reklama

Jak nainstalovat schody na půdu?

Těžko dostupné půdní či nadstropní prostory a zároveň málo místa pod nimi… Situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm, a z hlediska bezpečnosti ani obyčejným žebříkem. Lámete si hlavu nad tím, jak takovou situaci vyřešit? Ideální volbou jsou půdní stahovací schody.

Půdní stahovací schody
Jak nainstalovat schody na půdu? (Zdroj: JAP FUTURE)

Schody na půdu v dnešním podání už nejsou jen obyčejným žebříkem, ale disponují celou škálou vlastností. Jsou požárně a klimaticky odolné, mají zateplené provedení i pro pasivní domy a jsou vybaveny bezpečnostními prvky, jakými jsou například speciální madla. Samozřejmostí je pak u nich snadná manipulace a bezproblémová údržba.

 „Část stropu, kam budete chtít půdní stahovací schody montovat, nejprve zkontrolujte. Při přípravě stavebního otvoru totiž nesmíte porušit nosné prvky stropní konstrukce a v daném místě nesmí vést žádné instalace a domovní rozvody,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se výrobou půdních stahovacích schodů zabývá již téměř 30 let, a dodává: „Zároveň si také zkontrolujte, že prostor, do kterého budete ze schodů vstupovat, je dostatečně vysoký, abyste bez problémů otevřeli horní víko a při výstupu se neuhodili do hlavy.“ Nejmenší varianta půdních schodů LUSSO z dílny JAP FUTURE se vejde do stavebního otvoru 700 x 500 cm, takže hravě vyřeší i problém s nedostatkem místa.

stahovaci_schody_LUSSO_2_zdroj_JAP_FUTURE
Stahovací schody na půdu (Zdroj: JAP FUTURE)

TIP ODBORNÍKA:

 „U novostavby se předem ujistěte, že jsou zdi i betonové podlahy dostatečně vyschlé. V opačném případě by totiž mohlo vlivem vlhkosti víko stahovacích schodů, stejně jako vše kovové, začít rezavět, což určitě žádný uživatel neuvítá,“ upozorňuje dále Petr Paksi.

Samotná montáž stahovacích schodů je pak velice jednoduchá, s pomocí dvou osob ji zvládne každý šikovnější domácí kutil. Než se na ni vrhnete, překontrolujte všechno příslušenství schodů a prostudujte přiložený návod.

Co budete potřebovat?

klíč č. 17, dvoje štafle, šroubovák

6 kroků jak na to

Rám schodů LUSSO připevníte do otvoru ve stropě čtyřmi kotevními šrouby M10 x 100 s maticemi. Otvor pro nasazení každého z nich najdete v každém rohu rámu.

Nasazení kotevních šroubů
Nasazení kotevních šroubů (Zdroj: JAP FUTURE)

Ve dvou vyzvednete schody do otvoru, potom třetí pomocník na půdě upevní rám schodiště pomocí čtyř nosníků.

2b.Dva_lide_vyzvednou_schody_do_stavebniho_otvoru_foto_zdroj_JAP_FUTURE
Vyzvednutí schodů do stavebního otvoru (Zdroj: JAP FUTURE)
2c.Vsazeni_schodu_do_stavebniho_otvoru_zdroj_JAP_FUTURE
Vsazení schodů do stavebného otvoru (Zdroj: JAP FUTURE)

Nosníky se na půdě položí úhlopříčně přes rohy otvoru a upevní šrouby M10 x 100 s maticemi. Všechny čtyři šrouby je třeba vždy řádně utáhnout klíčem č. 17.

Upevnění kotevních šroubů
Upevnění kotevních šroubů (Zdroj: JAP FUTURE)

Nyní už můžete vyzkoušet otevírání a zavírání stahovacích schodů LUSSO. Víko se otevírá stahovací tyčí s háčkem, kterým zachytíte očko zámku na víku schodů a tím víko odjistíte. Opět háčkem tyče zachytíte kroužek na vnitřní straně víka a lehkým tahem k sobě přitáhnete schodnice až na zem. Podlahová krytina je chráněna oproti oděru ochrannými plastovými kolečky.

4a.Nasazeni_stahovaci_tyce_a_otevreni_vika_foto_zdroj_JAP_FUTURE
Nasazení stahovací tyče a otevření víka (Zdroj: JAP FUTURE)
4b.Stazeni_schodu_pomoci_stahovaci_tyce_foto_zdroj_JAP_FUTURE
Stažení schodů pomocí stahovací tyče (Zdroj: JAP FUTURE)

Na závěr ještě na půdě nasaďte a přišroubujte horní madla po obou stranách rámu schodů pro snazší výstup.

Nasazení kotevních šroubů
Nasazení kotevních šroubů (Zdroj: JAP FUTURE)

Od této chvíle můžete usazené stahovací schody LUSSO používat, kdykoli je budete potřebovat. Víko je od výrobce z pohledové strany hladké a bílé. Schová se do okolního bílého stropu.

4d.Druha_strana_stahovaci_tyce_je_opatrena_plastovou_koncovkou_kterou_se_viko_uzavre_foto_zdroj_JAP_FUTURE
Druhá strana stahovací tyče je opatřená plastovou koncovkou, kterou se víko uzavře (Zdroj: JAP FUTURE)
6.Vsazene_a_utazene_stahovaci_schody_ve_stropnim_otvoru_foto_zdroj_JAP_FUTURE
Vsazené a utažené stahovací schody ve stropním otvoru (Zdroj: JAP FUTURE)

Více informací na www.japcz.cz.

Publikováno: 23.10.2020, Autor: JAP FUTURE (text a foto) , Profil autora: Redakce