Byl jednou jeden pán a ten se rozhodl, že si koupí dům. A protože si vyjel na ryby do Tišic, rozhlédl se po místě a jeden dům mu padl do oka. Podívejte se, jak vypadá taková rekonstrukce v přímém přenosu, jaká byla představa investora Karla, co by ve svém domě chtěl mít a jak mu vyšla projektantka vstříc. Mnohdy se představy investora značně liší od konečného projektu, většinou proto, že si laik nedokáže představit, zda je jeho nápad vůbec realizovatelný.
Karel si kupuje dům
Když si vyjedete jen tak na ryby, okolo vás je ticho a klid, to se v hlavě líhne spousta nápadů. A Karel jeden takový dostal - totiž, že by koupil dům. A proč ne třeba zrovna tady v Tišicích, když se mu tu líbí. Náhoda mu nahrála roztomilý domek, který Karlovi padl do oka na první pohled. Na ten druhý už musel konstatovat, že na bydlení to sice je, ale chtělo by to rekonstrukci. Minimálně rekonstrukci střechy, půdy, obytných prostor, sklepa, zahrady a přilehlých míst. Takže vlastně kompletní rekonstrukci.

Realita
Dříve, než se mu na zahradu začali sjíždět projektanti, stavaři a architekti, byla učiněna prohlídka, aby si Karel mohl udělat ucelenou představu, co to vlastně koupil. Rodinný dům byl postaven někdy v 70. a 80. let 20. století. Jedná se o obdélníkový tvar domu, který je v celé ploše podsklepen. Podlaha přízemí je zvýšená nad okolní terén o zhruba 1 metr. Celé přízemí je obytné. Vstup do obytné části je z jihovýchodního rohu domu, kde je kryté závětří. Střecha je valbová s využitelným podkrovním prostorem a dřevěnou konstrukcí krovu. Obvodové nosné stěny jsou z plynosilikátových tvárnic, stropy z hurdisek, fasáda bez zateplení. Vnitřní rozvody původní (elektrické hliníkové, vodovodní z olověných trubek).


Parcela kolem domu je rovinatá, s upravenou zahradou, na které jsou okrasné keře a menší stromy, a také vysoký smrk. Na zahradě byl objeven funkční vyzděný bazén a stará studna, která je zdrojem pitné vody. Původní oplocení se ztrácí v záplavě zeleně. Součástí domu je krátká zastřešená terasa.

Vnitřní prostory pak zahrnují suterénní prostory, garáž, technické místnosti s plynovým kotlem a darlingem na vodu. V přízemí je hlavní obytná místnost, která navazuje na kuchyň. V obývací místnosti najdeme vestavěný krb, kromě toho je zde vystup na zahradu francouzským oknem. Z chodby v přízemí je vstup do dvou pokojů, koupelny a na samostatný záchod.




Zmíněná studna se zdrojem pitné vody a střešní svody na dešťovku zajištují objektu dodávku vody. Dům je napojen na kanalizaci, vedle domu se nachází přečerpávací šachta. Elektřina je řešena elektroměrem a je rozvedena po celém domě včetně suterénu. Plynoměrem s hlavním uzávěrem plynu se nacházejí vně domu, plyn kromě vaření sloužil také na vytápění obytného prostoru.

Představa
Karel jako investor je náročný klient. Jeho představa o domě byla kompletní rekonstrukce, zahrnující:
- výměnu střechy včetně izolace (byla zvolena izolace nadkrokevní) + nové střešní okno
- zateplení stropů
- zateplení fasády
- kompletní výměna všech stávajících rozvodů (plynový kotel bude vyměněn za kondenzační se zásobníkem na ohřev teplé užitkové vody)
- postavení akumulačních sálavých kamen
- vybourání stávajících okenních a dveřních výplní a nahrazení novými
- ubourání stávající pergoly a stříšky nad terasou a stavba nové, větší pergoly s terasou na zemních vrutech
- vybourání několika prostupů uvnitř dispozice po dohodě s projektantkou
- vybourání příček v podkroví a přeměna podkroví na obyvatelnou část domu (Karel zde bude mít ložnici)
- výstavba nového venkovního a zastřešeného schodiště do suterénu
- stavba nového plotu
- revitalizace zahrady podle návrhu zahradní architektky
- odvodnění příjezdové rampy
- oprava vyzděného bazénu
- postavené zastřešené venkovní kuchyně s grilem a posezením

Protože podle stavebního zákona není možno stavět ani rekonstruovat bez řádné stavební a projektové dokumentace, bude prvním krokem po získání investic pro rekonstrukci právě příprava a konečná podoba projektu. Ta kromě zaměření objektu zahrnuje i další úkony jako třeba geologický ani hydrogeologický průzkum pozemku, zjištění tzv. Radonového indexu, kontrola, zda se objekt nenachází v chráněné krajinné oblasti nebo zda nepodléhá ochraně památkové péče, a také zda není potřeba objekt vyjmout ze zemědělského půdního fondu.
Terve po splnění všech těchto zákonitostí je možno dojít na stavební úřad pro stavební povolení nebo vydání souhlasu se stavbou. Samozřejmě s vypracovaným projektem.







Publikováno: 13.11.2020, Autor: Martina Pilzová
, Profil autora: Martina Pilzová