednoho středového pouzdra mezi oběma místnostmi.“

Stavební pouzdro NORMA PARALLEL
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Stavební pouzdro NORMA PARALLEL (Zdroj: JAP FUTURE)

Designový mezistupeň mezi stavebními pouzdry s obložkou a bezobložky pak představuje stavební pouzdro LATENTE, kdy obložka sice zůstává viditelná, ale je zapuštěná do jedné roviny se stěnou.

Obložkové stavební pouzdro NORMA
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Obložkové stavební pouzdro NORMA (Zdroj: JAP FUTURE)

Zděná příčka versus příčka ze sádrokartonu

Posledním kritériem pro výběr stavebního pouzdra je pak materiál příčky, do které bude pouzdro zabudované. Většina typů stavebních pouzder nabízí řešení jak pro příčky zděné, tak i pro ty ze sádrokartonu či jiného systému suché výstavby. Dle typu příčky se totiž liší typ i postup usazení stavebního pouzdra. Součástí stavebních pouzder určených pro zděné příčky je armatura – tedy vnější mřížka pro nanesení omítky. Naopak sádrokartonová konstrukce zajišťuje zapravení pouzdra tzv. suchou cestou – plechový profil pouzdra je tedy hladký s prolisy, bez armovací sítě.

Stavební pouzdro NORMA bez armatury pro zabudování do SDK příčky
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Stavební pouzdro NORMA bez armatury pro zabudování do SDK příčky (Zdroj: JAP FUTURE)

Existují i výjimky, u kterých obě varianty zdících systémů nejsou možné. „Například praktické skládací obložkové stavební pouzdro PROFIKIT je možné použít pouze do sádrokartonových příček, jelikož jeho konstrukce je oproti klasickému stavebnímu pouzdru tvořená jednotlivými dílci bez pevné bočnice,“ vysvětluje Petr Paksi z JAP FUTURE.

Stavební pouzdro NORMA s armovací sítí pro zabudování do zděné příčky
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Stavební pouzdro NORMA s armovací sítí pro zabudování do zděné příčky (Zdroj: JAP FUTURE)

Stavební pouzdra zajistí plynulý pojezd všech typů dveřních křídel – dřevěných, celoskleněných i dveří s moderní hliníkovou konstrukcí. Všechny typy je možné opatřit také tichým dorazem pro postupné dovírání dveří a nově i oboustranným tichým dorazem, který umí zpomalit nejen dojezd dveří při jejich zavírání, ale také při otevírání, tedy zajíždění dveřního křídla do stavebního pouzdra. 

Konstrukce stavebního pouzdra PROFIKIT
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Konstrukce stavebního pouzdra PROFIKIT (Zdroj: JAP FUTURE)

Více na www.japcz.cz.

Publikováno: 24.11.2020, Autor: JAP FUTURE s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce